בנק ישראל: "התפתחויות חיוביות בהיצע הדירות ובהתחלות הבנייה"

חברי הוועדה המוניטרית חוששים מהרפיון בשוק העבודה והקיפאון בשכר הריאלי. "ייסוף השקל ממתן את פעילות המגזר הסחיר"
 |  (3)
קרנית פלוג, צילום: Getty images Israel
מדיוני החלטת הוועדה המוניטרית של להפחית את הריבית בשיעור של 0,25% לרמה של 0.75%, עולה כי חברי הוועדה הביעו דאגה מקצב הצמיחה המתון והריפיון בשוק העבודה.

לדבריהם, אף על פי ששיעור האבטלה נותר נמוך, נתונים אחרים ממשיכים להצביע על רפיון בשוק העבודה. תמונת הרפיון נתמכת להערכתם בקיפאון בשכר הריאלי, בעלייה במספר דורשי העבודה ובנתונים לגבי משרות השכיר, שמהם עולה כי הגידול שחל בתעסוקה בתקופה האחרונה נובע ברובו מעלייה במספר המשרות במגזר הציבורי.

חברי הוועדה דנו בהתערבות הישירה של בנק ישראל בשוק מטבע החוץ בחודש החולף, והם הסכימו כי הפעולה תרמה להיחלשות של השקל במונחי סל המטבעות האפקטיבי, ובפרט מול הדולר. עם זאת הם הסכימו כי הייסוף המצטבר בתקופה האחרונה עדיין פועל כגורם ממתן על הפעילות במגזר הסחיר.

מנגד, אחד מחברי הוועדה טען כי שוק מטבע החוץ מאותת על יציבות לראשונה זה מספר חודשים. רוב חברי הוועדה הסכימו כי אם יתרחש נוסף, הוא עשוי לערער את מגמת השיפור שנרשמה לאחרונה ביצוא המקומי. חברי הוועדה ציינו כי חשיבותו של שער החליפין ליצוא המקומי בולטת במיוחד לנוכח הצמיחה האיטית בהיקפי הסחר העולמי, צמיחה שאינה צפויה, על פי רוב ההערכות, להתגבר משמעותית בשנים הקרובות.

כטיעון המרכזי נגד הורדת הריבית, נידונו ההתפתחויות במחירי הנכסים – בפרט במחירי הדירות – וההשלכות האפשריות של התפתחויות אלו על היציבות הפיננסית. בדיון הועלה החשש מפני ההשפעה ארוכת הטווח שיכולה להיות לריבית נמוכה על הביקושים לדירות. חברי הוועדה אמרו שמחירי הדירות מוסיפים לעלות בקצב מהיר והיקף המשכנתאות נותר גבוה.

בהקשר זה העירו החברים כי הצעדים שנקט המפקח על הבנקים היו יעילים: הם הפחיתו את מאפייני הסיכון של המשכנתאות החדשות. נוסף על כך דנו חברי הוועדה בהתפתחויות החיוביות שחלו לאחרונה בצד ההיצע של הדירות – מספרן של השלמות הבנייה (גמר הבנייה) עלה באופן משמעותי ומלאי הדירות למכירה נמצא ברמה גבוהה.

לסיכום, רוב חברי הוועדה (ארבעה תמכו ואחד התנגד) הסכימו כי הורדת הריבית ב-0.25% הינה צעד מתבקש לנוכח הירידה בסביבת האינפלציה, ההאטה בצמיחת התוצר, הרפיון בשוק העבודה, הייסוף המצטבר בשער החליפין האפקטיבי, והחשש מהאטה נוספת במשק העולמי. הם הדגישו כי צעד זה נדרש על אף הסיכונים הנשקפים מהמשך העלייה במחירי הדירות שהתמתנו כפי שמשתקף בירידה במאפייני הסיכון של המשכנתאות החדשות. מנגד, אחד מחברי הוועדה תמך בהותרת הריבית ללא שינוי, לאור ההתייצבות שחלה בחודש האחרון בשער החליפין, האינדיקטורים השוטפים החיוביים הן במשק הישראלי והן בכלכלה העולמית, שיעור האבטלה הנמוך, והסיכונים הנשקפים מהמשך העלייה במחירי הדירות.


תגובות לכתבה(3):

התחבר לאתר

נותרו 55 תווים

נותרו 1000 תווים

הוסף תגובה

תגובתך התקבלה ותפורסם בכפוף למדיניות המערכת.
תודה.
לתגובה חדשה
תגובתך לא נשלחה בשל בעיית תקשורת, אנא נסה שנית.
חזור לתגובה
 • 3.
  דמגוגיה הרצת פראייר=בועה50%פיצוץבפניהם=כ-200משכורת!!!!! (ל"ת)
  קבלן,בנק,ממשל=גנבים 10/03/2014 23:03
  הגב לתגובה זו
  0 0
  סגור
 • 2.
  זה היהה דוגמה בבקר שהבורסה נפלה הדולר עלה
  =דוד 10/03/2014 12:35
  הגב לתגובה זו
  0 0
  כך צריך להוריד את הבורסה שנוכל להיכנס פנימה הי הסי של כול הזמנים לשחק טנגו זה מה שהי עושה
  סגור
 • 1.
  נגידה שהיא בובה על חוט של פישר וביבי
  רמי 10/03/2014 11:50
  הגב לתגובה זו
  0 0
  דרכה הם הורסים את חיי הצעירים ומנציחים פערים
  סגור