התחרות תגיע לעמלות בני"ע? בבנקים העמלות גבוהות פי 3 מבתי ההשקעות

איגוד חברי הבורסה שאינם בנקים למפקח על הבנקים: בקשה להכליל בת"ז הבנקאית הוראה שתחייב דיווח על פעולות ותנועות בניירות ערך של הלקוח
 | 
סוחר, צילום: Getty images Israel
התחרות תגיע גם לעמלות על ני"ע? איגוד חברי הבורסה שאינם בנקים שלח היום מכתב למפקח על הבנקים, דודו זקן, בבקשה להכליל במסגרת תעודת הזהות הבנקאית הוראה שתחייב את הבנקים להכניס גם דיווח על פעולות ותנועות בניירות ערך של הלקוח.

איגוד חברי הבורסה שאינם בנקים ביקש את הבקשה על רקע הדו"ח של הצוות להגברת התחרותיות בבנקים (ועדת זקן) בראשות המפקח על הבנקים דודו זקן, בו בוצעה השוואה לפיה התשלום הממוצע של לקוחות הבנקים בעמלות ניירות ערך הוא כ-0.35%, זאת לעומת עמלה של 0.1% אצל חברי הבורסה – פער של מעל לפי שלושה במחיר לבנקים שגובים עמלות של כ-3 מיליארד שקל בשנה בניירות ערך מלקוחות.

הדרישה מגיעה בעקבות כוונת האיגוד לאפשר תנאי תחרות הוגנים בענף הברוקראז', זאת מתוך מטרה להקל על הצרכנים ולהביא בסופו של דבר להורדת עמלות מסחר בניירות ערך וכן להוזלת האשראים כנגד ניירות ערך. למרבית ממחזיקי תיקי ההשקעות בבנקים שמשלמים מחיר יקר לבנק.

חברי הבורסה כתבו לדודו זקן במכתב כי מתוקף היותם מתחרים בבנקים בתחום שירותי ביצוע המסחר בניירות ערך, בכוונתם להגביר את הנגישות של הציבור לשירותי ברוקראז' שמציעים בתי ההשקעות.

אלעד בנבג'י, מנכל אקסלנס נשואה שירותי בורסה ויו"ר משותף של איגוד חברי הבורסה שאינם בנקים אמר כי "תעודת זהות בנקאית תאפשר תחרות ערה במגזר הפיננסי. ולקוחות בנקים יוכלו בקלות לקבל שירותים שונים מחברי בורסה שאינם בנקים דוגמת אקסלנס נשואה שירותי בורסה ומגדל שירותי בורסה. תחרות זו תוריד הן את עמלות המסחר בבורסה והן את עלויות מימון ניירות ערך. הקמת המערכת הסגורה תהיה צעד משלים לתעודת הזהות שיסייע לחברי הבורסה להציע תעריפי עמלות נמוכים יותר למרבית ממחזיקי תיקי ההשקעות".

ענת פרומקיס, יו"ר משותפת של איגוד חברי הבורסה שאינם בנקים הוסיפה כי "המערכת הסגורה בשילוב תעודת זהות בנקאית תתרום רבות להגברת התחרות במגזר הלקוחות הקמעונאיים וכן צפויה להגביר את הנזילות והסחירות בבורסה".

חברי הבורסה כתבו לדודו זקן במכתב כי מתוקף היותם מתחרים בבנקים בתחום שירותי ביצוע המסחר בניירות ערך, בכוונתם להגביר את הנגישות של הציבור לשירותי ברוקראז' שמציעים בתי ההשקעות.

במערכת סגורה יכול לקוח של כל בנק לקבל שירותי מסחר בניירות ערך מכל . במערכת, כספי הלקוח נכנסים לחשבון ניירות הערך אצל חבר הבורסה מחשבון העו"ש של הלקוח בבנק, ומשיכת כספים תתאפשר אך ורק מחשבון העו"ש של הלקוח.

תעודת הזהות הבנקאית יכולה להגביר את השקיפות כך שחבר הבורסה יוכל לקבל רמת שירות גבוהה יותר ואף מחירים טובים יותר. מחזיקי תיקי ההשקעות בבנקים לרוב מחזיקים בדירוג גבוה ולכן השילוב בין תעודת הזהות הבנקאית למערכת הסגורה יכול לאפשר המשך הטבות ותחרות על לקוחות הבנקים.

איגוד חברי הבורסה שאינם בנקים פועל בשנים האחרונות לקידום שיטות המסחר והנזילות בשוק ההון בישראל. קידום המערכת הסגורה ותעודת הזהות הבנקאית יחד תיצור תחרות אמיתית על הלקוחות ותוזיל את העלויות הגבוהות שמרבית הלקוחות משלמים.
תגובות לכתבה(0):

התחבר לאתר

נותרו 55 תווים

נותרו 1000 תווים

הוסף תגובה

תגובתך התקבלה ותפורסם בכפוף למדיניות המערכת.
תודה.
לתגובה חדשה
תגובתך לא נשלחה בשל בעיית תקשורת, אנא נסה שנית.
חזור לתגובה