הרשות דרשה שוב להזהיר את הסוחרים ב-IDB, כמה אמורה עוד המניה לצלול?

המניה מאבדת כעת 6% ובעלי העניין ממשיכים למכור בלחץ. אלשטיין ובן משה שוב מזהירים. והאם צריך לתת פרמיה לשלד שבדרך?
 |  (11)
אדוארדו אדלשטיין מוטי בן משה, צילום: דרור עינב; יח"צ
את מניית {אידיבי אחזקות} אפשר כבר להגדיר באופן רשמי כ'תופעה'. השווי האמיתי לפי כל בר דעת עומד על 2-3 מיליון שקלים, השווי הסחיר בבורסה - 33 מיליון שקלים. כלומר סביב פי 10 מהשווי ההגיוני, או אם תרצו - מתבקשת נפילה של עוד 91% מהשווי הנוכחי.

ולא רק שהמניה לא יורדת מספיק, קורה שהיא גם עולה - ולפעמים אפילו מזנקת. מתחילת החודש נרשמו 5 ימים של עליות שערים במניה: ב-5 בינואר - זינוק של 19%, ב-6 בינואר - 25%, ב-16 בינואר - 9%, ב-19 בינואר 5.2% ואתמול כאמור - 5.5%.

זו כנראה הסיבה שרשות ני"ע פנתה לבעלי השליטה החדשים באידיבי, אלשטיין ובן משה להוציא שוב הודעת אזהרה לבעלי המניות, וכך הם עשו. אמש הוציאה אידיבי הודעה בזו הלשון - "השלכות הסדר החוב של קבוצת אלשטיין ואקסטרה יותיר את החברה הלכה למעשה ללא נכסים ופעילות". במילים אחרות שלד בורסאי. נציין כי הפעם הראשונה שאידיבי הזהירה את המשקיעים הייתה ב-6 בינואר וגם אז ההודעה יצאה לאחר עליות במניה (שאז עוד הייתה שווה 150 מיליון שקלים).

וכך נראית ההודעה המלאה של בן משה ואלשטיין: "עם ביצועו של הסדר הנושים יועמדו כל נכסי החברה לרשות נושיה של החברה ולמיצוי יתרת זכויותיהם לצורך הקטנת חוב החברה כלפיהם. לפיכך, ובהתחשב בהיקף התחייבויות החברה כלפי נושיה, צפוי כי במסגרת ביצוע ההסדר לא ייוותרו נכסים לחלוקה לבעלי המניות של החברה ולמעשה לא תיוותרנה לבעלי המניות בחברה זכויות כלשהן בגין השקעתם במניות החברה, בין בשל פירוק החברה ובין בשל מהלך אחר המביא לתוצאה מסחרית דומה".

למה ניתנת פרמייה שכזו לאידיבי אחזקות?

לעניין היותה של אידיבי אחזקות שלד בורסאי שבדרך, נציין כי השלדים בת"א נסחרים במחיר של סביב 2-3 מיליון שקלים. ייתכן שחלק מהסוחרים במניית אידיבי רואים לנגד עינהם את הפסדי העתק של אידיבי כמגן מס שיש לו שווי מסויים ולכן נותנים . Bizportal בדק את האופציה הזו עם גורמים בתחום המסחר בשלדים ומצא כי הסבירות שלהפסדי העתק יש שווי כלשהו היא נמוכה מאוד עד אפסית. הסיבה, שינוי שביצעה רשות המיסים לפני מספר שנים ולפיו אי אפשר למכור או להעביר לידיים חדשות מגן מס.

במילים אחרות, האפשרות היחידה לתת שווי למגן המס היא אם בעלי המניות הנוכחיים של אידיבי יחליטו בהסכמה רחבה להכניס פעילות חדשה וגם לנהל אותה. בסיטואציה הנוכחית, קשה מאוד לראות את הדבר הזה קורה.

החלטת השופט מתחילת החודש

בתחילת החודש הכריע השופט איתן אורנשטיין כי כי השליטה בקונצרן הגדול במשק תעבור מידי נוחי דנקנר לידי אלשטיין ובן משה . במסגרת הסדר החוב בעלי המניות של אידיבי אחזקות יוותרו ללא כלום והנושים יקבלו נתח מהחברה הבת שלה, אידיבי פיתוח, שתונפק בעתיד בבורסה.

המקרה של אידיבי אחזקות אינו שונה ממרבית המקרים של קריסת חברות והסדר נושים בחסת ביהמ"ש לפי סעיף 350 לחוק החברות. בעלי המניות נשארים לרוב עם מעט מאוד עם בכלל ובעלי החוב ובראשם הבנקים ושאר הנושים המובטחים מתחלקים בנכסי החברה.

ובעלי העניין ממשיכים למכור

בין המשקיעים שמבינים היטב את גורל החברה נמצאים הנושים המובטחים, כולל בנק לאומי, שממשיך להיפטר מאחזקותיו לאורך כל החודש מאז פסק הדין. רק בשבוע האחרון מכר החזקות המשועבדות לו בהיקף מצטבר של 1.5 מיליון שקל. בנוסף מכר החודש נוחי דנקנר מניות שהוא מחזיק ישירות באופן אישי וירד להחזקה של 6.05%.
מכירות מניות אידיבי אחזקות שביצעה גנדן החודש
מכירות מניות אידיבי אחזקות שביצעה גנדן החודש

דנקנר חייב באמצעות חברות פרטיות שבשליטתו מאות מיליוני שקלים לבנקים, בעיקר בישראל, אך הנכס המוצהר היחיד שברשותו הוא מחצית מזכויות על בית פרטי בהרצליה פיתוח. החשיפה לבנק לאומי - חוב של כ-450 מיליון שקל. הבנק היה "תקוע" עם המניות כיוון שיכול היה למכור אותן רק לאחר ההחלטה על העברת השליטה.
תגובות לכתבה(11):

התחבר לאתר

נותרו 55 תווים

נותרו 1000 תווים

הוסף תגובה

תגובתך התקבלה ותפורסם בכפוף למדיניות המערכת.
תודה.
לתגובה חדשה
תגובתך לא נשלחה בשל בעיית תקשורת, אנא נסה שנית.
חזור לתגובה
 • 8.
  הם רוצים להפיל בשביל לקנות בזול את החברה (ל"ת)
  הכריש 29/01/2014 13:23
  הגב לתגובה זו
  0 0
  סגור
 • מי ? הרשות לניירות ערך (ל"ת)
  אריה 29/01/2014 18:02
  הגב לתגובה זו
  0 0
  סגור
 • 7.
  צריך להעיף את דנקנר לכל הרוחות מהבית שלו!!!!!! (ל"ת)
  מומי 23/01/2014 01:22
  הגב לתגובה זו
  0 1
  סגור
 • 6.
  מי קונה???
  ראלי 22/01/2014 18:22
  הגב לתגובה זו
  2 1
  מי קונה בסכומים האלה ?? אין דיווחים בעלי שליטה חדשים?? הכותב קונה באלפי ש"ח בודדים. נראה שיהיה מעניין עוד למרות רצון אינטרסנטים בשער 1-2-3 ימים יגידו הימור מעניין.
  סגור
 • 5.
  הבנק העדיף את אלשטיין ובן משה ולקח בחשבון את התוצאה (ל"ת)
  הבנק 22/01/2014 13:23
  הגב לתגובה זו
  4 0
  סגור
 • 4.
  זה היה ברור זה היה סתם תרגיל למשוך משקעים
  רמי 22/01/2014 13:01
  הגב לתגובה זו
  3 0
  אך זה היה שקוף רק מטומטם יכול להאמין שהוא יבתר על החברה זה להמשיך לגזול את המשקעים
  סגור
 • 3.
  חחח
  אבי 22/01/2014 12:23
  הגב לתגובה זו
  5 0
  כאילו שהמשקיעים לא יודעים, רשות של לייצנים. במקום להתעסק בעיקר מחפשים ספינים להצדיק את משכורות העתק. והכי מצחיק זה שלמרות הכל אין הצדקה לשכר שלהם.
  סגור
 • 2.
  אם היה ניתן לעשות שורט כמו בארה"ב או כמו
  ירקרק 22/01/2014 12:16
  הגב לתגובה זו
  1 2
  בכל שוק מפותח אחר המניה מזמן היתה נסחרת לפי השווי האמיתי שלה. בארץ המשקיעים המופסדים לא מוכנים למכור בהפסד ולכן כשאין מוכרים המניה לא יורדת. לעומת זאת אם היה ניתן לעשות עליה שורט, כל סוחר מתחיל היה מבין שיש כאן הזדמנות לכסף קל ומוכר אותה בכל שער מעל 6-7 אגורות.
  סגור
 • מה אתה בדיוק רוצה שימכרו את הגרוש וחצי שנשאר להם?
  דודו 22/01/2014 12:55
  הגב לתגובה זו
  1 3
  לאחר הפסד כה עצום אני לא אמכור גם אם תהיה מחיקה,
  סגור
 • אז אל תמכור ותשאר עם מה שלא שווה זו החלטה שלך לא שלי (ל"ת)
  לדודו ממשה שברח אמש 22/01/2014 13:08
  הגב לתגובה זו
  1 0
  סגור
 • 1.
  לא הבנתי. מדוע השווי גבוה מאפס?
  משקיע 22/01/2014 11:56
  הגב לתגובה זו
  7 1
  נניח שהשלד הבורסאי נמכר תמורת 2 מיליון ש"ח. הכסף ילך לקופת הפירוק לא ? והקונים החדשים יקצו לעצמם מניות כאוות נפשם...
  סגור