פרופ' האוזר: "תרבות ה'אקזיט' זה אובדן דרך - ופגיעה במשק לטווח הארוך"

יו"ר רשות ני"ע יקבל היום לידיו את דו"ח הוועדה למתן תמריצים והקלות מס לחברות סטארט-אפ שיבחרו להירשם להנפקה בבורסת ת"א
 |  (6)
פרופ' שמואל האוזר, צילום: גיא אסאייג
הועדה לקידום השקעות בחברות ציבוריות הפועלות בתחום המו"פ הגישה היום את המלצותיה הסופיות ליו"ר רשות ני"ע בנוגע למתן תמריצים והקלות מס לחברות סטארט-אפ ישראליות שיבחרו להירשם להנפקה בבורסת ת"א. המטרה היא למנוע מעבר המו"פ והקניין הרוחני לחו"ל.

הוועדה ממליצה לאמץ פתרונות למימון חברות היי-טק באמצעות הבורסה, וזאת באמצעות עידוד הנפקות ראשונות לציבור של חברות היי-טק גדולות ועידוד הקמת קרנות הון סיכון , אשר ישקיעו ויתמכו במספר חברות היי-טק ובמיזמים בשלבים מוקדמים.

יו"ר רשות ני"ע, פרופ' שמואל האוזר, אמר כי "המשמעות של תרבות ה"אקזיט" של חברות היי טק לחו"ל היא אובדן דרך של המשק הכלכלי והון אנושי רב ערך ופגיעה בתעסוקה ובצמיחה בטווח הארוך. כל דולר "אקזיט" הוא אובדן של למעלה משלושה דולרים למשק הישראלי. השארת מרכז פעילותן של חברות ההיי טק חשוב מאין כמוהו והוא מחייב חשיבה אחרת 'מחוץ לקופסא', כמו הטבות מס ליזמים, ויפה שעה אחת קודם".

אחת מהמלצות הוועדה היא כי הבורסה תיצור מדד חדש - "טק עילית", אשר יכלול את מניותיהן של חברות ההיי-טק החדשות לצד חברות הייטק נסחרות, בעלות של 400 מיליון שקלים לפחות.

הצעה נוספת היא כי תינתן הטבת מס למשקיעים אשר ירכשו מניות של חברת מו"פ במסגרת ההנפקה הראשונה לציבור ובמסגרת חוזרת, כך שההשקעה תקוזז מרווחי ההון.

צעד נוסף שמציעים בוועדה הוא לאפשר הקמה של קרנות הון סיכון נסחרות במודל של קרנות נאמנות סגורות, כאשר אלה יוכלו להשקיע עד 30% מהסכום אותו יגייסו מן הציבור בניירות ערך של חברות היי-טק ישראליות אשר אינן נסחרות בבורסה כלשהי, ו-70% בחברות היי-טק ישראליות הנסחרות בארץ. הקרנות יהיו פטורות ממס על הכנסותיהן, ובעלי היחידות בהן יהיו חייבים במס במועד מימוש היחידות בקרן או בעת חלוקת רווחים.

מנכ"ל הבורסה, יוסי ביינארט אמר כי "יישום המלצות הדו"ח יאפשר לבורסה של תל-אביב להיות תחרותית עבור חברות הייטק, באמצעות גיוס הון מהציבור בשלבים מוקדמים ובתנאים נוחים יותר מאשר בבורסות אחרות".
תגובות לכתבה(6):

התחבר לאתר

נותרו 55 תווים

נותרו 1000 תווים

הוסף תגובה

תגובתך התקבלה ותפורסם בכפוף למדיניות המערכת.
תודה.
לתגובה חדשה
תגובתך לא נשלחה בשל בעיית תקשורת, אנא נסה שנית.
חזור לתגובה
 • 5.
  ואיפה הבורסה גוזרת קופון?
  אקזוטי 21/01/2014 16:44
  הגב לתגובה זו
  0 0
  גם ככה משלמים פה מלא מיסים, לא שווה לעשות כלום בארץ
  סגור
 • 4.
  אקזיט- כל המדענים בחו"ל . נשארים פה פרופסורים שאין להם
  גם למדינה יש תרבות 21/01/2014 15:57
  הגב לתגובה זו
  2 0
  מקום באקדמיה והם בשוק העבודה ומשגעים אותנו עם הבלה בלב בלה בלה שלהם תסתמו כבר
  סגור
 • 3.
  מה היינו עושים בלי פרופ האוזר פרופ טכרטנברג (ואשתו רק
  3 מוסקטרים? 21/01/2014 15:53
  הגב לתגובה זו
  1 0
  דר) ופרופסור גילת . מי ? מי? היה הורס לנו את החסכונות? מי היה מחריב תוכניות ושם רגל? למי היינו משלמים הון עתק על כלום? זכינו 3 פרופסורים כאלה כל מדינה צריכה אצלה בבית.
  סגור
 • 2.
  קשקשן ! בטכנולוגיה אקסיט זה השיג ענק והכרחי
  אחד 21/01/2014 15:48
  הגב לתגובה זו
  1 0
  ראה את מקרה כרומטיקס: עובדים התעשרו, מדינה קיבלה מיסים ואחרי תקופה קצרה החברה נעלמה. העובדים המשיכו לעבוד ביעד הבא. זה כמו להגיד, שיצוא זה לא טוב...
  סגור
 • 1.
  תוריד את המס 25 אחוז!!!!
  טל 21/01/2014 15:26
  הגב לתגובה זו
  1 0
  לא שווה לסחור,סיכון גבוה. אני וחבריי יצאנו מהבורסה ורכשנו דירות עד להודעה חדשה. לא כדאי לסחור אם מס כזה גבוה. ולחשוב שאתם מנהלים את המדינה..חרפה וטפשות!
  סגור
 • הם מרויחים ומטילים מיסים שירוקנו לנו את הכיסים (ל"ת)
  אסור לרכוש בארץ 21/01/2014 15:54
  הגב לתגובה זו
  1 0
  סגור