"התשואות המופיעות בדו"חות החוסכים השנתיים אינן נכונות - בעלות סטיות"

חברת "תקין מכשירים פיננסיים" פנתה למבקר המדינה שיורה לאוצר לעצור את הפצת הדו"חות השנתיים של הגופים המוסדיים
 | 
מדד המחירים לצרכן, צילום: Getty images Israel
חברת "תקין מכשירים פיננסיים" פנתה למבקר המדינה, השופט בדימוס יוסף שפירא, בבקשה דחופה על מנת שיורה לאוצר לעצור את הפצת הדו"חות השנתיים של הגופים המוסדיים. מדובר בדו"חות שיופצו למיליוני החוסכים במהלך חודש מארס. בפניה למבקר המדינה טוענים בחברה כי אגף שוק ההון, הביטוח והחיסכון מודע לכך שהתשואה שתוצג בדו"חות שיופצו לעמיתים אינה נכונה, אולם מתעלמים מכך, דבר המאפשר הטעיית הציבור.

לטענתם מדובר בדיווחים על החיסכון הפנסיוני של אזרחי ישראל, הנאמד במאות מיליארדי שקלים, והנחשב לחיסכון הגדול ביותר של הציבור, חסכון שיכלכל את העמיתים לעת זיקנה. הדו"חות מהווים את המידע הרשמי והמשמעותי ביותר עבור כל חוסך אשר מבקש לדעת מהם הישגי חסכונותיו בשנה שעברה.

העמיתים מתייחסים, כצפוי, לתשואות המופיעות בדו"חות האישיים שלהם כאל נתון שלבטח תהליכי חישובו ברורים ומפוקחים ע"י הרגולטור - אגף שוק ההון באוצר. על פי שיעור התשואה השנתי המדווח לעמיתים, הם מקבלים החלטות לגבי עתידם הכלכלי ובאופן סביר ינהו אחר הגופים המפרסמים תשואות גבוהות יותר לחסכונותיהם.

תקין: "מפתיע ולא יאומן ככל שהדבר ישמע, חישובי אלו נעשים ביודעין באופן שגוי לחלוטין: הדיווחים על הישגי החסכונות מציגים תמונה מאוד לא נכונה לחוסך, ולכן כל החלטותיו לגבי תיעול חסכונותיו שגויים עקב אי יכולתו לקבל שיעורי תשואה נכונים. מצער, אך כולם, ובמיוחד הרגולטור המפקח על תקינות דיווחי הגופים המוסדיים ותפקודם, מודעים היטב לכך ששיטות תחשיב שיעורי התשואה (ובמיוחד "התשואה האישית" לחוסך) פסולות ותוצאותיהן אקראיות ולא נכונות".

למרות הנחיה ברורה של המפקח על שוק ההון, הביטוח והחיסכון באוצר כבר משנת 1998, שקבעה למוסדיים שבפיקוח, כיצד לחשב את "התשואה האישית", אין בארץ אף לא גוף אחד הנוהג על פי הנחיה זו.

"התשואות האישיות" המופיעות בדו"חות השנתיים אינן נכונות, בעלות סטיות של עשרות אחוזים, מטעות את הציבור ומסכנות את עתידו הפנסיוני ביודעין" אומרים בחברה.

לשם המחשה, סטייה "פעוטה לכאורה" של 2% בלבד (כגון דיווח על 7% תשואה אישית שנתית במקום התשואה האמיתית שהושגה של 5% בלבד) בחישוב ובדיווח התשואה האישית לעמית, שהפקיד 1,000 שקל בחודש, למשך 30 שנה (חיסכון ממוצע ומקובל בנפחו) תגרום לעמית הפסד כספי נצבר של למעלה מ-350 אלף שקל.
תגובות לכתבה(0):

התחבר לאתר

נותרו 55 תווים

נותרו 1000 תווים

הוסף תגובה

תגובתך התקבלה ותפורסם בכפוף למדיניות המערכת.
תודה.
לתגובה חדשה
תגובתך לא נשלחה בשל בעיית תקשורת, אנא נסה שנית.
חזור לתגובה