סופה ענקית בפתח: חברת החשמל מתכננת לגייס חוב של 5 מיליארד דולר

Moody's העלתה את האג"ח של חברת החשמל מ'שלילי' ל'יציב' שיצטרף להר חובות ענק של 74 מיליארד שקל
 |  (2)
עובדי חברת חשמל, צילום: דוברות חברת חשמל
בחוץ - סופה משתוללת ועובדי חברת החשמל עובדים קשה מהרגיל ומצליחים לספק חשמל לכמעט כל 2.5 מיליון הלקוחות. בבורסה - מתחוללת סופה גדולה יותר בחברת החשמל, אך היא לא מטופלת והיקף החובות הולך וגדל והחברה לא מצליחה לייצר מספיק מזומנים בכדי להחזיר את החובות בזמן.

מניות חברת החשמל מוחזקות בשיעור של 99.5% בידי מדינת ישראל, אך סדרות האג"ח שלה הונפקו בבורסה, וכך נחשף הציבור למצבה הפיננסי הרעוע. הבוקר פרסמה החברה דוקא הודעה חיובית - חברת הדירוג Moody's העלתה את האופק של האג"ח שלה מ'שלילי' ל'יציב'.

מפחדים מוועד עובדי חברת החשמל ומחכים לפיצוץ

אופק הדירוג משקף שיפור במצבה הפיננסי של החברה, שבא לידי ביטוי בגידול בתזרים המזומנים ובשיפור בנזילותה. דירוג האג"ח החדשות של החברה נותר Baa3 - דירוג הנחשב לבינוני. החברה מגלגלת חובות וכאמור לא מייצרת מספיק מזומנים בכדי להפחית את היקף החובות.

חברת החשמל מתכננת לגייס חוב בהיקף של של 5 מיליארד דולר. חוב זה יצטרף להר החובות הענק של החברה שמסתכם (נכון לספטמבר 2013) ב-74 מיליארד שקל. בתפוח האדמה הלוהט הזה חייבים לטפל, אך הרגולטור חושש מוועד העובדים החזק של חברת החשמל ומחכה לפיצוץ.

חברת החשמל הפסידה 1.368 מיליארד שקל מתחילת 2012

חברת החשמל פועלת בשקיפות מלאה ואינה מסתירה את מצבה הפיננסי. בדוחותיה הכספיים היא מבהירה כי תעריף החשמל שמורשה לה לגבות מהלקוחות אינו מספק כיסוי הולם לעלויותיה. את תשעת החודשים הראשונים של השנה סיימה בהפסד של 368 מיליון שקל, בהמשך להפסד של 1 מיליארד שקל ב-2012 כולה.

מלבד חוסר היעילות המשווע, אחת הסיבות העיקריות לעלייה בהוצאות החברה בשנים האחרונות היא עלויות הפקת החשמל הגבוהות בעקבות הפסקת אספקת הגז ממצריים בתיווך של חברת אמפל. הוצאות החברה זינקו משנת 2011 בעקבות מעבר לשימוש בדלקים, אך השנה חל מפנה לטובה, בעיקר הודות להתחלת אספקת גז מקידוח 'תמר'.

יתכן פיצוי הודות להליך בוררות בגין הפסקת אספקת גז ממצריים

בעניין זה נזכיר שבחודש הבא צפוי להתחיל הליך בוררות בפריז בגין תלונת חברת החשמל על הפסקת אספקת הגז ממצרים תוך הפרה של הסכמים בינלאומיים עליהם חתמו חברות הגז הלאומיות עם חברת החשמל וחברת meg. כתוצאה מכך נגרמו נזקים כבדים מאוד לחברת החשמל ולמשק המוערכים ב-4.7 מיליארד דולר.

חברת החשמל משלמת ביוקר בגין המאזן החלש שלה (יחסי מינוף וכיסוי גרועים)בדרך של ריביות גבוהות על אשראי, אך כיוון שמדובר בחברה ממשלתית שהיא מונופול טבעי במשק חשמל סגור - היא מצליחה להמשיך לגייס הון רב. מי שישלם בסוף את המחיר מהכיס הפרטי שלו יהיו כלל אזרחי ישראל.

חברת החשמל מתמודדת היטב עם הסופה

מאז שפרצה הסופה בליל יום שלישי צוותי חברת החשמל פזורים ברחבי הארץ על מנת לטפל בתקלות. בשל השלג הנערם בירושלים והסביבה יצא צוות לאזור קריית ארבע על מנת לתת מענה לאזור במקרה של הפסקות חשמל.

בשורה תחתונה - מאות בתים נותרו ללא אספקת חשמל עקב פגעי מזג האוויר בעיקר באזור צפון תל אביב, רמת השרון, רשפון, אשדוד ודרום הר חברון. בנוסף, נאלצה חברת החשמל לנתק כמה בניינים מזרם בשל הצפות המסכנות את בטיחותם של דיירי הבניינים.

עקב חסימת כביש מספר 90, המשטרה אוסרת על עובדי חברת החשמל את המעבר לאזור עין גדי, דבר שמעכב את הטיפול בתקלה באזור. שני עובדי חברת החשמל תקועים משעות הערב במצדה בשל השיטפונות ונכון לרגע זה לא ניתן לחלצם באמצעות כלי רכב.



עובדי חברת החשמל מתקנים תקלות
עובדי חברת החשמל מתקנים תקלות

עובדי חברת החשמל מתקנים תקלות
עובדי חברת החשמל מתקנים תקלות

עובדי חברת החשמל מתקנים תקלות
עובדי חברת החשמל מתקנים תקלות
תגובות לכתבה(2):

התחבר לאתר

נותרו 55 תווים

נותרו 1000 תווים

הוסף תגובה

תגובתך התקבלה ותפורסם בכפוף למדיניות המערכת.
תודה.
לתגובה חדשה
תגובתך לא נשלחה בשל בעיית תקשורת, אנא נסה שנית.
חזור לתגובה
 • 2.
  בונוסים , והגדלת משכורת
  חשמלאי מרוצה ! 12/12/2013 19:04
  הגב לתגובה זו
  0 2
  מן הראוי וזה הזמן להגדיל לנו עובדי החברה את השכר ואת ההטבות, אנו עובדים קשה מאוד.
  סגור
 • 1.
  סמכנו על יהיר לפיד שיטפל בדברים האלה, וקיבלנו קדחת.
  עוד שנה יהיה טוב! 12/12/2013 15:29
  הגב לתגובה זו
  0 1
  הרכבות אותן רכבות, וכך הנמלים, מחיר הדיור, רשות גביית האגרה והערוץ הרקוב, תקציב הביטחון וכל השאר - אנחנו שוקעים בשחיתות והכל רק נעשה גרוע יותר.
  סגור