הישראלים מצפים להרעה במצב הכלכלי; מי העם הכי פסימי ב-OECD?

לפי מדד אמון הצרכנים שפרסמה הלמ"ס, הישראלים הולכים ונעשים פסימיים לגבי העתיד. מיהו העם האופטימי ביותר?
 |  (3)
הפסיד כסף, צילום: Getty images Israel
הישראלים יותר פסימיים בינואר מאשר היו בדצמבר, כך עולה מסקר אמון הצרכנים שפרסמה היום הלשכה המרכזית לסטטיסטיקה. המשמעות היא כי הישראלים מאמינים שהולך להיות יותר רע לפני שהמצב ישתפר. מבין כלל 34 מדינות ה-OECD, ישראל ממוקמת במקום השלישי מהסוף. רק ביוון ובפורטוגל יותר פסימיים מאיתנו.

מהנתונים שפרסמה הלמ"ס עולה כי מדד אמון הצרכנים ניצב בחודש ינואר על 29%-, זאת לעומת 28%- בחודש דצמבר. בערכי ארבעת המאזנים המרכיבים את המדד המתייחסים למצב הכלכלי של משק הבית, למצב הכלכלי במדינה, לשינוי הצפוי במספר המובטלים ולציפיות לגבי חיסכון של משק הבית, כמו גם בערך המדד עצמו. ניכר כי החל מחודש אוקטובר חלה עלייה הדרגתית בשיעור הפסימיות בישראל.

מבחינת הנתונים המרכיבים את המדד עולה כי הישראלים מצפים להרעה במצב הכלכלי של המדינה והרעה בציפיות לגבי החיסכון של משקי הבית. בנוגע לשינוי צפוי במספר המובטלים הישראלים דווקא צופים שיפור. במצב הכלכלי של משקי הבית הישראלים לא צופים שינוי משמעותי.

עוד עולה מהנתונים כי בקרב הישראלים שאינם מועסקים, האוכלוסיה הערבית ובעלי השכלה תיכונית בלבד ישנה נטייה לפסימיות גדולה יותר מאשר בקרב הישראלים העובדים ואלה בעלי השכלה גבוהה. עם זאת, נציין כי כל הממוצעים בישראל נמצאים מתחת לאפס - פרמטר המצביע על פסימיות באופן כללי.

בשבדיה ודנמרק האזרחים האופטימיים ביותר

מדד אמון הצרכנים היחסי, המשווה בין ישראל לבין שאר מדינות ה-OECD, עמד בחודש ינואר על 65%, כאשר כל נתוון מתחת ל-100% מצביע על פסימיות. מהנתונים עולה כי ברוב מדינות ה-OECD (מלבד יוון שנמצאת במשבר כלכלי עמוק) חל שיפור בפסימיות האוכלוסיה, כאשר במדינות הסקנדינביות ישנה אופטימיות זהירה. שבדיה ודנמרק נמצאות בראש טבלת מדינות ה-OECD.

הלמ"ס החלה לבצע באופן שוטף בחודש מרץ 2011 את הסקר החודשי השוטף - "סקר אמון צרכנים". הסקר מהווה חלק מסדרת פעולות המתבצעות במסגרת הצטרפותה של ישראל לארגון ה-OECD ונועד לאסוף מידע על ההערכות של הפרטים לגבי השינויים הצפויים במצב הכלכלי.
תגובות לכתבה(3):

התחבר לאתר

נותרו 55 תווים

נותרו 1000 תווים

הוסף תגובה

תגובתך התקבלה ותפורסם בכפוף למדיניות המערכת.
תודה.
לתגובה חדשה
תגובתך לא נשלחה בשל בעיית תקשורת, אנא נסה שנית.
חזור לתגובה
 • 2.
  השמאל הקיצוני קובר את ישראל בלחץ בחו"ל כדי להפיל ממשלה (ל"ת)
  איך לא נהיה פסימיים 10/02/2014 18:01
  הגב לתגובה זו
  0 3
  סגור
 • 1.
  כל יום מתגלות פרשיות חדשות. כולם מושחתים. איך לא? (ל"ת)
  אני 10/02/2014 15:59
  הגב לתגובה זו
  5 1
  סגור
 • במקומות אחרים פי 10. רק הסמול דואג לייאש אותך. (ל"ת)
  ישראל, נס גלוי 10/02/2014 18:41
  הגב לתגובה זו
  0 3
  סגור