עם הפנים קדימה: "ההסתברות להתדרדרות למשבר נמוכה, השבוע היה תיקון"

מחלקות המחקר של בנק לאומי ובנק אגוד מתייחסות לנעשה בשווקי העולם, וממליצות להישאר לונג בשוק המניות - אבל בזהירות
 |  (9)
מניות, צילום: Getty images Israel
גם לאחר שבוע שלילי במיוחד בשוק המניות העולמי, אנליסטים במחלקות המחקר בבנקים מאמינים שלא מדובר בשינוי מגמה אלא בתיקון זמני. המלצות בנק לאומי ובנק אגוד נותרו על חשיפה גבוהה יחסית למניות בחו"ל, ובלאומי ממליצים בנוסף על חשיפה גבוהה לאג"ח הממשלתי בארץ.

את חודש ינואר סגרו המדדים המובילים בבורסה בתל אביב באדום, כשמדד המעו"ף איבד 2.25% אך מנגד מדד ת"א 75 עלה 1.66%. מדד הביומד בלט לחיוב עם תוספת של 7.64% בחודש החולף, בעוד שמדד הבנקים ומדד התקשורת נפלו 5.6% ו-7.7%, בהתאמה. מדדי התל בונד עלו בינואר עד 0.4%, ומדד האג"ח הממשלתי התחזק 0.5%.

" אנו מעריכים שההסתברות להתדרדרות למשבר כולל הינה נמוכה, ומתייחסים לירידות בשבוע האחרון כאל "תיקון", ולא כשינוי מגמה", כתבו האנליסטים בבנק לאומי בסיכום השבוע, בנוגע לירידות החדות בשווקים המתעוררים בשבוע האחרון.

"הערכה זו נשענת על מספר גורמים", מסבירים בלאומי. "ראשית, נתוני המאקרו בעולם ממשיכים להציג שיפור מתון בקצב הצמיחה בארה"ב, באירופה וביפן. גם נתוני המאקרו בשווקים המתעוררים, שהינם פחות חיוביים, אינם מאותתים בשלב זה על ירידה נוספת בקצב הצמיחה - למעט במספר מצומצם של מדינות. שנית, אין בינתיים עדויות ל"הדבקה", לא בפעילות המערכת הבנקאית בעולם, ולא בתמחור בשווקים הפיננסים".

לאור זאת, בלאומי ממליצים שלא לערוך שינויים מרחיקי לכת בתיק ההשקעות כרגע. הם ממליצים על חשיפת יתר לשווקי אירופה ולבריטניה, ועל חשיפה נמוכה יותר לשוק המניות בארה"ב. בשוק הישראלי, ההעדפה הינה עדיין למדד ת"א 75, שצפוי להגיב בהתאם להתפתחויות כלכליות בעולם.

בנק אגוד: "יתכן שהתיקון החל, עוד לא ברור כמה זמן ימשך"

לעומת זאת, במחלקת המחקר של בנק אגוד נשמע טון זהיר יותר. " אפקט ינואר המוכר בזכות עליות השערים שבו התהפך השנה לירידות שערים כאשר רוב הירידות התרחשו בשבוע החולף. יתכן שהתיקון המיוחל בשווקים החל ועוד לא ברור כמה זמן ימשך. בינתיים ההערכה היא כי לאחריו יחזרו המניות לעלות, אך יש לעקוב כיצד ישפיעו בקרוב סוגיית תקרת החוב האמריקאית החוזרת לסיבוב נוסף, קצב הנסיגה מ QE3, שוק העבודה האמריקאי וההתפתחויות בשווקים המתעוררים".

האנליסטים באגוד מציינים כי, בניגוד למה שנרמז בהודעת הפד' השבוע, רכישות האג"ח החודשיות לא יצומצמו באופן קבוע מדי חודש - "יתכן שבהמשך הדרך ג'נט ילין, ממשיכת דרכו של ברננקי, תעשה תחנות עצירה בדרך ולא תפחית את ההזרמות באופן עקבי ורציף כל חודש".

"במצב הנוכחי, ללא עצירות כאלו, השווקים עלולים להגיב בירידות שערים חדות למרות התחזיות האופטימיות לשוק המניות השנה. לעומת זאת, אם בפד' אכן יהיו קשובים לשוק ויהססו להפחית את הריבית באופן רציף, הדבר ייתן רוח גבית לשווקים בהמשך הדרך. מכיוון שאנו סבורים שהמצב הכלכלי האמיתי בשווקים עדיין שברירי ונוטים לסמוך על הפד' כי יהיה קשוב לכלכלה הריאלית ולשווקים, אנו סבורים כי עצירות כאלה בהפחתות אכן עשויות לקרות ולפיכך הירידות הנוכחיות בשווקים עשויות ליצור הזדמנויות להמשך".
תגובות לכתבה(9):

התחבר לאתר

נותרו 55 תווים

נותרו 1000 תווים

הוסף תגובה

תגובתך התקבלה ותפורסם בכפוף למדיניות המערכת.
תודה.
לתגובה חדשה
תגובתך לא נשלחה בשל בעיית תקשורת, אנא נסה שנית.
חזור לתגובה
 • 8.
  למה הבורסה נראת לא במשבר
  רמי 01/02/2014 18:44
  הגב לתגובה זו
  0 1
  חחחחחחחחח
  סגור
 • 7.
  המשך
  איציק והחברים 31/01/2014 16:56
  הגב לתגובה זו
  15 2
  שמענו שחבר שעובד עם שיטות מוזרות! נתקל בכתבה הטכנית של אייל היום 17.01.14 בנושא המדדים בארץ ובחו-ל. הוא ספר אצ כמות התגובות והוסיף להן את התגובות לתגובות בשני הצבעים! והגיע לכמות אדירה שלפי בדיקותיו טרם היתה באתר!הוא טוען שזה סימן לו על עצבנות רבה בקרב הרבה משקיעים ויש לציין שזה יום אחרי יום ההיפוך שצייננו! בדקנו זאת! ממש לא מבינים את העניין, אבל עובדה, זה היה נכון. אלא אם כן היתה מקריות מוזרה. חברנו בדקו מספרים ולטענתם יותר אפשרי לזכות בלוטו מאשר צירוף מקרי זה! מדהים!
  סגור
 • 6.
  המשך
  איציק והחברים 31/01/2014 16:12
  הגב לתגובה זו
  10 0
  הרבה משקיעים ברחבי תבל משתמשים בטכני וגם בארץ יש לה מעריצים רבים! אנו פוסליםאותה מכל וכל ולא מאמיניםבה כלל וכלל! אני מסייג: 1)אייל , למרות דעתנו, באופן יחסי מגלה הצלחות הרבהמעבר לממוצע שלהם! גם את ההתהפכויות של הגרפים ושלו הוא עושה בחן רב ואף מראה לנו על איש חכם ואינטיליגנט ברמה! 2) האדם השני היחיד בתחום הוא חברנו הבריטי שמשלב דבריו בהרבה כלכלה! הוא הוסמך כדוקטור בפרינסטון ע" י פרופסור אילן שלנו( טרם כתבנו עליו!) לדעתנו, השימוש בגרפים דופק לו את ההמלצות! אנו אוהבים לשמוע אבל רר לשמוע!
  סגור
 • 5.
  אוחח האינטרסים .... (ל"ת)
  סוחר מעו"ף 31/01/2014 15:19
  הגב לתגובה זו
  1 5
  סגור
 • 4.
  המשך
  איציק ואבירם 31/01/2014 15:13
  הגב לתגובה זו
  9 2
  אמש בשיא האופוריה והעליות ההזויות בארה"ב העלנו תגובה ואף היום בבוקר אצל אייל, אבל, לעיתים די קרובות, התגובות לא עולות מסיבות לא ידועות!
  סגור
 • 3.
  המשך
  איציק ואבירם 31/01/2014 15:09
  הגב לתגובה זו
  11 1
  מידי פעם אנו משגרים התראות על העלול להתרחש ובקרוב נעלה אף באקונומיקס כתבת ענק חתומה בידינו! 17 המופלאים שלנו נעזרים במאות פרמטרים כלכליים , מדיניים , פוליטיים , יחסים בין לאומיים ועוד רבים!
  סגור
 • שם העיתון הוא ECONOMIST
  איציק 01/02/2014 17:15
  הגב לתגובה זו
  5 0
  והיום קיבלו 17 היקירים פנייה גם מFINANCIAL TIMES היוקרתי להרים פרוייקט בנושא: "אנו מאשימים"! עקב התחרות העזה הם מכנים את יריביהם : "אקונומיקס".
  סגור
 • 2.
  לכותב הכתבה החבר ידידיה
  איציק ואבירם 31/01/2014 15:01
  הגב לתגובה זו
  7 1
  לפני כשבועיים לערך העלנו באתר תגובה בעברית ובאנגלית על " קיומה של נוסחה מתמטית כלכלית מסובכת שעומדת להתפוצץ" כפי שצייננו מעט מאד אנשים בעולם שולטים ברזי הנוסחה! עוד הוספנו שלגבינו ה 16.01.014 משמשת לנו כיום תבנית היפוך מגמה! התאריך העברי היה במקרה ט"ו בשבט!
  סגור
 • 1.
  הנשמה
  אהרון 31/01/2014 14:24
  הגב לתגובה זו
  3 6
  הנשמה המלכותית הסתיימה התיקון יהיה ארוך וכואב . קחו לשל את הדקס הגרמני עלה מ5000צ ל9500 תוך שלוש שנים 90 אחוז הזוי בהתחשב באחוזה המובטלים של 20 30 אחוז .
  סגור