יו"ר דיסקונט: "קצב צמיחה של 3% זה לא רע, רמת החיים בישראל עולה"

ד"ר יוסי בכר נשמע אופטימי באשר למצב המשק, המנכ"לית החדשה אשר טופילסקי "מה שהיה הוא לא מה שיהיה, ההוצאות מכבידות."
 |  (2)
ד"ר יוסי בכר, צילום: בוצ'צ'ו
בנק דיסקונט -0.48% דיסקונט 1,250 -0.48% דיסקונט בסיס:1,256 פתיחה:1,263 גבוה:1,273 נמוך:1,249 תמורה:33,800,239 לעמוד ציטוט חדשות גרפים פרופיל חברה המלצות כתבות נוספות בנושא: ערך היום (ד') מסיבת עיתונאים לרגל הצגת הדו"חות הכספיים לשנת 2013. הרווח הנקי של הבנק עלה בשיעור של 9% לעומת הרווח בתקופה המקבילה אשתקד לסך של 874 מיליון שקל. הרווח הושפע לרעה מירידת ערך ההחזקה במניות בנק הבינלאומי וכן מעליית שיעורי המס במהלך השנה.

יו"ר הדירקטוריון ד"ר יוסי בכר אמר "כולנו שותפים לתחושה שיש ניצוץ של עידן חדש בבנק דיסקונט. הדו"חות מצביעים על התקדמות מרשימה בריווחיות ואיכות תיק האשראי. השגנו את היעדים שהצבנו לעצמנו לשנה שחלפה. אנחנו בתחילת הדרך ויש הרבה מה לעשות. הכיוון ברור ואנחנו יודעים לאן אנחנו רוצים להתקדם, המבחן הוא ביישום."

באשר לאתגרים שעומדים בפני הבנק אמר "הסביבה קשה ומאתגרת והמגמות מתעצמות בארץ ובעולם. יש שינויים תכופים בכללי המשחק וההתאמה קשה לנו. כל הגורמים שפועלים על המערכת הבנקאית פועלים להקטנת הריווחיות. המשק בקצב צמיחה איטי. הרגולציה מתהדקת. יש מגמה מתמשכת של הוראות רגולטוריות שמשפיעות על התוצאות. התחרות של הסקטור החוץ בנקאי מתחזקת גם היא והגורמים האלה משפיעים על הפעילות שלנו."

בניגוד לקשיים שמופעלים על המערכת הבנקאית, שציין ד"ר בכר, הוא נשמע בהחלט חיובי לגבי תמונת המצב של הכלכלה המקומית "אני קצת יותר אופטימי מהמקובל היום לגבי המשק הישראלי. צריך להתרגל לקצבי צמיחה של 3% בשנה שזה לא רע. אולי קצת מסוכן לומר את זה בימים שמדברים בהם על יוקר מחיה, אבל רמת החיים כאן עולה. הציבור מצפה מאיתנו לדברים אחרים ברמת השירות וברמות התגמול של הבכירים. אנחנו מתרגלים למציאות חדשה. מבחינת רמות התגמול, אנחנו במקום שונה לחלוטין היום."

בכר המשיך ואמר כי "אנחנו רואים הסטה באשראי למשקי בית. אנשים רוצים לצרוך היום יותר, כי המחיר של זה לא גדול. האשראי הקימעונאי גדל ב-90 מיליארד שקל בתקופה של 4 שנים, כולל הגידול במשכנתאות - זה מנוע חשוב לצמיחת המערכת הבנקאית. זה גורם מאיץ לצמיחת המשק. המשק מאוד בריא, המדיניות הפיסקאלית מאוד אחראית."

מנכ"לית הבנק, לילך אשר-טופילסקי, ערכה הופעה ראשונה במעמד הצגת הדו"חות הכספיים "אני מאוד שמחה ונרגשת לעמוד כאן בפעם הראשונה כנציגת קבוצת דיסקונט. אני חוגגת חודש בתפקידי ובמקרה אני גם חוגגת היום יום הולדת. אז מה היה לנו? שנה של שינוי ומעבר ממקום שהיה לי בית ב-15 השנים האחרונות למקום חדש. היה לי בי"ס לבנקאות וניהול במקום הקודם וזו הזדמנות נוספת לומר תודה."

אשר-טופילסקי פרגנה לקודמה בתפקיד ואמרה על תוצאות הדוחות "בקב' דיסקונט ההישגים כולם של המנכ"ל היוצא, ראובן שפיגל, וזו הזדמנות להודות לו על ההישגים והיעדים שהוא הגיע אליהם. היעד הראשון הוא רווחים נאים. מעבר לריווחיות יש שתי נקודות עיקריות: איחוד תיק האשראי וההפרשה להפסדי אשראי. רשמנו ירידה של 20% בהפסדים האלה וזה ישרת אותנו בעתיד כשנרצה לצמוח בתיק."

"מגמה עיקבית של יחס הון ליבה, זה לא טריוואלי. במונחי באזל 3 אנחנו קרובים מאוד ליעד הרגולטורי של 9% ועומדים על 8.9 ביחס הון ליבה. אנחנו צריכים להפסיק להתכווץ בתיק האשראי ולשמור את נכסי קבוצת דיסקונט בלי צורך למכור אותם. אנחנו רואים כמה החברות הבנות משמעתית לפעילות הקבוצה. הן ימשיכו להיות נטבח משמעותי באסטרטגיה שלנו."

"הסביבה תהיה מורכבת יותר התחרות מתעצמת, הסביבה הצרכנית, התפתחות הטכנולוגיה, והכלכלה שנשארת בינתיים עם סביבת נמוכה והרגולציה שגוברת בארץ ובעולם שצריך לתת לה מענה. בתוך כל זה אנחנו פועלים עם בסיס לקוחות רחב ונאמן. מערך סינוף יעיל. המותג שלנו מיצב עצמו במהלך מאוד נכון, הבנק של המשפחה. בנק משפחתי."

"יש לנו חולשות. בראשן מערכת יחסי העבודה בבנק. זה לא סוד שהיא מעיבה על התפתחות הבנק לאורך שנים. אנחנו מזה כשנה בסכסוך עבודה שגובה מחיר מהלקוחות שלנו שכואבים אותו. מיום הכניסה שלי אני עוסקת יום יום בסוגיות האלה בניסיון לסיים אותו. אני אופטימית ומאמינה שבימים הקרובים נגיע לסיכומים עם העובדים. הם יעזרו לנו לצמוח קדימה."

"הסביבה לא מאשפרת ימי חסד" המשיכה אשר-טופילסקי "אנחנו במהלך גיבוש התוכנית האסטרטגית שלנו. אין סודות וצריך לבצע אותה. אנחנו מקדמים מהלכים שיעזרו לבצע אותה. מתחילים בהתייעלות - נקודת החולשה המרכזית של הבנק. אנחנו ברמת הוצאות שרמת ההכנסות העתידית שלנו לא יכולה לשאת. בסופו של דבר מה שהיה הוא לא מה שיהיה. חייבים לסמן את כוכב הצפון וללכת לשם."
תגובות לכתבה(2):

התחבר לאתר

נותרו 55 תווים

נותרו 1000 תווים

הוסף תגובה

תגובתך התקבלה ותפורסם בכפוף למדיניות המערכת.
תודה.
לתגובה חדשה
תגובתך לא נשלחה בשל בעיית תקשורת, אנא נסה שנית.
חזור לתגובה
 • 2.
  יש לפטר עובדים ותיקים ולקצץ שכר.
  בעל מניות מהציבור! 19/03/2014 14:09
  הגב לתגובה זו
  0 0
  הנהלה נחושה יכולה להכפיל את שווי המניה עם פעולה נחושה כנגד הועבדים.
  סגור
 • 1.
  בנק =דמגוגיה יומיומי=בלוף שיווק והמשך ניצול הפראייר!!! (ל"ת)
  מעמד ביניים עני!!!!! 19/03/2014 13:10
  הגב לתגובה זו
  1 0
  סגור