דוד ברודט: "ריבית שלילית לאורך זמן תיצור בועות בשווקי המניות והנדל"ן"

"עליית ריבית תקשה על העסקים ומשקי הבית". רקפת רוסק עמינח התייחסה לרגולציה אשר פוגעת בהכנסות ומכריחה עלייה בהוצאות
 |  (5)
דוד ברודט, צילום: Bizportal
"תנאי הרקע המאקרו-כלכליים ובמיוחד שער ריאלי שלילי מתמשך, עלול ליצור "בועות בשווקי הנכסים, המניות והנדל"ן", כך הזהיר היום יו"ר בנק לאומי דוד ברודט במסגרת מסיבת העיתונאים השנתית שערך הבנק.

"בטווח הקצר, המדיניות הכלכלית והמוניטארית מנווטת את המשק במשעול צר מאד למציאת האיזון המתאים בין החוזק של השקל ובין תופעות ההאטה ומחירי הדיור העולים. בטווח הבינוני והארוך, "ההתמכרות" לשער ריבית ריאלי שלילי, למשך תקופה ארוכה, עלול ליצור קושי בעיצוב מדיניות כלכלית בעתיד".

ברודט פירט במסיבת העיתונאים על חוסר הסימטריה באווירה הציבורית בין תהליך של הפחתת ריבית לבין תהליך של העלאת ריבית. "כאשר ייווצרו תנאים שבהם תידרש עלייה בשער הריבית במשק, יהיה קושי לעסקים ולמשקי הבית, שהתרגלו לשער הריבית הנמוך, להתאים עצמם לשער הריבית המתחייב שעלול ליצור לחצים ציבוריים ואף פוליטיים אל מול מהלכים אלו".

בנק לאומי שפרסם היום תוצאותיו הכספיות רשם בשנת 2013 של 1.95 מיליארד שקל. הבנק השיג להון של 7.6%. בבנק מציינים כי בנטרול ההפסדים שנרשמו מההשקעה בחברה לישראל הייתה מגיעה התשואה להון לרמה הקרובה ל-9%.

מנכ"לית הבנק רקפת רוסק עמינח אשר דיברה לאחר ברודט התייחסה בדבריה לחוסר השקט הרגולטורי. רוסק עמינח שרטטה תמונת מצב של חוסר שקט פיננסי מאז 2008 ועד היום. חוסר שקט שהחל במשבר הסאב-פריים, משבר האירו, הצמיחה הפוחתת בעולם, חוסר שקט פוליטי. לדבריה כל אלו גורמים לאי שקט רגולטורי.

רוסק עמינח התייחסה הדגימה זאת באמצעות תנועת מלקחיים אשר מצד אחד מקטינה את ההכנסות של הבנקים (מעמלות, מריבית ועוד) וכאשר מנגד מחייבים את הבנק להגדיל את ההוצאות (טכנולוגיה, שיפור יחס הלימות ההון ועוד).

בניסיון לשפר את הרווחיות של הבנק, בלאומי מתכננים גם בשנה הקרובה להאיץ את תוכנית ההתייעלות כך שעד שעד סוף 2014 יפרשו עוד 300 עובדים של הבנק (סה"כ 1,000 עובדים מאז החלה תוכנית ההתייעלות).

תגובות לכתבה(5):

התחבר לאתר

נותרו 55 תווים

נותרו 1000 תווים

הוסף תגובה

תגובתך התקבלה ותפורסם בכפוף למדיניות המערכת.
תודה.
לתגובה חדשה
תגובתך לא נשלחה בשל בעיית תקשורת, אנא נסה שנית.
חזור לתגובה
 • 5.
  ריבית על פק"מ
  יוני 01/04/2014 10:20
  הגב לתגובה זו
  0 0
  אפשר גם לנצל את הרבית לטובתינו לדוגמא במזרחי טפחות יש פיקדון ליצ'י עם ריבית שהולכת ועולה לאחר שנתיים לתקופה של חמש שנים הפקדה
  סגור
 • 4.
  דוד ברודט איש חכם ..ראו העשור האבוד ביפן
  שגיא 31/03/2014 14:48
  הגב לתגובה זו
  0 0
  התמכרות לריבית אפס בומרג שגורם לבועות להתנפח גם בבורסה וגם בנדלן.
  סגור
 • 3.
  גם בורסה רק עולה נצר בועה (ל"ת)
  tch 31/03/2014 13:52
  הגב לתגובה זו
  1 0
  סגור
 • 2.
  מטורפות,יוצרת עיוותים כלכליים וחברתיים
  התמכרות למשכורות 31/03/2014 13:39
  הגב לתגובה זו
  1 0
  מה עוד שבמקרים רבים הן ניתנות למקושרים ולא למוכשרים. אז עדיף שלא תחפש כותרות ותשתוק.
  סגור
 • 1.
  ועכשיו אין בועה בנדל"ן חמוריקו?
  סמי וסוסו 31/03/2014 13:34
  הגב לתגובה זו
  0 0
  זו לא בועה אלא אם כל הבועות.
  סגור