לא הכל ורוד בשוק האג"ח: הבנקים סגרו את הברז לסינרג'י כבלים

סינרג'י כבלים עוסקת בייצור ושיווק של כבלי כוח להולכת חשמל ונאלצת להתמודד עם ההפסדים הכבדים. הבנקים החליטו לסגור את הברז ודורשים מהחברה להגיע להסדר חוב מול מחזיקי האג"ח
 |  (1)
סוחרים, צילום: Getty images Israel
בשנה החולפת שוק האג"ח רתח. כמעט כל חברה שפנתה למשקיעים, הצליחה לגייס מהמשקיעים בריביות נמוכות - בין היתר בכדי למחזר חובות. ובכל זאת, נראה כי חרף המצב החיובי בשווקים - בשוק ההון לא הכל ורוד. אחת החברות העומדת בפני הסדר חוב היא {סינרג'י כבלים} העוסקת בייצור ושיווק של כבלי כוח להולכת חשמל.

החברה עדכנה אתמול בערב את המשקיעים כי אחד מתוך שני הבנקים המממנים של החברה דורשים ממנה להגיע להסדר חוב מול מחזיקי האג"ח, זאת כתנאי לתשלום הקרן והריבית למחזיקי האג"ח. הבנק המממן השני של החברה הודיע לסינרג'י כי הוא מסתייג מתשלום הקרן והריבית של החברה אשר צפוי להתבצע בשבוע הבא.

משמעות ההודעה היא כי חברת סינרג'י כבלים תידרש להגיע להסדר חוב מול מחזיקי האג"ח להם היא חייבת כ-90 מיליון שקל. נכון לסוף ספטמבר הסתכם החוב של החברה לבנקים כ-60 מיליון שקל.

לחברת סינרג'י כבלים יש שני איגרות חוב מסדרה א' ומסדרה ב'. {סינרג'י כב אג א} ו{סינרג'י כב אגח ב}. בעקבות הדיווח צונחות איגרות החוב בשיעור של עד 10% כשהתשואה השנתי שהן מגלמות מגיעה ל-13%.

עבור סינרג'י כבלים מדובר בהסדר חוב שני אותו עוברת החברה, זאת לאחר שבשנת 2010 עברה הסדר חוב. מאז נראה היה כי החברה מצליחה להשתפר, אך בשנה האחרונה התמונה שוב השתנתה לרעה. בתשעת החודשים הראשונים של 2013 נרשמה הרעה בהיקף המכירות של החברה ביחס לנפח הפעילות אשר הוערך במסגרת תוכנית העבודה.

בחברה תולים את המכירות הנמוכות במספר גורמים כגון ירידה בהזמנות מחברת החשמל, חולשה בשווקי הייצוא בהם פועלת החברה (בעיקר ארה"ב וגרמניה) וחוסר וודאות מאקרו כלכלית. כמו כן, החברה נתקלה בדחיית הזמנות ועיכוב בחדירה לשוק הברזילאי.

הבנקים המממנים של החברה כבר הסכימו להקל את הקובננטים למימון של החברה. באוקטובר האחרון בוצעה התאמת של מסגרות האשראי והומרו הלוואות בהיקף של 18 מיליון שקל בהלוואות ארוכות טווח.

את הרבעון השלישי של השנה סגרה סינרג'י כבלים עם הפסד של 10.8 מיליון שקל וסך ההפסד מתחילת השנה הסתכם ב-12.5 מיליון שקל. לשם השוואה - בשנת 2012 רשמה החברה של 12.7 מיליון שקל.

חשוב לציין, מאז הסדר החוב שילמה סינרג'י כבלים את כל התשלומים למחזיקי האג"ח. עם זאת, על רקע מצבה העגום, נראה כי מחזיקי האג"ח ייאלצו להגיע להסכמות חדשות מול החברה אשר יכלול פריסה של התשלומים ו/או ויתור על חלק מהחוב של החברה אליהם.
תגובות לכתבה(1):

התחבר לאתר

נותרו 55 תווים

נותרו 1000 תווים

הוסף תגובה

תגובתך התקבלה ותפורסם בכפוף למדיניות המערכת.
תודה.
לתגובה חדשה
תגובתך לא נשלחה בשל בעיית תקשורת, אנא נסה שנית.
חזור לתגובה
 • 1.
  לא נורא. אנחנו בחח״י נדאג להם
  א.ש 01/03/2014 12:49
  הגב לתגובה זו
  0 0
  שנים דאגנו להם וכך נמשיך וכשנצא לפנסיה תהיה לנו עוד משכורת.
  סגור