על רקע הקיפאון בשוק הדיור - בנק לאומי ממליץ איזה אג"ח לקנות?

רזניק: "בשל הקורלציה ההולכת וגדלה בין התשואות המקומיות לתשואות הארוכות בארה"ב, מומלצת אחזקת פוזיציית שורט על האג"ח הממשלתי הארוך בארה"ב כרכיב ביטוחי לתיק האג"ח המקומי"
 |  (2)
בנייה
דודי רזניק, מנהל מחקר בלאומי שוקי הון, מסביר כיצד קיפאון במחירי הדיור עשוי להשפיע על המדד? ואיך זה משפיע על השיקולים בכדאיות רכישת אג"ח מדינה?

בחודש האחרון לא התפרסמו נתונים המצריכים שינוי בריבית בהחלטה הקרובה של הוועדה המוניטארית - מחר (ב') בשעה 16:00.

סביבת האינפלציה בישראל ממשיכה להיות נמוכה ביחס לשנים האחרונות. עם זאת, במהלך החודשים הקרובים, אפריל-אוגוסט 2014, צפויה להירשם כמעט כל עליית המחירים השנתית של 2014.

רזניק: "שניים ממחוללי האינפלציה העיקריים בשנים האחרונות שוק הדיור ושוק המזון נמצאים במרכז המדיניות הממשלתית בניסיון להוזלת יוקר המחייה".

עוד לפני פרסום החלטת הממשלה למתן פטור ממע"מ לרוכשי דירה ראשונה, ניכרה התמתנות מסוימת בביקושים בשוק הדיור. קצב עליית המחירים ממשיך לרדת.

להערכת כלכלני בנק לאומי המתח הגיאופוליטי בגזרת אוקראינה-רוסיה ממשיך לשמור על רמה נמוכה יחסית של תשואות האג"ח הממשלתיות הארוכות בארה"ב. נמשכת מגמת ירידת התלילות בעקומי התשואה בארה"ב גם על רקע סביבת נמוכה יחסית.

המלצות לתיק אג"ח ממשלתי:

ההמלצה המרכזית של רזניק היא להחזיק אג"ח ממשלתי עם (משך חיים ממוצע) של כ-5 שנים.

רזניק: "נמשכת המלצתנו על אחזקה מאוזנת בסך הכול בין שקלים צמודי מדד ושקלים לא צמודים".

השפעת מחירי הדיור על המדד ועל כדאיות רכישת אג"ח

רזניק: "העובדה כי שוק הדיור צפוי להיכנס לקיפאון בחודשים הקרובים עלולה לעלות את התנודתיות של רכיב הדיור במדד במידה משמעותית, לאור העובדה כי לא ברורה ההשפעה על מחירי השכר דירה לפחות בטווח הקצר, ובכך לעלות את תנודתיות המדדים בתקופה הקרובה. מהלך כזה יכול להשפיע גם כן על רמת של ציפיות האינפלציה, תוך העלאת פרמיית הסיכון ועלייה מסוימת בציפיות לטווחים שונים".

תלילות העקומים ממשיכה להיות גבוהה, אם כי ירדה מעט לאחרונה בעיקר בטווח של 5 – 10 שנים.

בחלק הארוך ביותר של העקום, השקלים הלא צמודים (בעיקר ממשק 142) הניבו ביצועים משמעותית ביחס לצמודי המדד (סדרות 536 ו 841). "אור ביצועים אלו אנו נוטים להמליץ על חזרה להשקעה בצמודי המדד הארוכים ביותר, וזאת בשל האינפלציה הנגזרת שירדה משמעותית בטווח זה", מעריך רזניק.

המרווחים ביחס לעוגן המק"מ באיגרות החוב השקליות בריבית משתנה ממשיכים להיות נמוכים יחסית. "לכן אנו ממליצים להשקיע במק"מ לשנה ובשקלים לא צמודים למח"מ בינוני חלף השקעה באיגרות אלו. העלאות על ידי בנק ישראל, אינן על הפרק לפי שעה", אומר רזניק.

האג"ח הממשלתיות מונפקות בריבית קבועה או משתנה צמודות למדד או לא צמודות ומק"מ - אגרת חוב ממשלתית קצרה ללא ריבית.

מה לגבי אג"ח ממשלתי בחו"ל

רזניק: "בשל הקורלציה ההולכת וגדלה בין התשואות המקומיות לתשואות הארוכות בארה"ב, מומלצת אחזקת פוזיציית שורט על האג"ח הממשלתי הארוך בארה"ב כרכיב ביטוחי לתיק האג"ח המקומי".
תגובות לכתבה(2):

התחבר לאתר

נותרו 55 תווים

נותרו 1000 תווים

הוסף תגובה

תגובתך התקבלה ותפורסם בכפוף למדיניות המערכת.
תודה.
לתגובה חדשה
תגובתך לא נשלחה בשל בעיית תקשורת, אנא נסה שנית.
חזור לתגובה
 • 2.
  תזהרו מאג"ח של חברות נדלן ואחזקה של נדלן כמו מאש בחודשי
  שלמה מעוז 27/04/2014 11:29
  הגב לתגובה זו
  9 0
  הקיץ נראה מפולת באגח"ים אלו ונראה ירידות מחירים בנדלן בכלל מע"מ 0 יוצר קיפאון בשוק והקטנים לא ישרדו עוד זמן רב ויתחילו להוריד מחירים וזה יצור אפקט דומינו
  סגור
 • 1.
  הנדלן גמור ,עוד כמה חודשים מעמ 0 ,אחרי שנה מחיר מטרה
  בא 27/04/2014 10:56
  הגב לתגובה זו
  7 0
  ואחכ יביאו קבלנים מחול , מחירי נדלן גבוהים מעודדים הגירה מישראל ,זה לא ציוני ומגעיל .נראלי שגם הממשלה מבינה את זה .
  סגור