רפי גוזלן: "לפי נתוני הלמ"ס - הכיוון הוא גידול בשיעור האבטלה"

מנתונים שפירסמה היום הלמ"ס עולה נתון מדאיג: בניגוד לשיעור האבטלה הצונח, הגיוסים בסקטור הפרטי הולכים ופוחתים.
 | 
תעסוקה, צילום: Getty images Israel
הלמ"ס פרסם היום את נתוני המשרות הפנויות בסקטור העסקי לשנת 2013, והתמונה היא דיי עגומה. מחד, רואים ירידה עקבית בשיעור אחוז האבטלה עד רמתו הנוכחית של 5.5%. מאידך, ישנו קיטון במספר המשרות הפנויות בסקטור העסקי - משמע הסקטור לא מתרחב ולא קולט עובדים. מה הסתירה בנתונים?

מנתוני הלמ"ס עולה כי בחודש ינואר 2013 מספר המשרות הפנויות בסקטור העסקי עמדו על 65.1 אלף משרות. בחודש דצמבר כבר מדובר על מספר קטן בהרבה של 54.9 אלף משרות - ירידה של 7.4% מחודש נובמבר או קיטון שנתי של 15.6% במשרות הפנויות. נתון מעורר השתאות לנוכח הצמצום בשיעור האבטלה.

רפי גוזלן, הכלכלן הראשי של IBI, שוחח עם Bizportal על הנושא: "ראינו בצורה מאוד בולטת שכל הגידול בתעסוקה נרשם בסקטור הציבורי ולא בסקטור העסקי. לכן אנחנו רואים צמצום בשיעור האבטלה. המגמה הזו למעשה נמשכת יותר משנה והמשמעות היא כי הסקטור העסקי מקטין את קליטת העובדים. המגמה הזו עשויה להחריף".

גוזלן ממשיך: "מנוע הצמיחה של המשק הוא הסקטור העסקי - לא הציבורי. לאור העובדה כי הממשלה מבקשת למתן את קצב גידול ההוצאות שלה, ולאור העובדה שלא נראה כי הסקטור העסקי מגייס כרגע - נראה שזה הולך לכיוון של עלייה בשיעור האבטלה בשנת 2014".

עוד עולה מהנתונים כי בענף הבינוי נרשמה ירידה של 3,700 משרות פנויות ובענף עובדי המכירות נרשמה ירידה של 4,700 משרות - המספר הנמוך ביותר מאז 2010.
תגובות לכתבה(0):

התחבר לאתר

נותרו 55 תווים

נותרו 1000 תווים

הוסף תגובה

תגובתך התקבלה ותפורסם בכפוף למדיניות המערכת.
תודה.
לתגובה חדשה
תגובתך לא נשלחה בשל בעיית תקשורת, אנא נסה שנית.
חזור לתגובה