אלדד תמיר: "מומלץ להקטין חשיפה לשוק המניות בת"א" - איפה כן להשקיע?

בתמיר-פישמן קיימו הבוקר מסיבת עיתונאים ושחררו תחזיות. "2014 תהיה שנה מאתגרת בעולם ההשקעות. צריך להיות הרבה יותר זהירים"
 |  (10)
אלדד תמיר, צילום: DELETE
"שנת 2014 תהיה שנה מאתגרת בעולם ההשקעות. צריך להיות הרבה יותר זהירים השנה. בשוק המניות יש עדיפות ל-STOCK PICKING על פני אלוקציה של מדדים. בשוק האג"ח, לאחר שנים של רווחי הון משמעותיים בתחום הסולידי אנו עומדים בפני תקופה חדשה. תקופה בה צריך לצפות לתשואות נמוכות בהרבה בהשוואה לעבר, ברמה של 2% עד 5%, וזאת בהנחה שניהול התיק נעשה בזהירות תוך שמירה על מח"מים קצרים עד בינוניים", כך אמר היום (א') אלדד תמיר, מנכ"ל ובעלים של תמיר פישמן במסיבת עיתונאים לרגל פרסום התחזיות של בית ההשקעות לשנת 2014.

לדברי תמיר, "בשוק האג"ח צריך מאוד להיזהר בכניסה לשנת 2014, אחרי שנה של עדנה בה היו בישראל תשואות יוצאות דופן (עלייה של כ-5% בשוק האג"ח המקומי, בזמן שבארה"ב למשל נרשמו ירידות של 11%). אני לא חושב שהחגיגה הזו באג"חים תימשך לתוך 2014. זו הולכת להיות שנה מאוד מאתגרת בשוק הסולידי. באג"ח הקונצרני הסיכון הפיננסי של החברות הוא יחסית סביר לעומת הממשלתי, אך רמת המרווחים בין הקונצרני לממשלתי היא מאוד נמוכה היסטורית. בקונצרני המשקיעים צריכים לדעתנו להתרכז במח"מ לטווח הבינוני והקצר סביב דירוגי ה-A".

המשקל עבר מישראל לאירופה ושאר העולם

"בתחום המניות, לאחר עליות מרשימות בשווקים, להערכתי יש לצפות לתשואה חד ספרתית של בין 5% ל- 10%. גם כאן המפתח להצלחה טמון בפיזור בשווקים עולמיים כמו ארה"ב אירופה וסין ובעיקר בבחירת מניות ספציפיות ולא במדדים".

"תיק המניות המומלץ של תמיר פישמן בהתפלגות עולמית מעדיף כעת להפחית את המשקל של המניות בשוק הישראלי ל-40% מהתיק לעומת החזקות בשיעור של 50%-60% שנה האחרונה".

"בשוק המניות בארה"ב מומלץ להחזיק בכ-30% מהתיק, בשוק האירופי (לא כולל בריטניה) מומלץ להגדיל את ההחזקה ל-10% ובשוק המניות הבריטי מומלץ להחזיק בכ-5% מהתיק. גם שוק המניות הסיני שסבל בשנה החולפת מחולשה צפוי להציג על רקע הרפורמות הכלכליות עליהן הוכרז לאחרונה ומומלץ להחזיק בכ-5% מהתיק במניות סיניות, כאשר ההחזקה יכולה להיות גם ב-ADR שנסחרים בהונג קונג או ארה"ב כמו צ'יינה מובייל או ביידו. לאור הרפורמה הכלכלית בסין אנו רואים שם הזדמנות בשנים הבאות. השוק הסיני מגלם מחירי שוק נוחים (מכפיל חזוי של 8) ותשואת גבוהה".

הסקטורים המומלצים על ידי תמיר פישמן להשקעה בעולם הם: סקטור הפיננסים בדגש על בנקים, סקטור מניות הצריכה המחזוריות, סקטור תעשיה (רכב תעופה) וגם סקטור הטכנולוגיה נראה מעניין לשנה הקרובה. המדינות בהן צריך להחזיק במניות בתשואת חסר הן קנדה, מדינות אמריקה הלטינית והודו. לעומת זאת תשואת יתר צפויה להירשם בשוקי המניות בארה"ב, בסין, בבריטניה, בגרמניה ובמדינות מזרח אירופה. ביפן מומלץ להחזיק במשקל שוק לאחר העליות החדות שכבר נרשמו בשנה החולפת ובצרפת שהיא המדינה בעלת הסיכון הגבוה ביותר כיום באירופה גם מומלץ להחזיק רק במשקל השוק.

בהמשך להמלצה להקטין את החשיפה בתיק לשוק המניות הישראלי ל-40% מדגיש תמיר כי "בבחירת מניות בישראל צריך להיות דגש על מניות ערך על פני מניות צמיחה השנה. בשוק האג"ח מומלץ להשקיע 60% באג"ח הממשלתיות ו-40% לקונצרני. בחלוקה בין השקלי לצמוד ממליצים בתמיר פישמן על החזקה של 55% באג"ח שקלי ושל 40% באג"ח צמוד מדד. שיעור ההחזקה המומלץ במט"ח הוא רק 5% מתיק ההשקעות.

"אם באמת תהיה התאוששות כלכלית כמו שאנו צופים - תתחיל זחילה של התשואות על האג"ח בארה"ב כלפי מעלה. אבל אני לא חושב שנראה זינוק חד עד כדי כך בתשואות שיוביל למפולת בשוק המניות. המדיניות של הפדרל ריזרב בהחלט נראית תחת שליטה".

שוק המט"ח - האתגר הכי גדול

העניין שהכי מטריד כיום את אלדד הוא המצב בשוק המט"ח המקומי, לדבריו, "שער החליפין הוא האתגר הכי גדול של קובעי המדינות הכלכלית. אין ספק כי האתגר הקריטי העומד בפני מעצבי המדיניות הכלכלית הינו נקיטת צעד נחוש ומידי להחלשת השקל. בינתיים לא ראינו פעולה משמעותית של בעניין זה".

"התחזקות השקל גורמת נזק ענק ליצוא הישראלי, שהוא הלב של הכלכלה הישראלית, ואם הנושא לא יטופל אנו צפויים לראות מהלכים הכוללים פיטורים בחברות יצוא, שבהן ירידה של 10% בהכנסות מחסלת במכפלות של 2-3 את הרווח. אם לא יהיה טיפול תקיף ודרמטי אני צופה שיהיו פיטורים נירחבים בחברות מוטות היצוא, גידול ביבוא, הקטנת כושר התחרות של חברות מייצאות ופגיעה חמורה בצמיחת המשק ובגביית המסים".

"על מנת לעצור את מגמת ההתחזקות של השקל כנגד המטבעות המרכזיים בנק ישראל יכול להגדיר שער ריצפה, כמו שעשו בשוויצריה. המפתח הוא מחוייבות. אם הציבור ידע שברמה מסויימת בנק ישראל מתחייב לרכוש דולרים, לדעתי בנק ישראל לא יצטרך לקנות כל כך הרבה דולרים כדי לתמוך בשוק. בנוסף יש להטיל מס על תנועות הון ספקולטיביות, שכל מטרתה היא להרוויח על חשבוננו את הריבית".

"להערכתנו שער החליפין בשנה הקרובה יעמוד על 3.51 שקלים (בין 3.45-3.6 שקלים). להילחם במסגרת מלחמת המטבעות בעולם - זו בדיוק תפקידה של הממשלה ובנק ישראל . לא יכול להיות שמשאירים את זה לכוחות השוק - צריך לעשות מעשה. אני קורא למעצבי המדיניות לפעול באופן מידי לפני שהנזק יהיה גדול מדי".

תחזיות מאקרו

תחזיות המאקרו של תמיר פישמן למשק הישראלי: צפי לירידה בתמ"ג ל-3.2% לעומת 3.6%. הגירעון ירד ל-3%. בנק ישראל תישאר ללא שינוי עד שתועלה קלות לקראת סוף 2014. לדברי תמיר, "העלאת המע"מ היתה שגויה. החשש המוגזם מפני הגירעון הוא שהביא לעלייה של המיסים העקיפים השונים. המע"מ היה פיתרון קל ולא הוגן - צריך לעשות את זה אחרת. אני מאוד בעד הטלת מע"מ דיפרנציאלי, כגון מע"מ מוגדל על מוצרי יוקרה, וזאת על מנת לצמצם את הפערים ההולכים וגדלים בחברה הישראלית".

תחזית הצמיחה: "הצמיחה עולמית עדיין מתונה מאוד אך במגמת שיפור מובהקת. הצמיחה העולמית תאיץ ל-3.6% ב-2014 לעומת 2.9% ב-2013. לדעתנו בשנה הקרובה נראה את גוש האירו כולו מציג צמיחה חיובית של 1% לעומת צמיחה שלילית של 0.4%. הצמיחה בשווקים המתעוררים צפויה להוביל את קטר הצמיחה העולמי ולהתחזק ל-5.1% לעומת 4.1% בשנה החולפת".

"אנחנו לא רואים סימנים ללחצים אינפליונים ב-2014. מדדי הסחורות היו במגמת ירידה דרמטית מה שהקל על הלחצים האינפלציוניים. ציפיות האינפלציה ל-2014 הן נמוכות מאוד וזו מגמה מעודדת".
תגובות לכתבה(10):

התחבר לאתר

נותרו 55 תווים

נותרו 1000 תווים

הוסף תגובה

תגובתך התקבלה ותפורסם בכפוף למדיניות המערכת.
תודה.
לתגובה חדשה
תגובתך לא נשלחה בשל בעיית תקשורת, אנא נסה שנית.
חזור לתגובה
 • 10.
  פוטים
  יהל 30/12/2013 07:07
  הגב לתגובה זו
  1 0
  בקיצור לפי מה שאתה אומר איך שעולה הכי מומלץ זה..............פוטים
  סגור
 • 9.
  בקיצור, "אין לי מושג, אז אני אתן ממוצעים"
  עידן, חיפה 29/12/2013 22:50
  הגב לתגובה זו
  0 0
  בממוצע הדולר יישאר אותו הדבר, שוק המניות יעלה כמו הממוצע שלו 8 אחוז, ורק אני אגזור קופון. אדוני, אני יכול להבטיח לך, שזה לא יקרה. לא יודע מה יקרה, אבל הממוצע בודאי שלא יקרה.
  סגור
 • 8.
  גם אני הייתי בקורס נביאים אבל בניגוד לו אין לי החוצפה
  מידד 29/12/2013 19:51
  הגב לתגובה זו
  2 0
  להתנבא מה עוד שאין לו מושג ירוק בשוק ותמיד מפספס.
  סגור
 • 7.
  מומלץ להקטין חשיפה לתמונה שלך (ל"ת)
  יפיוף 29/12/2013 18:33
  הגב לתגובה זו
  4 0
  סגור
 • 6.
  התחזית לא שווה את הדף שעליו נרשמה.
  אור הנר 29/12/2013 18:30
  הגב לתגובה זו
  6 1
  רק לאנליסטים מותר לזרוק מספרים ללא אחריות ומתוך פוזיציה. כדי שהמטומטמים ירוצו לקנות מניות ואז הם יצאו מהשוק ברווח יפה.
  סגור
 • 5.
  איו לו מושג..רק חוצפה לנבא..
  פורש בזמן 29/12/2013 17:27
  הגב לתגובה זו
  2 0
  הייתי אצלם מס שנים בקופות גמל וזאת היתה טעות חיי
  סגור
 • 4.
  מחר ימליץ לקנות פה בנקים (ל"ת)
  חרטטן 29/12/2013 16:38
  הגב לתגובה זו
  5 0
  סגור
 • 3.
  ההמלצות שלו
  בדיחה 29/12/2013 16:36
  הגב לתגובה זו
  4 0
  להשקיע בארהב - כולם פוחדים מהחלטת הפד להפסיק לקנות אגח וצופים ירידות והתרסקות של ארהב אז הוא ממליץ להשקיע שם? אם יש התאוששות באירופה אז למה לא לקנות כיל? צופה עליות למניות הרכב והתעופה אז למה לא לקנות דלק רכב ואל על? כל אחד אומר משהו אחר אדיוטים
  סגור
 • 2.
  קסם ממונפת בחסר ת"א נדל"ן 15
  שורט נדל"ן 29/12/2013 16:33
  הגב לתגובה זו
  3 2
  הזדמנות של פעם בעשור
  סגור
 • 1.
  עודף הרגולציה הרס את שוק ההון הישראלי. המוסדיים בורחים!
  רגולציה = שחיתות! 29/12/2013 16:30
  הגב לתגובה זו
  5 1
  די! רגולציה לגרש!
  סגור