עסק עם הכנסה יומית של 5,680 שקל יחוייב בדווח מפורט ומקוון למע"מ

עבר בוועדת הכספים: עוד 8,000 עסקים שהכנסתם השנתית מסתכמת ב-1.5 מיליון שקל יצטרפו בקרוב למעגל העסקים שנדרשים לדווח באופן מפורט ומקוון למע"מ
 |  (2)
שטרות שקלים, צילום: Getty images Israel
רשןת המסים עם האצבע על הדופק: עוד 8,000 עסקים יצטרפו בקרוב למעגל העסקים שנדרשים לדווח באופן מפורט ומקוון למע"מ. זאת לאחר שוועדת הכספים אישרה לקריאה שניה ושלישית את הצעת החוק להרחבת חובת הדיווח הנ"ל, לעסקים שהמחזור השנתי שלהם עומד על מינימום של 1.5 מיליון שקל, לעמת 2.5 מיליון שקל, על פי החוק הקיים כיום.

ועדת הכספים של הכנסת אישרה היום לקריאה שנייה ושלישית מספר סעיפים מתוך הצעת החוק להעמקת גביית המסים והגברת האכיפה (ייעול אמצעי הגבייה והדיווח), שנועדה לחזק את היכולת של רשות המסים בהתמודדות עם ההון השחור ועבריינות המס ובהם, הרחבה של חובת הגשת דו"ח מפורט ומקוון למע"מ, כך שתחול – באופן מדורג על פני שנתיים – גם על חברות שמחזורן השנתי עומד על 1,500,000 שקל.

כלומר הדיווח המפורט והמקוון למע"מ יידרש בקרוב מכל עסק שהכנסתו היומית עומדת בממוצע רק על כ-5,680 שקל ביום (לפי 22 ימי עבודה בחודש).

כיום חלה חובת הדיווח המפורט על עוסקים שמחזור עסקאותיהם 2,500,000 שקל ומעלה, כאשר על פי הצעת החוק שאושרה בוועדה, בשנת 2014 גם חברות שמחזורן השנתי הוא בין 2 ל-2.5 מיליון שקל יתווספו לחובת הדיווח ואילו בשנת 2015, חברות שמחזורן בין 1.5 ל-2 מיליון שקל יחוייבו אף הן בהגשת דוח מפורט מקוון. לאחר החלת החוק במלואו, יביא תיקון החוק לתוספת של כ-8,000 עוסקים למעגל הדיווח המפורט למע"מ.

התיקון האחרון מהיום, התבצע לאחר שאושרה בוועדה לפני כחודשיים הרחבת תחולת הדיווח בפעימה אחת, אך לאור פניות של ציבור המייצגים ולאחר דיונים משותפים, סוכמה החלה הדרגתית של הרחבת חובת הדיווח, אשר הובאה לידיעתו ואישורו של יו"ר ועדת הכספים, ניסן סולומיאנסקי.

במסגרת הדיווח המפורט, נדרשים עוסקים למסור את פירוט החשבוניות שעליהן דיווחו כתשומות למע"מ באופן ממוחשב ומיידי. חשיבותו של הדיווח בכך שהוא מאפשר לרשות המסים להצליב את הנתונים עם נתונים שנמסרו על ידי עוסקים אחרים ולאתר פעילות חשודה בפשטות רבה יותר, ובכך מהווה כלי מרכזי במאבק בתופעת החשבוניות הפיקטיביות ובהון השחור.

בנוסף לכך, אושרה הצעת רשות המסים לאפשר למדווחים דחייה בשנה של החובה לאחד את הדו"ח המפורט עם הדוח התקופתי כך שהתיקון שייכנס לתוקפו בשנת 2015.
תגובות לכתבה(2):

התחבר לאתר

נותרו 55 תווים

נותרו 1000 תווים

הוסף תגובה

תגובתך התקבלה ותפורסם בכפוף למדיניות המערכת.
תודה.
לתגובה חדשה
תגובתך לא נשלחה בשל בעיית תקשורת, אנא נסה שנית.
חזור לתגובה
 • 2.
  מצויין - יממן את הגידול בעלות עובדי בנק ישראל
  אזרח 21/01/2014 13:48
  הגב לתגובה זו
  1 0
  מבחינתי עובר מכיס אחד ועובד לכיס אחר -
  סגור
 • 1.
  כולם מכריזים מלחמה גילת על הגז מעמ על העסקנים הקטנים
  נגמרו לנו האויבים? 21/01/2014 13:41
  הגב לתגובה זו
  1 0
  רק לאזרח הקטן לא יצא כלום מזה הכסף ילך לממשלה ולשטויות שלהם. מתי כבר בחירות נמאס מחבורת הפופוליסטים המגעילה הזאת
  סגור