כשהמעו"ף בשיא: אסטרטגיית אופציות פשוטה לסוחרים שמחפשים תשואה

"התנודתיות בשוק עובדת כמו מטרונום, ומשקיעים מתוחכמים יודעים לנצל זאת", אומר סטיבן סירס, פרשן בעל ניסיון רב שנים בנגזרים
 |  (7)
גרף, צילום: Getty images Israel
אחת השאלות שמעניינות משקיעים רבים בארץ ובעולם כולו בימים אלו, כששוקי המניות נסחרים בשיא (או קרוב לשיא), היא איך משיגים עודפת. בפני המשקיעים עומדות מספר אפשרויות שבעזרתן אפשר בעיקר לצמצם הפסדים אם השוק יורד, אך יש גם דרכים נוספות.

רבים מהמשקיעים האלו מעדיפים להסיט את הכסף מסקטורים יקרים (כמו הביוטק למשל) שנסחרים במכפילי רווח גבוהים ביחס לשוק, אל סקטורים דיפנסיביים יותר, כמו מניות האנרגיה או התשתיות - שני הסקטורים היחידים שרשמו עליות ביום המסחר האחרון בארה"ב.

אבל התשואה הצפויה במניות דיפנסיביות היא, לפי ההגדרה, נמוכה יותר. לכן משקיעים מיומנים יותר פונים לנגזרים במטרה לנצל את התנודתיות בשוק לטובתם.

לפי סטיבן סירס, אחד מהפרשנים הבולטים בתחום האופציות ב-Barrons.com, בזמנים כמו היום, כשהשוק רוקד סביב רמות שיא כל הזמנים וחוסר הוודאות בכלכלה העולמית משפיע על הסנטימנט מדי יום, "הגיע הזמן למכור מניות ולהחליף אותן באופציות רכש (קול)".

אסטרטגיה פשוטה, "למזער את הכסף בסיכון"

סירס מסביר כי "אופציות רבות נסחרות ללא פרמיות חזיריות בגלל הדרך בה מודלים לתמחור אופציות עובדים, מה שמאפשר למשקיעים למכור מניות ביוקר ולקנות אופציות בזול".

מה שהוא מתאר היא למעשה אחת מאסטרטגיות ההשקעה הפשוטות ביותר בשוק הנגזרים - מכירת המניה (נכס הבסיס) ורכישת אופציות קול על אותה . באסטרטגיה זו הפוזיציה לא משתנה - המשקיע ירוויח אם מחיר המניה יעלה ויפסיד אם היא תרד, אך בגלל שכל נרכשת במחיר נמוך ומגיבה בחדות לשינויים במחיר נכס הבסיס, ניתן לנצל גם תנודות קלות במניה לרווח נאה.

סירס ממליץ לרכוש עם מחיר מימוש (Strike price) קרוב או מעט מעל למחיר המניה כיום, עם עדיפות לאופציה שפוקעת בעוד מספר חודשים. "האסטרטגיה הזו מאפשרת להרוויח מעליית מחירים במניה תוך מזעור הסכום בסיכון", הוא אומר.

לשם המחשה, הוא ממליץ לבחון את יחסי הכוחות בין מדד ה-S&P 500 וה-VIX, שעוקב אחר האופציות על המדד המוביל. ביום ד' האחרון, כשהמדד רשם את השיא האחרון, ה-VIX נפל אל מתחת לרמת 13 נקודות לראשונה מאז ה-22 בינואר השנה.

"מי שמבין שהתנודתיות בשוק יכולה להתנהג פעמים רבות כמו מטרונום יכול להרוויח מכך", מסביר סירס. אם תצליחו לתזמן זאת כמו שצריך, הוא ממליץ למכור את המדד כשהוא רושם רמות שיא ולרכוש אופציות קול על ה-VIX, וכאשר רמת התנודתיות עולה וה-S&P 500 נופל, מגיע הזמן למכור את האופציות ולקנות בחזרה את המדד במחיר מופחת.

חשוב לציין שהמסחר בנגזרים לא מתאים לכל משקיע, והוא מאופיין בתנודיות גבוהה והסיכוי להפסיד לא קטן. למשקיעים בעלי אורך רוח שמסתכלים על השוק לטווח ארוך ואינם מתרגשים מכל תיקון, אסטרטגיות מהסוג הזה אולי לא יתאימו.
תגובות לכתבה(7):

התחבר לאתר

נותרו 55 תווים

נותרו 1000 תווים

הוסף תגובה

תגובתך התקבלה ותפורסם בכפוף למדיניות המערכת.
תודה.
לתגובה חדשה
תגובתך לא נשלחה בשל בעיית תקשורת, אנא נסה שנית.
חזור לתגובה
 • 7.
  שאלת מיליון הדולר
  פרשן בולט 07/04/2014 06:09
  הגב לתגובה זו
  0 0
  אם היינו יודעים לתזמן מתי למכור כשהשוק עולה ומתי לקנות מניה או אופציה ,כשהשוק יורד, היינו היום מיליארדרים. הדבר היחיד שנכון באסטרטגיה הזו ולא כתבת הוא,שאופציות בארהב ניתן לרכוש או למכור בלימיט גם חודש קדימה וכך אפשר לקנות אופציות קול שמתרסקות ולעשות תשואה מיד לאחר ההתאוששות הראשונה...
  סגור
 • 6.
  גם כן אסטרטגיה גאונית, לקנות קולים בשיא. (ל"ת)
  גיא 06/04/2014 23:54
  הגב לתגובה זו
  1 0
  סגור
 • 5.
  אולי תפסיקו למשוך קהל לשוק מספיק עם החזירות להרוויח כסף (ל"ת)
  סוחר 06/04/2014 23:30
  הגב לתגובה זו
  0 0
  סגור
 • 4.
  פעם אחת ולתמיד, אין "שיטות" בנגזרים
  ירקרק 06/04/2014 21:29
  הגב לתגובה זו
  1 0
  מי שטוען זאת הוא שרלטן או מטומטם.
  סגור
 • 3.
  הגולם קם על יוצרו - ככה נדמה לי (תקנו אותי אם אני טועה) (ל"ת)
  משה ראשל"צ 06/04/2014 21:20
  הגב לתגובה זו
  0 0
  סגור
 • 2.
  המלצה של סטיבו סירס
  ציון 06/04/2014 21:05
  הגב לתגובה זו
  1 0
  זהירות מהלצה זו אם מוכרים נכס בסיס ומיתכסים באופצית קול הרוח יהיה שהמניה יורדת במידה והמניה עולה ממש הפסד ותיברח הוא טעה בגדול זהירות ליסחור באוציות זה לא מישחק,,,,,,,,,,,
  סגור
 • 1.
  וואלה? גילית את אמריקה.. (ל"ת)
  popkoren 06/04/2014 20:09
  הגב לתגובה זו
  2 1
  סגור