ממתינים לפלוג: לקראת החלטת הריבית, האם סייקל ההפחתות הגיע לסיומו?

בנק ישראל יפרסם היום ב-17:30 את עדכון הריבית לינואר. אחרי ההחלטה של ברננקי על צמצום רכישות האג"ח, מה צופים הכלכלנים?
 |  (4)
קרנית פלוג, צילום: דוברות הכנסת
צפוי לפרסם היום (ב') בשעה 17:30 את החלטת הריבית לחודש ינואר. מסקר של רויטרס בקרב כלכלנים וחזאים 15 מתוך 15 מהם מאמינים כי גם הפעם תחליט הועדה המוניטרית בראשות הנגידה, ד"ר קרנית פלוג, להותיר את הריבית על כנה ברמה של 1% בפעם השלישית ברציפות.

למרות הלחץ הגובר מצד היצואנים הישראלים על בנק ישראל להפחית את הריבית במטרה לנסות ולעצור את התחזקותו של השקל, נראה כי החלטת הפדרל ריזרב להתחיל בצימצום תוכנית רכישות האג"ח, כמו גם נתוני הצמיחה החזקים שפורסמו בארה"ב ששלחו את מדדי המניות לשיאי כל הזמנים - מקטינים את הסיכויים שבנק ישראל יבחר לנקוט במדיניות מוניטרית מרחיבה בהחלטה הקרובה ולבצע הפחתה של הריבית.

כלכלני בנק ההשקעות ברקליס העריכו כי "לאחר שהריבית הופחתה בשנה החולפת ב-0.75% במצטבר נראה שהסייקל של הורדות הריבית הגיע לסיומו, אולם אנו לא מצפים שהעלאות הריבית במשק הישראלי יחלו לפני הרבעון הרביעי של 2014. בסה"כ אנו חושבים שהנטייה של בנק ישראל היא להיות יותר נייטרלי מבעבר, אולם החלטות הריבית העתידיות ימשיכו להיות תלויות בנתוני המאקרו שיפורסמו".

דודי רזניק, מנהל מחקר בלאומי שוקי הון העריך בסקירתו השבועית כי "ההמלצות השונות בדו"ח קרן המטבע יביאו את בנק ישראל להותיר השבוע את הריבית ללא שינוי".

רזניק מתייחס גם להשפעה של החלטת הפדרל ריזרב על החלטת בנק ישראל וכתב, "בהודעת הריבית בארה"ב, לצד השקת ה tapering, העמיק והדגיש הפד את המחוייבות להותיר את הריבית ללא שינוי לפרק זמן ממושך יחסית, גם לאחר השגת השגת יעדי האבטלה - ולכן תגובת השוק הייתה חיובית מאוד. לכך עשויה להיות השפעה גם על תוואי בנק ישראל בהמשך ובעיקר "אי-סגירת הדלת" על האפשרות להפחתת ריבית במהלך הרבעון הראשון של 2014 ודחיית המועד הראשון להעלתה לקראת סוף 2014".

"כנגד, העלייה בציפיות האינפלציוניות הקצרות הביאה לריבית ריאלית שהפכה עוד יותר שלילית, ומגבילה את מרחב התמרון של בנק ישראל בכל הקשור להורדות ריבית נוספות".

אלכס ז'בז'ינסקי, הכלכלן הראשי של מיטב דש גם הוא מעריך בסקירתו כי "השינוי במדיניות ה-FED מפחית באופן ניכר את הסיכוי להורדת ריבית נוספת ע"י בנק ישראל", ומעריך כי בעוד 12 חודשים צפויה ריבית בנק ישראל לעלות ל-1.25%.

בהתייחסו לשוק המט"ח כותב ז'בז'ינסקי, "הגירעון בחשבון השוטף ברבעון השלישי שמתווסף לעודף בתנועות הון יוצאות, פיננסיות וישירות, על פני הנכנסות אל ישראל אמורים ליצור לחץ להיחלשות השקל".

אורי גרינפלד, מנהל מחלקת המאקרו בפסגות מעריך כי "בהחלטת הריבית מחר צפוי להערכתנו בנק ישראל להותיר את הריבית על כנה וזאת על מנת לבחון את השפעת החלטת הפד על שוק המט"ח. במידה והשקל ימשיך להתחזק תתכן הפחתת ריבית בהחלטה שלא מן המניין באמצע החודש. בנוסף, נראה כי בבנק ישראל בוחנים כלים חדשים להתערבות בשוק המט"ח. בין הכלים שציין פרופ' צוקרמן בראיון שנתן בשבוע שעבר, ושעולים לא מעט בתקשורת נמצא קביעת שער רצפה לדולר".

יונתן כץ וכלכלני לידר שוקי הון מעריכים גם הם כי "ההסתברות להורדת ריבית פחתה מאוד עם תחילת ה- tapering על ידי הפד, אשר מסמנת שיפור של ממש בכלכלת ארה"ב. בנוסף, מסתמנת האצה בפעילות הכלכלית בישראל כפי שמשתקפת בגידול בייצור התעשייתי ובפדיון בענפי המסחר והשירותים. בחודשים הקרובים שוק האג"ח יתחיל להתלבט מתי צפויה העלאת הריבית הראשונה בישראל".
תגובות לכתבה(4):

התחבר לאתר

נותרו 55 תווים

נותרו 1000 תווים

הוסף תגובה

תגובתך התקבלה ותפורסם בכפוף למדיניות המערכת.
תודה.
לתגובה חדשה
תגובתך לא נשלחה בשל בעיית תקשורת, אנא נסה שנית.
חזור לתגובה
 • 4.
  ריבית גבוהה פלוג תוריד את הריבית
  רון 23/12/2013 11:18
  הגב לתגובה זו
  1 3
  הוראת השעה וצו השעה דולר חייב חיזוק מכיוון בנק ישראל.
  סגור
 • 3.
  אחד העם
  סוחר מט"ח 23/12/2013 09:25
  הגב לתגובה זו
  1 1
  פלוג אין עמוד שידרה פקא פקא
  סגור
 • 2.
  ממתינים להחלטת פישר - פלוג זה כמו לפיד 2 צעצועים
  צריך לתקן 23/12/2013 08:52
  הגב לתגובה זו
  6 2
  אחד של ביבי והשניה של פישר
  סגור
 • 1.
  צאנס אחרון
  קלקלן 23/12/2013 08:21
  הגב לתגובה זו
  11 3
  טיפול שורש גם להוריד ריבית וגם ליקבוע שער מינימום של3.70 ואז ניראה את כל הספקולנטים רצים כמו עכברים לסגור פוזיציות שורט אך כמובן בנק ישראל לא יעשה כרגיל מאומה!!!!!
  סגור