עו"ד דוד חודק: "יישום חוק הריכוזיות - אני לא בטוח שזה לטובת הציבור"

הדברים נאמרו בכנס בנושא חוק הריכוזיות; פרופ' שמואל האוזר: "המבחן של החוק - לאן עוברות האחזקות"
 |  (3)
עו"ד דוד חודק, צילום: תמיר לוי; יח"צ
חודשיים לאחר שאושר חוק הריכוזיות, קיימו היום משרד עוה"ד גרוס, קלינהנדלר, חודק, הלוי, גרינברג וופירמת "ח וייעוץ Deloitte בריטמן אלמגור זהר כנס בנושא. "החלשת גרעיני השליטה ופיזורם והחלפת שלטון בעלי השליטה בשלטון המנהלים. לא ברור מה עדיף לציבור", כך אמר עו"ד דוד חודק.

יו"ר רשות ניירות ערך, פרופ' שמואל האוזר : "מאז דיוני ועדת הריכוזיות, היקף בעיית הריכוזיות צומצם ב-20 חברות מ-68 בשכבה ה-3 ומעלה שצריכות להתקפל, בשנתיים האחרונות, נשארו 48. המבחן של החוק הינו לא רק בקיפול פירמידות, בהחלשת קבוצות ריכוזיות ובהפרדה של נכסים ריאליים מפיננסיים, אלא גם בשאלה לאן עוברות האחזקות הללו – באיזו מידה האחזקות, במיוחד במגזר פיננסי, יעברו לציבור בדרך של פיזור מניות בשוק".

עו"ד דוד חודק , ראש משרד גרוס קלינהנדלר, חודק, הלוי, גרינברג אמר כי "מהדיונים בכנסת עולה חשש של חברי הכנסת מפני פגיעה בדמוקרטיה על ידי הקבוצות העסקיות הגדולות. זהו איום סרק. בכל עימות שהיה בין הממשלה לסקטור העסקי בשנים האחרונות, ניצחה הממשלה ב'נוק אאוט'. כך בסלולר, בוועדת שישינסקי וגם בחוק זה. לעתים רגולציה מחליפה רע ברע אחר. השארנו בידי השוק דרגות חופש גדולות ביחס ליישום ההמלצות אליהן הגיעה ועדת חודק. בחוק הריכוזיות דרגות החופש שהותיר המחוקק למגזר העסקי מצומצמות ביותר, אם בכלל. ניתן היה לאפשר בחירה בין הפרדה ניהולית להפרדת בעלות בין התחום הפיננסי לריאלי".

רו"ח אילן בירנפלד יו"ר ומנהל עסקים ראשי ב-Deloitte בריטמן אלמגור זהר :"אם מפרקים את החוק לגורמיו ובוחנים את אותם מהלכים אשר לכאורה אמורים להביא לקידום התחרותיות וצמצום הריכוזיות, ספק אם החוק משיג את המטרות לשמן נועד. היה צריך להסתפק בפעולות שונות ומתואמות של הרגולטורים השונים ולא לייצר חוק שרב הנסתר בו על הגלוי. ישנם דברים בחוק שנשארו בלתי מוגדרים, בעיקר הפרק העוסק בהקצאת נכסי המדינה והדבר עשוי לייצר אי וודאות במשק. לצורך הגברת התחרותיות חשובה גם ההשקעה של הגופים הבינלאומיים בישראל ואלו מן הסתם מחפשים סביבה עסקית תומכת ויציבה, ואי הוודאות שנוצרה כעת עלולה רק להבריח אותם מכאן".

חוק הריכוזיות אושר על ידי מליאת הכנסת בדצמבר 2013. בין בעלי השליטה שיושפעו הם: חיים צוף וקובי מימון, שאול אלוביץ', אלי אלעזרא, חיים כמן, יצחק תשובה, עידן עופר, אליעזר פישמן, לב לבייב, מוטי בן-משה ואדוארדו אלשטיין, מוקי שניידמן ועוד.
תגובות לכתבה(3):

התחבר לאתר

נותרו 55 תווים

נותרו 1000 תווים

הוסף תגובה

תגובתך התקבלה ותפורסם בכפוף למדיניות המערכת.
תודה.
לתגובה חדשה
תגובתך לא נשלחה בשל בעיית תקשורת, אנא נסה שנית.
חזור לתגובה
 • 3.
  כל הכנס הזה הוא מתוך פוזיציה ....לא ציפינו למשהו אחר .. (ל"ת)
  נוחי 18/02/2014 15:48
  הגב לתגובה זו
  0 0
  סגור
 • 2.
  עוד פקיד, עוד חסם, עוד שוחד - זו תוצאת חוק הריכוזיות!
  רגולציה = שחיתות! 18/02/2014 13:47
  הגב לתגובה זו
  0 0
  כל פעם שפקיד מקבל עוד כוח ליד - כולנו משלמים יותר, צריך לממן את כל השוחד איך שהוא, לא?
  סגור
 • 1.
  יש לכם אינטרסים?
  astern 18/02/2014 12:14
  הגב לתגובה זו
  0 0
  כל הדברים שנאמרו לא נוגעים לנקודה העיקרית של תחרותיות. של ריבוי שחקנים. חוק הריכוזיות לא ישיג את זה מהיום למחר, אבל בטווח של 5-10 שנים אפשר להניח שנראה תוצאות.
  סגור