ישיא קית Bizportal
הניוזלטרים של Bizportal
שלום, אורח התחבר
התיק שלך ריק.
להוספת ניירות לחץ כאן
בוא להיות משקיע מיומן!
קבל שיעור ראשון
בחינם
תודה על פנייתך, נציגינו ייצור איתך קשר בהקדם
לש םירטלזוינה Bizportal
הניוזלטרים של Bizportal
הבתכב תוריינ

ניירות בכתבה

BizTV
BizTV
ןוהה קוש רודמ

מדור שוק ההון

מדור שוק ההון

תויגתב יכה
הכי בתגיות

לגזור ולשמור: 12 סימני אזהרה לכך שחברה עומדת לבצע גיוס משנה בת"א

אחד מהתרחישים שממנו חוששים סוחרי היום הוא הנפקות משנה. Bizportal ריכז את תמרורי האזהרה המעידים על גיוס קרוב
 |  7
לסוחר המתלבט
Share
אחד האירועים אשר ממנו המשקיעים בסקטור הביומד חוששים יותר מכל הוא גיוס. הנפקת מניות בחברות הביומד אשר מבוצעות בדיסקאונט על השוק בדרך כלל לוחצות את המניה מטה בתוך יום אחד ועלולה לגרום להפסדים כבדים בטווח הקצר.


להלן מספר סימנים אשר עלולים להתריע מראש על כוונה לבצע גיוס בתוך זמן קצר:

1. האם לחברה יש
תשקיף
תשקיף
מסמך משפטי אשר מוציא הגוף אשר אחראי על הנפקת
מדף בתוקף?
תשקיף מדף הוא אחד הכלים הפופולריים היום אשר מאפשרים לבצע גיוס מיידי בפרק זמן קצר. כיום, תשקיף המדף הינו בתוקף לתקופה של שלוש שנים (במקום שנתיים שהיו עד כה). אם לחברה אין תשקיף מדף בתוקף - ניתן להיות רגועים שהנפקת מניות מיידית לא תתבצע. חשוב להדגיש שגם אם לחברה אין תשקיף מדף - היא יכולה לבצע גיוס באמצעות הקצאות פרטיות שבהן מונפקות מניות חסומות - אך בדרך כלל גיוס שכזה כואב פחות.

2. הודעה על כוונה לבצע גיוס - לפעמים, כאשר חברה מתכננת לבצע גיוס, תמרור האזהרה הבולט ביותר הוא הודעה לקונית של החברה על כך שהיא בוחנת לבצע גיוס. הודעה שכזו היא האיתות הבולט ביותר לכך שגיוס ציבורי קרוב - לרוב בטווח של עד שבועיים מרגע ההודעה.

3. פרסום מצגת לשוק ההון - בסביבת
ריבית
ריבית
הפיצוי הכספי הניתן על ידי לווה למלווה על
נמוכה, הגופים המוסדיים החלו להשקיע גם בחברות הבינוניות אשר נסחרות בשווי הגבוה מ-25 מיליון שקל. עם זאת, תהליך הגיוס בדרך כלל מלווה ברוד-שואו שבו הגופים פוגשים את החברה ומתרשמים ממנה בטרם מחליטים להשקיע בה. בטרם מתחיל תהליך הרוד-שואו מפרסמת החברה מצגת לשוק ההון - אשר עלולה להיות אינדיקציה לגיוס קרוב.חשוב להדגיש כי חברות מסוימות מפרסמות מדי פעם גם מצגות על בסיס שוטף, או מעדכנות מצגת קיימת לקראת השתתפות בכנסים ועוד. על כן, במקרה שחברה ציבורית מפרסמת מצגת למשקיעים מומלץ להתקשר לחברת קשרי המשקיעים כדי להבין מהי הסיבה למצגת והאם מדובר על השתתפות בכנס או בכוונה לגיוס.4. זימון אסיפה להגדלת ההון הרשום - למי שלא מכיר את המושג '
הון רשום
הון רשום
סך הון המניות אשר החברה רשאית להנפיק.
' נציין כי מדובר בכמות המניות המקסימלית שלחברה מותר שיהיה. כאשר חברה מבקשת את אישור בעלי המניות להגדלת ההון הרשום - בד"כ מדובר באיתות לכך שלאחר אישור הגדלת ההון הרשום - הגיוס מתקרב - בד"כ בטווח של חודש-חודשיים לאחר אישור האסיפה.

5. בקשה לתיקון תשקיף מדף - תשקיף המדף של החברות מגדיר את היקף הניירות המקסימליים שחברה יכולה להנפיק. לעתים, הודעה לקונית על שינוי בהיקף הניירות המקסימליים, או תיקון לתשקיף עשוי לרמז על
הנפקה
הנפקה
פעולה שמבצעת חברה על מנת לגייס הון. ההנפקה יכולה להיעשות בדרך של מכירת מניות לציבור, דבר שיביא לרישומה למסחר בבורסה לניירות. דרך נוספת הינה הנפקה למספר מצומצם של קונים בדרך של הנפקה פרטית. גיוס ההון עשוי לשמש להרחבת פעילות החברה, הקטנת התחבויותיה (אג"ח), ולשימוש פעילותה השוטפת. בתקופות פריחה בבורסה ישנה עליה בהנפקות
קרובה. הנה דוגמא קלאסית: ב-22 באוקטובר הודיעה כן פייט על תיקון תשקיף מדף שכלל הגדלה של היקף המניות מ-100 מיליון מניות ל-150 מיליון מניות. ההודעה פורסמה בשעה 13:54 בצהריים. יממה מאוחר יותר הפעילה החברה דו"ח מדף לגיוס הון - מהלך אשר לחץ את המניה.

6. ישנן חברות בבורסה אשר אין ברשותן תשקיף מדף בתוקף - בין היתר בשל כניסה לבורסה באמצעות מיזוג עם שלג בורסאי למשל. במקרה זה, גיוס הון מתבצע באמצעות פרסום תשקיף רגיל והודעה משלימה. כאשר חברה שאין ברשותה תשקיף מדף מציינת בהודעה לבורסה כי הגישה לבורסה טיוטת תשקיף לגיוס - הדבר מהווה איתות לכך שכחודש עד חודשיים מאוחר יותר צפוי גיוס במניה.

7. מניות משתוללות - בשנה החולפת התרחשו לא מעט מקרים שבהן מניות ביומד קטנות החלו להשתולל בעקבות הודעות סתמיות כגון פטנטים, הסכמי הפצה וכו'. זינוק חד במחירן של מניות קטנות ומפסידות שלהן תשקיף מדף בתוקף מעלה בצורה דרמטית את הסיכוי להנפקה קרובה תוך ניצול ההתעניינות של המשקיעים והמחזורים הערים בנייר.

8. חברות ביומד בד"כ מפסידות כסף ועל כן ניתן לזהות צורך של חברה במזומנים על ידי בדיקת המאזן של החברה וקצב שריפת המזומנים. שני נתונים אלו מסייעים לחשב עד מתי מספיק הכסף שבקופת החברה אך צריך לזכור שבדרך כלל חברות לא יחכו עד לרגע האחרון בשביל לבצע הגיוס והן ינסו לבצע את הגיוס לפחות רבעון אחד לפני שנגמר הכסף.

9. פרסום בכלי התקשורת - לעתים כלי התקשורת מבשרים למשקיעים על הנפקת משנה שצפויה. בדרך כלל מדובר בחברות בשווי של מאות מיליוני שקלים. עבור משקיעים חשוב קהיות מעודכנים בכתבות שנכתבות בעיתונות הכלכלית אך לעתים יש לקחת את המידע בעירבון מוגבל. לדוגמא, עיתון כלכלי מוביל עדכן את המשקיעים כי חברת אקסלנז (-2.72%) אקסלנז 1,466 -2.72% 17:24 16/11/2017תל אביב הוסף לתיק האישי אקסלנז בסיס:1,507 פתיחה:1,507 גבוה:1,507 נמוך:1,435 תמורה:151,852 לעמוד ציטוט חדשות גרפים פרופיל חברה המלצות הולכת להנפקה. למשקיעים היה מספר ימים בכדי לממש את המניות בטרם הופעל תשקיף המדף. מנגד, אותו עיתון כלכלי דיווח על כך ש איתמר (-0.24%) איתמר 127.2 -0.24% 17:24 16/11/2017תל אביב הוסף לתיק האישי איתמר בסיס:127.5 פתיחה:127.5 גבוה:128.3 נמוך:126 תמורה:152,548 לעמוד ציטוט חדשות גרפים פרופיל חברה המלצות צפויה לבצע הנפקה ציבורית וזו העדיפה בסופו של דבר גיוס פרטי.

10. סגירת עסקה גדולה - כאשר
חברה ציבורית
חברה ציבורית
.1 חברה אשר מספר בעלי המניות בה אינו מוגבל . החברה רשאית להתחיל לפעול רק לאחר קבלת רישיון שמונפק מרשם החברות. חברה זו רשאית לפנות לציבור בבקשה לקנות את מניותיה שהנפיקה על פי תשקיף .החברה חייבת בפרסום של הדוחות הכספיים שלה וכן בדיווח שוטף לבורסה לניירות ערך לגבי כל פעילות או אירוע מהותי בחברה בטווח הזמן הקרוב ביותר בסמוך לאירוע..2 חברה שנוסדה על ידי הממשלה או על ידי רשות ציבורית אחרת. לצפיה ברשימת כל החברות הציבוריות הנסחרות בבורסה בתל אביב
(בד"כ מתחום הנדל"ן) סוגרת עסקה גדולה לרכישת נכס מניב, בד"כ אין בידיה המקורות הכספיים לטובת ביצוע העסקה. חברות כמו ריט1 או סלע נדל"ן הן דוגמאות קלאסיות לחברות אשר מממנות את פעילותן הן באמצעות גיוסי הון והן באמצעות גיוסי
אג"ח
אג"ח
תעודת התחייבות, בה מתחייב המנפיק לשלם לרוכש התעודה תשלומים בסכומי כסף שנקבעים מראש ובמועדי פרעון קבועים. רוכש התעודה זכאי לקבל את התשלומים המובטחים גם אם החברה המנפיקה בהפסדים, לעיתים החוב מובטח על ידי שעבוד נכסי החברה.
. חתימה על הסכם לרכישת נכס בהיקף משמעותי עשוי לאותת על גיוס הולך ומתקרב.

11. כלל זה מתייחס בעיקר לסוחרי יום אשר פועלים במסגרת המסחר התוך יומי. ישנן מניות תנודתיות במיוחד אשר לעתים משתוללות במסחר וסוחרי היום אוהבים לפעול בהן. על מנת למנוע מלפעול במניה ביום של הנפקה - מומלץ שלא לרכוש את המניה עד שעה 12:00בצהריים. הסיבה לכך נעוצה בעובדה כי הפעלה של דו"ח הצעת המדף מחייבת חמש שעות שבהן מתקיים מסחר. כאשר משקללים דרישה זו, הצורך לתת למשקיעים זמן להזרים פקודות (לפחות חצי שעה) - אז ניתן להגיד בוודאות גדולה שאם עד שעה 12:00 לא פורסם דו"ח הצעת מדף - ככל הנראה באותו היום לא תהיה הנפקה.

12. ואם כל אחד העשר הטיפים לעיל לא מספקים - דעו כי לעתים חברות עשויות להכין הפתעה למשקיעים בתהליך ההנפקה אשר מייתרות לחלוטין את כל הכללים לעיל. למשל, הודעה על הסכם השקעה אסטרטגי אשר מזניק את המניה ומרפד את החברה במזומנים.

מהלך נוסף שחברה יכולה לבצע הוא גיוס באמצעות הקצאה פרטית - מהלך אשר מייתר את התהליך של הנפקה ציבורית. דוגמא לכך התרחשה בחברת איתמר שלגביה השוק זיהה את הצורך במזומנים. שני גיוסים פרטיים שבוצעו לגופים מוסדיים מהשורה הראשונה אותתו לשחקני השורט כי החברה לא תבצע גיוס בקרוב ואלו מיהרו לסגור את הפוזיציה בהפסד אשר הובילו לראלי בנייר.

מצאתם טעות בכתבה? כתבו לנו ונתקן.
תודה עבור פנייתך, היא תיבדק ותטופל בהקדם שלח
הרשמה לניוזלטרים
הירשם לסיכום היומי של שוק ההון ולמבזקים של ביזפורטל - ניוזלטרים חובה לכל משקיע
הבתכל בגה

הגב לכתבה

התחבר לאתר

נותרו 55 תווים

נותרו 1000 תווים

שלח
תגובתך התקבלה ותפורסם בכפוף למדיניות המערכת.
תודה.
לתגובה חדשה
תגובתך לא נשלחה בשל בעיית תקשורת, אנא נסה שנית.
חזור לתגובה

7 תגובות ב-7 דיונים

מיין תגובות לפי: מהחדש לישן מהישן לחדש הרחב תגובות צמצם תגובות
7 ר.מ 23/02/2014 09:29 כתבה מאוד חשובה
אחת הכתבות שבאמת צריך להדפיס ולגזור במבט לאחור היתה חוסכת לי לא מעט כסף במיוחד בתחום הביומד תודה רבה
6 צודק 1000% , 23/02/2014 09:03 ואחכ הזדמנות קניה (ל"ת)
5 יפה 22/02/2014 20:55 דיברת
קורנפלד !
4 hanan58 22/02/2014 09:20 כתבה מעניינת
האם ניתן לדעת איפה לקרוא כתבות תשקיפים וידיעות
3 משקיע 21/02/2014 17:02 כיצד ניתן לדעת האם לחברה קיים תשקיף מדף בתוקף? (ל"ת)
2 לא לגעת בכלום 21/02/2014 15:35 השוק המקומי גמור אין התעניינות רק באגח
צריך כתבה לאיתור סימנים כאלה במניות בחול
1 דני משקיע 21/02/2014 11:33 כתבה מענינת מאוד ונכונה
הגיוני מאוד
כללי
מדורים
שווקים
שירותים
טאבו ישיר
תמיד מעודכנים לאתר טוויטר לאתר פייסבוק RSS Mail Red mail
חפש
כל הזכויות שמורות לחברת ביזפורטל בע"מ מקבוצת קו מנחה © |תנאי שימוש | לאתר אקטיבטרייל
לחץ לביטול הצגת המידע המורחב על מדד/נייר בבר המדדים, לחיצה נוספת תשיב את המידע.