IN-OUT: מנהלי מחקר מסמנים סקטורים ל'קניה' או ל'מכירה' - צפו ברשימה

מי שורי על מניות הגז-נפט? מי דובי על הבנקים? Bizportal קיבל מבתי ההשקעות את הסקטורים ל'קניה' ו'מכירה'. פרויקט 2014
 |  (13)
מסכמים סקטורים, צילום: אילוסטרציה; יח"צ
שנת 2013 עוד מעט נגמרת ובבורסה יכולים רבים מהמשקיעים לחכך את הידיים בהנאה על רקע התשואות הנאות שרשמו בשנה החולפת. המדד המוביל בת"א בכ-14% ונסחר קרוב לרמות שיא כל הזמנים. סקטור התקשורת היה הכוכב בבורסה המקומית בשנה האחרונה עם זינוק של 52%, בעיקר בזכות הזינוק במניות קבוצת בזק, לעומת זאת מדדי הטכנולוגיה והנפט גז דישדשו מאחור עם תשואה שנתית של 5.4% ו-7% בהתאמה.

לקראת השנה הבאה עלינו לטובה, אסף Bizportal מגוון המלצות משוק ההון המקומי המתייחסות לכיוון שוק המניות ב-2014 ולסקטורים שצפויים לבלוט השנה לטובה, או לרעה.

לאומי שוקי הון

לאומי שוקי הון טוענים כי "שוק המניות המקומי מתומחר ברובו ברמת מחירים הוגנת, כאשר העיוותים ברמת הסקטורים אינם משמעותיים". עם זאת, הם ממליצים להשקיע במשקל יתר בסקטור הפיננסים ובחלק ממניות הנדל"ן, ומנגד להתרחק ככל שניתן ממניות המזון.

פיננסים : "הסיבה המרכזית להשקעה במשקל יתר במניות הפיננסים - בנקים וביטוח - היא היחס העדיף של תשואת ההשקעה הגלומה בהן אל מול הסיכון. חברות הפיננסים הינן מהחברות היותר איתנות ויציבות בשוק המניות המקומי, כאשר הן נהנות ממבנה מאזן חזק ותזרים מזומנים נדיב ויציב למדי".

"בנוסף, רמת התמחור הנוכחית של שני הסקטורים נמוכה מהרמה ההיסטורית שלהם, ועוד יותר מכך, היא בין הנמוכות במדד ת"א 100 - במונחי נקי. השילוב שבין איכות הביצועים לרמת המחירים, הופך את תשואת ההשקעה בסקטור הפיננסים לאטרקטיבית. הפער שבין התשואה הגבוהה על ההשקעה לבין הסיכון היחסי הנמוך, בולט במיוחד על רקע התשואה הנמוכה באגרות החוב של אותן חברות פיננסיות".

נדל"ן : "אם יש ענף עסקי שנהנה במיוחד מהריבית הכל כך נמוכה במשק, הרי שזה סקטור הנדל"ן. בשונה ממרבית הסקטורים, הרי שעלות גיוס החוב בחברות הנדל"ן היא קרדינאלית לרווחיות, שכן זו האחרונה היא פועל יוצא של הפער בין התשואה הגלומה בנכסים לבין הריבית המשולמת על החוב שכנגד. מאחר והריבית הנמוכה צפויה להישאר עוד זמן רב, ומכפיל ההון הממוצע של חברות הנדל"ן נמוך במעט מאחד, אזי הרווח הפוטנציאלי בהשקעה עולה על תוחלת ההפסד".

מזון : "פשוט למכור, ויפה שעה אחת קודם. אין חולק, יצרניות המזון המקומיות הן מספינות הדגל של שוק ההון המקומי, אך יחד עם זאת, רמת המחירים בה הן נסחרות כיום היא מהגבוהות שהסקטור ידע אי פעם. איננו מוצאים לכך כל הצדקה, מה שהופך את הסקטור ליקר באופן מובהק.
במשפט אחד - לקחת את רווחי השנה החולפת הביתה, ולדלל באופן משמעותי את ההחזקה".

בית ההשקעות אקסלנס

התחזית של בית ההשקעות אקסלנס לשנת 2014 היא ששוקי המניות לא יעצרו ו-2014 צפויה להיות שנה חיובית נוספת בשוקי המניות בארץ ובעולם. שוק המניות בתל אביב צפוי לעלות בכ-8% נוספים. "התשואה הדו-ספרתית במניות שאפיינה את 2013 לא צפויה לחזור ב-2014 . מדדי המניות ברמת שיא, אבל האוויר מרגיש לנו דליל. האטה בצמיחה, שתביא לגידול של כ-8% בלבד ברווחי החברות, ביחד עם רמת מכפילים גבוהה יחיסית יביאו להערכתנו לביצועים מתונים בלבד בשוק המניות בשנה הקרובה".

באקסלנס מציינים כי "מדדי המניות בישראל ובעולם קרובים לשיא, אך רווחי החברות עדיין רחוקים בכ-10%-20% מרמות השיא. שוק המניות עדיין לא נמצא בשלב של בועה, אולם המשך העליות בשנה הבאה עשוי בהחלט להכניס את השווקים לטריטוריה מסוכנת של עלייה בהסתברות לתיקון חד".

באקסנלס צופים כי מגמת הסטת הכספים מהבורסה הישראלית לשוקי המניות בחו"ל תחריף ב-2014. "ההיצע פה קטן עלינו – בעוד תיק הנכסים של הציבור עלה ב-38% מאז נובמבר 2007 ,שווי המניות וההמירים בשוק המקומי רשם ירידה. מצב זה מחייב את הציבור המקומי לחפש אלטרנטיבות השקעה במניות בחו"ל, שמא המחירים פה יעלו רק בעקבות היעדר אלטרנטיבות, מצב שיוביל כמובן להתנפחות מחירים מעל לערכם הכלכלי. מגמת היציאה לשווקים בחו"ל צפויה להימשך גם ב-2014, שכן החלק היחסי של הציבור במניות עדיין קטן מדי – 23.4% לעומת 29.1% ב-2007".

הסקטורים שבהם כדאי להיות השנה להערכת אקסלנס הם: בנקים, נדל"ן, זיקוק וגז.

בנקים : "לאט ובזהירות. מחד אנו צופים סביבה עסקית קשה יותר, סביבת נמוכה ורגולציה מכבידה, אך מאידך אנו צופם לגידול בתיק האשראי, המשך התייעלות, שיפור ביחסי ההון ועלייה בשיעור חלוקת הדיבידנדים. הראיה המעורבת הזו מביאה אותנו להיות חיוביים בעיקר על הבנקים שכבר היום עומדים ביעדי ההון, יודעים למנף את הסביבה העסקית להגדלת תיק האשראי ונהנים מיעילות גבוהה יחסית".

נדל"ן : "התשואות הגבוהות של 2013 להערכתנו לא יחזרו, אך אנחנו עדיין רואים בהשקעה בנדל"ן מניב בישראל כסולידית ומסמנים את הפער הגבוה בין עלות הכסף לתשואת הנכסים כפוליסת לתמחור המניות בתחום. מעדיפים את תחום המסחר והקניונים על המשרדים".

זיקוק : "ההשקעות מאחורינו, הגז הטבעי זורם בלי תקלות (בלי לפתוח עין רעה), סביבת מרווחי הזיקוק צפויה להשתפר וכעת נותר רק להמתין".

גז : "מימוש אופציית ייצוא הגז בצינור יכולה להפוך את רציו לאחת ההשקעות החמות של 2014".

ההמלצות של אלטשולר-שחם
שם הממליץ: מוטי ברלינר, מנהל מחלקת מחקר

"אנו מאמינים שמדדי המניות יעלו בשנת 2014 בשיעור חד ספרתי. כלומר התשואה השוטפת של המניות תבוא לידי ביטוי ללא רווחי הון משמעותיים כתוצאה משינויים בתשואה הנדרשת קדימה. אנו מעדיפים שלא להיות בחשיפה מקסימלית אלא להשאיר בצד נזילות למקרה של ירידות."

סקטור מומלץ - "סקטור הגז שכולל בתוכו את החברות המחזיקות במאגר תמר במישרין ובעקיפין. סה"כ אנו חושבים שתחום הגז בישראל ילך ויתפתח, השימוש בגז ילך ויצמח והסקטור יהנה מכך. תזרים המזומנים הופך להיות יציב וודאי יותר דבר התורם לירידה בסיכון של החברות הפועלות בו."

סקטור הנדלן המניב - "חברות הסקטור נהנות מגיוסי האג"ח במחירים נמוכים, דבר שבסופו של יום אמור להתגלגל למחירי הנדלן ולהביא לירידת תשואות. תהליך זה אינו קצר ולוקח זמן עד אשר השחקנים בענף ירגישו יציבות ברמות הריבית הנוכחיות כדי שהתשואות של הנדלן ירדו ויווצרו רווחי הון."

סקטור הבנקאות - "הבנקים חשופים לרגולציה מחד ולעלויות תפעול אשר תלויות בהסכמי השכר מאידך ושני הפרמטרים אינם נראים מעודדים ולכן אנו מעדיפים לנקוט משנה זהירות בחשיפה למניות הסקטור."

מדדי התלבונד - "נראים לא מעניינים לאור התשואות הנמוכות והמרווחים הנמוכים של אגרות החוב, אנו מעדיפים חשיפה ספציפית לאגרות חוב נבחרות

מגדל שוקי הון

זיו ספיר, סמנכ"ל השקעות ויעקב שלח, מנהל השקעות בכיר במגדל שוקי הון אמרו ל-Bizpirtal, "אנחנו מאמינים שהשוק ימשיך להיות חיובי. כל הצמיחה שראינו בתקופה האחרונה נובעת מהעדר אלטרנטיבות בשוק האג"ח הן הממשלתי והן הקונצרני. סביבת הריבית הנמוכה בארץ תמשיך לתמוך בשוק המניות ונתוני המאקרו בעולם שדוחפים קדימה את שוקי המניות בעולם ישפיעו לחיוב על שוק ההון הישראלי. העליות בשנה הבאה יהיו בשיעור דו סיפרתי נמוך, בדומה לתשואות שנרשמו בשנה החולפת".

סקטור התקשורת : "על אף העליות החדות שנרשמו בשנה האחרונה בסקטור התקשורת, אנו ממליצים על הענף בדגש על חברות הסלולר. אנו צופים שרווחיות חברות התקשורת תשתפר, אחרי הירידות החדות ב-ARPU שנרשמו בשנתיים האחרונות. ההתייצבות והקונסולידציה בשוק התקשורת יתמכו בענף ויעזרו בשיפור הרווחיות של החברות".

סקטור הבנקים : "סקטור נוסף עליו אנו ממליצים הוא הסקטור של הבנקים שעדיין נסחרים מתחת להון העצמי שלהם ואנו רואים מקום לסגירת הפערים האלא, על אף סביבת הרגולציה הקיימת, הבנקים מצליחים מדי רבעון לשמור על רמת הרווחיות המצופה מהם ומגמה זו צפויה להמשך גם בשנה הבאה ונראה את סקטור הבנקאות תומך בתשואות חיוביות בשוק".

סקטור הקמעונאות: "בסקטור הקמעונאות אנו רואים נסיגה בתקופה האחרונה לאחר גל העליות. אנחנו חושבים שהסקטור קרוב או הגיע כבר למיצוי. הצמיחה הנמוכה בישראל המעידה על האטה מצד הצרכן המקומי תשפיע לרעה על חברות הקמעונאות בשנה הקרובה. בתוך הסקטור, אנו מעדיפים את חברות המזון על פני רשתות הקמעונאות".

ההמלצות של IBI

עדו קוק, מנכל בית ההשקעות IBI, אמר במסגרת מסיבת העיתונאים השנתית של בית ההשקעות "אנו צפויים לראות גידול במחזורי המסחר במניות עקב הגברת פעילות של משקיעים זרים והמשך זרימת כספים לקרנות נאמנות. ישראל חוזרת לתפוס מקום בפוקוס ההשקעתי של מנהלי ההשקעות בעולם על רקע הירידה בסיכון הגיאו-פוליטי ותמחור אטרקטיבי ביחס לשווקים המפותחים האחרים".

אלה אלקלעי, סמנכ"ל פיתוח עסקי ב- IBI ציינה כי "העלייה בסיכון שחלה באפיקי השקעה שונים החל מהתחום המכונה סולידי, קרי שוק האג"ח ועד לשוקי המניות, מעלה את הצורך בפיזור שקול יותר של תיק ההשקעות".

"יש לשים דגש על פיזור ענפי ולאו דווקא גיאוגרפי, דווקא בבורסה של ת"א מתחת לפנס ישנן ההזדמנויות לא מבוטלות לפיזור ענפי. מביומד וטכנולוגיה לגז ופיננסים, מהנפקה של תנובה למיזוג של פריון וקונדואיט - השוק ללא ספק דינמי ומעניין".

ההמלצות של תמיר פישמן

בבית ההשקעות תמיר פישמן מעריכים כי "בשנת 2014 יימשך מסע ההתאוששות האיטי של הכלכלה העולמית, הכיוון ימשיך להיות חיובי, אולם התנודתיות בשוק תגבר. מדד ת"א 100 צפוי לעלות בשנה הבאה ב-8%, בדומה לשיעור העלייה שצפוי להירשם גם במדדי המניות המובילים בארה"ב".

אלדד תמיר, מנכ"ל בית ההשקעות אומר כי "יש שני סקטורים שאנו צופים שיובילו את העליות ב-2014, סקטור הפיננסים בדגש על המערכת הבנקאית, בגלל המחיר היחסי הזול שלו, וסקטור הטכנולוגיה שבו צפויות לבלוט המניות הדואליות כגון {איזיצ'יפ} ו אלוט +1.6% אלוט 2,661 +1.6% אלוט בסיס:2,619 פתיחה:2,602 גבוה:2,669 נמוך:2,602 תמורה:711,235 לעמוד ציטוט חדשות גרפים פרופיל חברה המלצות כתבות נוספות בנושא: , וגם מלאנוקס שכבר לא דואלית. אם ההתאוששות בצמיחה העולמית הרבה מאוד חברות שהקפיאו תקציבי פיתוח ורכש יקבלו הרבה יותר ביטחון לשוב ולהשקיע בתחום ה-IT. גם במדד הנפט גז גם יש לדעתנו עוד אפסייד. לעומת זאת אנחנו נייטרלים על תחום התקשורת לאחר שכבר רשם עליות חדות בשנה האחרונה".
תגובות לכתבה(13):

התחבר לאתר

נותרו 55 תווים

נותרו 1000 תווים

הוסף תגובה

תגובתך התקבלה ותפורסם בכפוף למדיניות המערכת.
תודה.
לתגובה חדשה
תגובתך לא נשלחה בשל בעיית תקשורת, אנא נסה שנית.
חזור לתגובה
 • 11.
  2014-שנת הגז והנפט
  בורר השקעות 26/12/2013 15:26
  הגב לתגובה זו
  2 0
  שנת 2014 תהיה שנת הגז והנפט.......וספינת הדגל תהיה רציו- ראו המלצת אקסלנס:"מימוש אופציית יצוא הגז בצינור יכולה להפוך את רציו לאחת ההשקעות החמות של 2014"..ראה המלצתו של גורביץ שמכל מניות הגז רציו מסומנת בהמלצת קניה..המלתו של גלדע... וההמלצה כ כאן של תמיר פישמן שרואה בכלל במדד הנפט והגז " עוד אפסייד".......לנצל מישמוישם קטנים בימים אלה ולאסוף...
  סגור
 • 10.
  מחזור עלוב 900 מליון של הפקיעה מה נשאר? (ל"ת)
  גל 26/12/2013 14:59
  הגב לתגובה זו
  0 0
  סגור
 • 9.
  בקרוב שער 85 (ל"ת)
  אל על 26/12/2013 13:38
  הגב לתגובה זו
  0 1
  סגור
 • 8.
  הוא שם את כולם בכיס הקטן עדיף לשמוע לו (ל"ת)
  גורביץ 26/12/2013 13:37
  הגב לתגובה זו
  0 0
  סגור
 • 7.
  עודף הרגולציה הבלתי שפוי עוצר את השוק במקום!
  רגולציה = שחיתות! 26/12/2013 13:18
  הגב לתגובה זו
  0 0
  נמאס! רגולציה לגרש!
  סגור
 • 6.
  הערכות כלליות שלא שוות כלום
  zigiman 26/12/2013 12:42
  הגב לתגובה זו
  1 0
  זה בערך כמו להגיד ש50% השוק יעלה ו50% שירד. בשביל הערכות כאלו לא צריכים מחקרים. כל האנליסטים והמחקרים לא שווים כלום אם לא הראו מה היו הערכות הקודמות מול התוצאות בבורסה. בבקשה תעלו את הערכות שלכם לשנת 2013 ולמניות ספצפיות ואז נוכל לבחון באמת אם הצלחתם לחזות את השוק. עד אז תמשיכו לברבר את עצמכם לדעת...
  סגור
 • 5.
  דבר אחד בטוח הגז זורם בתמר מיליארדים
  חי 26/12/2013 12:32
  הגב לתגובה זו
  3 1
  המשק עובר לגז בזכות תמר שלמשל ישראמקו יושבת שם חזק..ויש עוד כמו אבנר.. המיליארדים זורמים שם מהשנה להמון שנים למעשה זה החמצן גז למשק למפעלים לחשמל שעוברים לגז ובהמשך כמובן ליוויתן..זה תחום שכבר מיצר מזומנים עם תמר ובהמשך ליוויתן.. לכן אולי הבטוחים יות בינתיים חברות תמר.
  סגור
 • 4.
  אנחנו לפני מפולת רצינית - תיפטרו מכל המניות !!! (ל"ת)
  הנשר 26/12/2013 12:22
  הגב לתגובה זו
  0 5
  סגור
 • 3.
  * אל תקשיבו להם. תשקיעו 70% מהכסף במזומן (מק"מ) * (ל"ת)
  השוק לפני קריסה 26/12/2013 12:21
  הגב לתגובה זו
  1 2
  סגור
 • 2.
  מי שמשקיע בבנקים מטורף אנחנו בשיא בועת נדלן
  כלכלן 26/12/2013 11:39
  הגב לתגובה זו
  1 0
  משקיעים הולכים להישחט שם במניות ואגח"ים מנסיון עשו הפוך ממה שבתי השקעות ממליצים ותעשו הרבה כסף
  סגור
 • 1.
  שכחתם מאל על: נסחרת חצי מההון העצמי ולאור הרווחים השנה
  השור הספרדי 26/12/2013 11:23
  הגב לתגובה זו
  3 2
  תעמוד על מכפיל 1 ל-2 -2.5 וסבן מתעניין ברכישה , 2014 יכולה להיות שנה חזקה לאל על , נהיה חכמים יותר בסוף 2014 .
  סגור
 • אתה צודק רק בדבר אחד, נהיה חכמים יותר בסוף 2014
  תגובה 26/12/2013 11:52
  הגב לתגובה זו
  2 2
  בדרך כלל מציגה הפסדים ולפעמים רווחים.
  סגור
 • קמטק
  אנונימי 26/12/2013 18:03
  הגב לתגובה זו
  1 0
  יש להשקיע בקמטק
  סגור