מנכ"ל בנק אגוד הנכנס: "אנחנו נראה האטה דרמטית בשוק הדירות"

במסיבת עיתונאים היום הציג ישראל טראו את ההתסגלות של בנק אגוד להחלטות וועדת זקן והתייחס גם לנושא ה-0% מע"מ ומחיר המטרה
 |  (3)
ישראל טראו, צילום: בוצ'צ'ו
במסגרת יישום המלצות הצוות להגברת התחרותיות במערכת הבנקאית, פרסם היום המפקח על הבנקים, דוד זקן, טיוטת תיקון להוראת ניהול בנקאי תקין מספר 439 "חיובים על פי הרשאה", המסדירה את תהליך הקמת הרשאות לחיוב חשבון והעברתן מבנק לבנק.

וועדת זקן, פועל יוצר של וועדת טרכטנברג הדנה ביוקר המחיה, הודיעה בתחילת מרץ כי תיקבע מחיר תקרה למסלול העמלות הבסיסי - מחיר תקרה של 10 שקלים, זאת בנוסף לביטול עמלות אחרות. המטרה הייתה לפנות לסייע לאוכלוסיות החלשות להפחית את ההוצאות ולהגביר את התחרות בין הבנקים. לאחר יישור הקו הזה, התחרות בין הבנקים עוברת למסלולי העמלות הרחבים יותר.

"משיקים מסלול מורחב: 0.5% על הפלוס וללא עמלות - ללא הגבלה"

מנכ"ל בנק אגוד, ישראל טראו , התייחס היום במסיבת עיתונאים לסוגיית מעבר הלקוחות בין הבנקים: "אני לא רואה היום כמעט ניידות בין הבנקים. הציבור לא אוהב לנייד את עצמו בנושאים הפיננסיים - בנקים, פנסיה, . אני חושב שצריך לעודד את הציבור ולהקל עליו מבחינת מעברים פיננסיים, חלק מכך על-ידי רגולציה ולחק מכך על-ידי פעולות הבנקים. זו בדיוק הסיבה מדוע אנחנו מציעים היום מסלול מורחב חדש אשר מציע 0.5% על הפלוס וללא עמלות לכלל הלקוחות וללא הגבלה. אני מאמין שמדובר במהפכה אמיתית בתפיסה של איך אנחנו כציבור מנהלים את חשבון הבנק שלנו".

לבנק איגוד מזה 5 שנים חשבון עו"ש הנקרא חשבון "הפוך" לגיוס לקוחות חדשים. העיקרון בחשבון זה הוא החלפת המתנות שנותנים בשאר הבנקים להטבה בנקאית; 0% על המינוס ו-3% ריבית על הפלוס (עד גובה של 30 אלף שקלים). סל העמלות החדש אמור להוות תחרות כנגד הבנקים הגדולים ולשמר לקוחות קיימים. טראו: "צריך לעורר את המודעות בציבור שיש בנקים קטנים יותר שיכולים להציע יותר - תמחירית ושירותית".

ממליץ להמשיך בתהליך לקיחת המשכנתא, לא להיתקע אח"כ

טראו התייחס גם לנושא החם שעל הפרק, 0% מע"מ ומחיר מטרה: "הרפורמות הללו לא יפתרו את הבעיה הבסיסית - חוסר התאימות בין היצע לביקוש. הרפורמות הללו הן צעד טכני שיכול לסייע בהורדת מחירים נקודתית ותסייע למי שקונה דירה עכשיו, אבל בטווח הארוך רק אם נראה התקרבות ההיצע באזורי הביקוש לגובה הביקוש תהיה הורדת מחירים טבעית".

קבלנים רבים טוענים כי זוגות הקפיאו הליכי קנייה בשל הרצון להבין היכן הם עומדים, טראו התייחס לנקודת המבט של הבנק לסוגייה: "מבחינת המשכנתא, אותו זוג עם אותה הכנסה יקנה היום את אותה הדירה רק במחיר זול יותר. המשמעות היא החזר חודשי נמוך יותר ולכן גם סיכון נמוך יותר לבנק. עם זאת, אנחנו נצטרך להיות עם היד על הדופק בכל מה שקשור לקבלנים ולהיות זהירים יותר במימון בשל החזר המע"מ וירידת מחיר קרקעות מדינה".

טראו מסכם ואומר כי" אנחנו רואים 'ברקס' מסוים בקניית דירות חדשות כי הקריטריונים עדיין לא ברורים ואנשים רוצים לראות איפה הם עומדים. ברגע שהסוגיות הללו יתבהרו, אנחנו נראה נהירה לבנקים ולכן אני ממליץ למי שהתחיל בתהליך המשכנתא לסיים לפחות את הניירת בכדי לא להתקע בצוואר הבקבוק שיווצר".
תגובות לכתבה(3):

התחבר לאתר

נותרו 55 תווים

נותרו 1000 תווים

הוסף תגובה

תגובתך התקבלה ותפורסם בכפוף למדיניות המערכת.
תודה.
לתגובה חדשה
תגובתך לא נשלחה בשל בעיית תקשורת, אנא נסה שנית.
חזור לתגובה
 • 3.
  תתעוררו=ממשל גנב=מונופול מחיר הזוי=אסון "הדור הצעיר"!! (ל"ת)
  דמגוגיה הרצה פראייר! 26/03/2014 15:33
  הגב לתגובה זו
  1 0
  סגור
 • 2.
  האטה לא תעזור למבקשי הדיור, כל עוד אין בניה מסיבית לא..
  אלי 26/03/2014 12:20
  הגב לתגובה זו
  0 1
  יהיו מחירים שפויים. המחירים לדירות ה"הנחה" יעלו משמעותית.
  סגור
 • 1.
  וואו חצי אחוז לשנה אני רץ אליכם כבר כל הבנקים פה ליצנים
  ד 26/03/2014 11:39
  הגב לתגובה זו
  1 0
  מדושנים ושמנים שאוהבים לעזור רק לחזקים וטייקונים שכמובן מפילים אותם. עוד בנק ליצן ..
  סגור