אקסלנס על כיל: חזרת הקרטל, לא בהכרח בשורה טובה - מה מחיר היעד?

על רקע חזרת קרטל האשלג הרוסי-ביילרוסי, אקסלנס נשואה ברוקראז' מסבירה כיצד עשוי המהלך להשפיע על כיל
 |  (6)
אשלג
מניית כימיקלים לישראל רשמה השנה נפילה משמעותית של 38.8% על רקע התפצלות קרטל האשלג אורלקלי. בחודשים האחרונים מניית כיל מדשדשת סביב שווי של 28.5 שקלים ומתקשה להתאושש, וכעת מסתמן כי בעל החברה החדש באורלקלי קרוב מתמיד לשוב להיות קרטל.

בחודש נובמבר הודיעה חברת אורלקלי כי בעלי השליטה, האוליגרך סולימאן קרימוב, מוכר את השליטה בחברה לאיש העסקים והפוליטיקאי הרוסי מיכאיל פרוכורוב. פרוכורוב הודיע מייד כי יפעל לחידוש שיתוף הפעולה בין רוסיה וביילרוסיה בתחום האשלג. בתגובה עלתה מניית כיל 0% כיל 2,352 0% כיל בסיס:2,352 פתיחה:2,352 גבוה:2,352 נמוך:2,328 תמורה:38,457,778 לעמוד ציטוט חדשות גרפים פרופיל חברה המלצות כתבות נוספות בנושא: באותו היום 3.9%. כעת נראה כי עולה הסיכוי לחזרת קרטל האשלג BPC לפעולה אבל לא בטוח שכיל תרוויח מכך.

לאחרונה הודיע פרוכורוב כי הוא ממנה מנכ"ל חדש לחברה, דימיטרי אוסיפוב, ושגריר רוסיה בביילורוסיה הצהיר אתמול כי שיתוף הפעולה צפוי להתחדש. בנוסף, ייתכן כי חלק מחברי הדירטוריון של אורלקלי יפוטרו, מה שעשוי לסמן שינוי מדיניות בחברה.

אקסלנס נשואה ברוקראז' נזהרת מגל האופטימיות בשוק האשלג ומפרסמת היום שתי הערות אזהרה.

ראשית "למרות הסימנים לחזרת הקרטל, יש לציין כי נראה שהיציאה מהקרטל בעצם הצליחה מבחינת החברה. דוחו"ת הרבעון השלישי היו סבירים מאוד ורמזו על עלייה בנתח שוק. מלבד זאת, ישנם פרסומים הטוענים שאורלקלי דוחקת את רגליה של פוטאש מסין. ולבסוף, המצגות של אורלקלי טוענות במפורש שהחיים מחוץ לקרטל נראים טוב יותר מהחיים בתוך הקרטל. האם אורלקלי תשנה אסטרטגיה מצליחה? ייתכן, שהרי שיקולים פוליטיים הם אולי לב העניין, אך יש מקום לזהירות".

ההערה השנייה נוגעת למצב שוק האשלג עצמו: "אורלקלי יצאה מהקרטל כתוצאה מעודף היצע משמעותי בשוק האשלג. ולכן, חזרתה לקרטל לא תתקן את המצב הבסיסי הזה. אורלקלי רק הגיבה למשבר, היא לא חוללה אותו ולכן היא לא יכולה לתקן אותו. לתעשייה יש יכולת ייצור של 77 מיליון טון אשלג כאשר הצפי לביקוש הוא לכל היותר 60 מיליון טון בשנת 2014. זוהי בעיה יסודית שתיפתר רק עם עלייה משמעותית בביקוש בעיקר מסין והודו או לחילופין מירידה בהיצע העכשווי או העתידי".

אקסלנס נשואה ברוקראז' מסכמים ואומרים כי יש מקום לאופטימיות, אולם בטווח הארוך:

- קרטל נוסף, קנופטקס, עדיין פעיל בשוק ויחד עם אורלקלי הן שולטות ב-50% מהייצור.

- ירידת מחירים באשלג לעומת דשנים אחרים יכולה לדחוף את סין והודו לכיוון של אגרונומיה מודרנית שמשתמשת בכמויות גדולות יותר של אשלג, דבר שיכול לשנות בצורה מהותית את הביקוש לאשלג לשנים רבות

-אם אורלקלי תתמיד במדיניות המחירים הנוכחית שלה, היא תוכל לדחוף מתחרים אל מחוץ לשוק ולהשתלט על פרוייקטים, אולם זו אסטרטגיה לטווח רחוק.

באקסלנס נשואה ברוקראז' מאמינים כי אמנם להודעה על חזרת הקרטל עשויה להיות השפעה חיובית על כיל, אך מתחשבים בעובדה כי כרגע ישנם עודפי היצע וברקע הסיכונים שגלומים בוועדת שישנסקי המתייחסים לפעולת כיל ולהתקשרות של החברה מול המדינה. לכן, מוציאה אקסלנס של 30 שקלים למניה.


תגובות לכתבה(6):

התחבר לאתר

נותרו 55 תווים

נותרו 1000 תווים

הוסף תגובה

תגובתך התקבלה ותפורסם בכפוף למדיניות המערכת.
תודה.
לתגובה חדשה
תגובתך לא נשלחה בשל בעיית תקשורת, אנא נסה שנית.
חזור לתגובה
 • 6.
  אקסלנס כל כלב מגיע יומו
  המבין 30/12/2013 16:56
  הגב לתגובה זו
  3 0
  אתם אולי לא שמים לב אבל אתם מסכנים משפחות שלימות אם ילדיהם שמחר או בקרוב ישלחו הביתה אותכם זה לא מעניין אבל האליסטים שפירסמו כאן משהו לא אמיתי אני מאחל להם מכל הלב בחברת אקסלנס שאנשים יברחו מיכם כמה שיותר מהר ולא לסכן כספם כמו כן אני מאחל לכם מכל הלב שתפותרו וכולכם תלכו ללישכת עבודה הלוואי שתפשטו רגל ואקסלנס תיסגר אמן
  סגור
 • 5.
  אקסלנס זאת החברה הכי גרועה בשוק הישראלי
  קולע בול לעניין 30/12/2013 16:39
  הגב לתגובה זו
  2 0
  האנליסטים שלה אם העומד בראשה ממש לא שווים כלום זאת חברה שמי שמשקיע בה מסכן את כספו לדעתי ברוב המיקרים הדיעות שם באופן קבוע שליליות זה המדיניות באקסלנס כיל מכניסה את אקסלנס בכיס הקטן הנהלת כיל הרבה יותר חכמה ממה שחושבים מי נתן בכלל את הזכות לאקסלנס ליקבוע שהיא לא שווה יותר מ30 אם כך אקסלנס שווה 0 גדול בריבוע פשוט חוסר פירגון
  סגור
 • 4.
  גם אם יש כושר יצור עודף עדין יש ביקוש קשיח.
  המציאותי 30/12/2013 16:11
  הגב לתגובה זו
  1 0
  ותאום מחירים יהיה טוב לכולם. אז שלא יעבדו עליכם.
  סגור
 • 3.
  למה לא תשתקו ונחשוב שאתם חכמים פתחתם פה וראינו
  אקסלנס 30/12/2013 15:56
  הגב לתגובה זו
  4 0
  קשקוש ותו לא בושה וחרפה לעשות כזאת הערכה העיקר לקשקש
  סגור
 • 2.
  אנליזה מגוכחת
  טעות עובדתית 30/12/2013 15:17
  הגב לתגובה זו
  3 0
  הם כותבים שהדוחות לרבעון שלישי סבירים ונראה שהיציאה מהקרטל הצליחה מבחינת החברה. זו ממש חוסר מקצועיות. ההודעה על היציאה מהקרטל היתה באמצע הרבעון כאשר כל החוזים כבר מזמן סגורים. את ההשפעות נראה ברבעון רביעי וראשון היינו במרץ ובמאי מבחינת דיווח. חסרי אחריות.
  סגור
 • 1.
  קשקוש בלבוש
  ארז 30/12/2013 14:35
  הגב לתגובה זו
  5 1
  ביום שיהיה ברור שהקרטל מתגבש שוב, מניות הדשנים וכיל בתוכן ייתנו מהלך של עשרות אחוזים, גם אקסלנס יהיו בנייר, בקיצר, שטויות כרגיל בלבולי מוח.
  סגור