צפי למדד שלילי: בגלל חולשת הדולר וירידת מחירי הירקות והביגוד

לידר שוקי הון: "עד חודש פברואר צפויה אינפלציה שלילית בשל גורמים עונתיים וירידה במחירי הירקות". איך ישפיע המדד על החלטת הריבית?
 |  (2)
מדד המחירים לצרכן, צילום: Getty images Israel
לחודש נובמבר יפורסם היום (א') כמדי ה-15 בחודש בשעה 18:30 על ידי הלשכה המרכזית לסטטיסטיקה והוא אמור להצביע על ירידה של כ-0.3% (התחזיות נעות בין ירידה של 0.2% לירידה של 0.4%), זאת לאחר שבחודש הקודם הפתיע המדד את החזאים כשעלה ב-0.3% לעומת צפי כי ישאר ללא שינוי. בחודש נובמבר אשתקד נרשמה בנתון זה ירידה של 0.5%.

על הירידה בשיעור האינפלציה החודשי צפויים להשפיע גם הירידה העונתית במחירי הירקות והפירות, לאחר שבחודש הקודם נרשם זינוק חד במחיריהם, ולפני שמחירם צפוי לשוב ולזנק גם בדצמבר בעקבות נזקי הסופה האחרונה. כמו כן צפוי המדד לרדת בעקבות החולשה בשערו של הדולר כנגד השקל. גם החודש החם והשחון יחסית שעבר עלינו בנובמבר צפוי לבוא לידי ביטוי בסעיפי הביגוד במדד על רקע הקדמת מבצעי מכירות סוף העונה.

בסקירה השבועית של לידר שוקי הון אשר לפי מדד חודש נובמבר צפוי לרדת ב-0.3%, כותבים יונתן כץ וצוות הכלכנים, "עד חודש פברואר צפויה שלילית בשל גורמים עונתיים וירידה במחירי הירקות. יחד עם זאת, אנו צופים אינפלציה של 2.1% בשנת 2014 עקב עלייה של כ-5% במחירי השכירות, והתקרבות לתעסוקה מלאה".

שיעור המדד שיפורסם היום צפוי להשפיע על החלטת הריבית שתתקבל לקראת סוף החודש על ידי . בימים האחרונים גברו הקריאות להפחתת על רקע היחלשותו של הדולר לרמה של כ-3.5 שקלים, מה שפוגע קשות בכושר התחרות של היצואנים הישראלים. ירידה בלחצים האינפלציונים הנמוכים ממילא עשויים לעודד את בנק ישראל להחליט על הורדה נוספת בשיעור הריבית שעומדת כיום על 1% לעומת רמה של כ-0.25% באירופה ובארה"ב.

הבעיה המרכזית שעלולה למנוע מד"ר פלוג וחברי הוועדה המוניטרית מלהחליט על הורדת הריבית היא המשך העליות במחירי הדיור הן לציבור הקונים והן לציבור המשכירים והחשש כי הורדת ריבית תמשיך ללבות את בועת הנדל"ן המקומית.

בנוסף על הירידה הצפויה במדד נראה כי גם להחלטת הפדרל ריזרב ביום רביעי הקרוב, עשויה להיות השפעה על החלטת הריבית הקרובה של בנק ישראל. דודי רזניק מלאומי שוקי הון כתב היום בסקירתו "נראה כי החלטה להמשיך ולדחות את ה tapering , מדד נמוך יחסית והיחלשות נוספת של הדולר עשויים להביא את בנק ישראל להורדת ריבית נוספת אולי אף בהחלטה הקרובה. הפעלה של ה tapering כבר בחלטה הקרובה
שתלווה בהתחזקות של הדולר תדחה בשלב זה, ככל הנראה, הורדת
ריבית נוספת של בנק ישראל".
תגובות לכתבה(2):

התחבר לאתר

נותרו 55 תווים

נותרו 1000 תווים

הוסף תגובה

תגובתך התקבלה ותפורסם בכפוף למדיניות המערכת.
תודה.
לתגובה חדשה
תגובתך לא נשלחה בשל בעיית תקשורת, אנא נסה שנית.
חזור לתגובה
 • 2.
  הדולר מטבע עולמי ישראל חייבת לעבור רק לדולרים
  רננה\ דולר = 5 שקלים 15/12/2013 17:06
  הגב לתגובה זו
  0 0
  חייבים להעביר שוב את מסחר הדירות והנדל"ן לדולרים כך יהיה שימוש נרחב במטבע הירוק דולר חלש תעשייה סוגרת לפיד הכים תכנית עולה דולר יגיע ל5 שקלים.
  סגור
 • 1.
  להתעורר ומייד
  פיבו 15/12/2013 11:33
  הגב לתגובה זו
  0 1
  האמריקאים כורים לעצמם קבר שנעשה עמוק יותר בכל פעם שמדפיסים עוד כסף וזורקים אותו לשוק. בסופו של דבר תכה האינפלציה באמריקאים באופן שיגרום לדולר לאבד כליל את ערכו ואת היותו מטבע מוביל בכלכלה העולמית. בנק ישראל חייב לאמץ לעצמו ראיה אסטרטגית לטווח ארוך. ההשקעות העצומות בדולרים מסכנות את כלכלת ישראל. בסופו של יום נשאר עם השקעות עצומות שלא שוות את עלות ה"נייר" . המגמה צריכה להיות הפוכה. להפטר מהדולר ולגבש מדיניות של הפרדות מהתלות האמריקאית, ויפה שעה / שנה/ אחת קודם. אני לא כלכלן בינלאומי. אני רק רואה עצמי כ"ילד" שצועק שהמלך הוא עירום.
  סגור