היום שאחרי הקופקסון: "אם תצא גרסה גנרית בשנת 2014 - ניכנס לחוסר וודאות קיצוני לגבי גורל חברת טבע"

טבע נהנתה משנת 1996 מבלעדיות על תרופת הקופקסון לטיפול בטרשת נפוצה; האנליסטים מעריכים - איך תגיב המניה?
 |  (4)
מפעל טבע, צילום: Getty images Israel
18 שנה לאחר שה-FDA העניק לחברת טבע אישור לשיווק תקופת הקופקסון - תוקף הפטנט יפוג במאי 2014. תרופת הדגל של ענקית התרופות הישראלית סיפקה לה הכנסות של 3.75 מיליארד דולר ויותר מ-50% מהרווח הנקי ב-2012. מה יקרה ביום שאחרי?

טבע פרסמה אתמול תחזית לשנת 2014 : בתרחיש שיושק קופקסון גנרי, טבע צופה ירידה ברווח למניה לרמה של 4.2-4.5 דולר, כלומר ירידה של עד 16%. במידה ולא יושק קופקסון גנרי, הרווח יעמוד על 4.8-5.1 דולר, כלומר יציבות עם נטייה לירידה קלה.

שני התרחישים מניחים השקה מוצלחת של הקופקסון שלוש פעמים בשבוע (40 מ"ג) של טבע עצמה בפברואר 2014 עם קצב גבוה מאוד של העברת המטופלים מהקופקסון הרגיל לקופקסון המשופר.

גלעד אלפר, אנליסט בכיר באקסלנס ברוקראז':

"בשנים האחרונות טבע טענה שיש שני מכשולים שעומדים בפני פיתוחו של קופקסון גנרי. המחסום הראשון - משפטי (פטנט) והוא כנראה נפרץ, עם כי זה לא סופי כי טבע מערערת והמחסום השני - ידע כי התרופה מפותחת בתהליך ייצור מורכב וטבע טוענת שה-FDA ידרוש ניסוייםקליניים. כולם מחכים בקוצר רוח להחלטת ה-FDA זה הציר שסביבו כל הדיון בגורל טבע.

אם תצא גרסה גנרית במאי 2014 נכנס לחוסר וודאות קיצוני לגבי גורל טבע - אתמול סיפקה טבע נתונים ככל שהיא יכולה בתנאי החוסר וודאות. שאלות ענק עם השפעה מכרעת על הסיכויים של טבע לשרוד כחברה עצמאית - אם הקופקסון אחראי ל-60% מהרווח של טבע ויושקו 4 גרסאות מתחרות, אז תוך שנתיים הרווח הזה של טבע ילך. מה יחליף? זאת חברה שיותר ממחצית הרווח שלה עלול להיעלם. ראינו אינספור פעמים מה קורה כשתרופה גנרית נכנסת לשוק. התרופה המקורית נשחקת לגמרי - מבחינת נתח שוק ומבחינת מחירים.

צריך לשאול מה קורה לחברה כשמוצר כזה מקבל מכה כל כך קשה. טבע חיפשה תחליף לקופקסון ולא הצליחה - האם טבע תצליח תוך כדי תנועה כשהמערכת מזדעזעת מהכניסה של המתחרים למצוא תחליפים? טבע צריכה זמן וכסף שמגיע מהקופקסון אז מאיפה יגיעו משאבים? ואיזה ריבית היא תיאלץ לשלם כשיהיה קופקסון גנרי? - זה עולם אחר. אם מלווים לחברה יותר מסוכנת דורשים ריבית יותר גבוהה וזה מסבך לטבע את יכולת ההתמודדות.

גם השווקים האחרים של טבע לא מתקתקים בצורה חלקה בעיקר כי השוק הגנרי בארה"ב נהיה יותר קשה.

חוסר הוודאות נותר בעינו - אם התרחיש הפסימי יתממש ניכנס למצב מאוד מאתגר. טבע חייבת למצוא מנכ"ל מעולה ולפתור את הבעיה של הנהגת החברה. זה כמו מכונית שבשיא העליה המנוע בקושי סוחב ובועטים במנכ"ל החוצה או כמו להחליף גנרל באמצע המלחמה. אני לא מבין מה היה לא בסדר עם ג'רמי לוין למה פיטרו אותו? חוצפה".

ההמלצה של אלפר למניית טבע נשארה בעינה - 'תשואת שוק' עם מחיר יעד של 40 דולר למניה.

התחרות לקופקסון של טבע עלולה להגיע מחברת מומנטה שחברה לסאנדוז ומחברת מיילן שחברה לנטקו. טבע חשפה אתמול שיש שתי חברות נוספות שמפתחות מוצר גנרי לקופקסון, אך לא ציינה את שמן.

סבינה לוי, אנליסטית לידר שוקי הון:

"תחת הסתברות מסוימת להשקת גנריקה בשנת 2014, הרי שהשוק ציפה לתרומה גבוהה יותר מהפעילות האחרות. עם זאת, טבע הבהירה בשיחת הוועידה שהתקיימה אתמול שההשקעה החוזרת של החיסכון שיושג כתוצאה מההתייעלות במו"פ ובמכירה ושיווק לצד עלויות גבוהות יחסית שתספוג בשנה הבאה עקב יישום תוכנית ההתייעלות, יקזזו את מרבית החיסכון שיושג. סיבה נוספת לפערים בין תחזית החברה להערכות שלנו ושל הקונצנזוס היו שיעורי מס שעל פי תחזיות החברה צפויים להיות גבוהים יותר.

אי הוודאות לגבי עיתוי ועוצמת הפגיעה בתוצאות טבע כתוצאה מכניסת הגנריקה לקופקסון ממשיכה להיות גבוהה. למרות הנימוקים וההסברים ההגיוניים של החברה לגבי הפערים בין התחזיות, יעדי שנת 2014 עדיין חלשים יותר ביחס לצפי. בנוסף לכך, תחזית החברה מבוססת על הנחה אגרסיבית יחסית לגבי הפוטנציאל של הקופקסון 3 פעמים בשבוע וישנם סימני שאלה לגבי יכולתה של טבע לעמוד ביעדים אלו".

בשורה התחתונה לוי ממשיכה להמליץ על טבע ב'תשואת שוק', עם מחיר יעד של 38 דולר למניה, לעומת 41.03 דולר למניה בכתיבת ההמלצה.

יונתן קרייזמן, מנהל מחלקת כלל פיננסים ברוקראז':

"טבע פרסמה תחזית מעורבת בעוד שהתחזית ללא קופקסון גנרי נראית חיובית יותר מציפיות השוק. התחזית המניחה קופקסון גנרי נמוכה מציפיות השוק בעוד הסיכויים לקופקסון גנרי בשנה הבאה טרם התבררו, להערכתנו, מטעמי שמרנות, השוק יעדיף להיצמד לתחזית השמרנית המניחה גנריקה במאי 2014.

כ-85,000 מטופלים היום בקופקסון בארה"ב עם צפי למעבר של 5% לטובת הגרסה האורלית עם הנחה ל-100 אלף מטופלים בתרופות אוראליות בסוף 2014. לגבי התחזית הכוללת קופקסון גנרי - החברה צופה שחיקה של 500 מיליון דולר נוספים בשנה.

החברה ציינה כי ישנה הגשה גנרית שלישית מלבד מיילן ומומנטה. ההנחה כוללת צפי ל-20,000 מטופלים על קופקסון גנרי עד סוף 2014, והשקת קופקסון במינון של 3 פעמים בשבוע בפברואר 2014. לחברה תינתן אפשרות נוספת לשכנע את ה-FDA בצורך בניסויים, מטעמי שמרנות, קונצנזוס האנליסטים יתקרב לתחזית הגנרית שסיפקה החברה".

בשורה התחתונה מעניק יונתן קרייזמן למניית טבע מחיר יעד של 40 דולר למניה, כשמחיר היעד בעת כתיבת ההמלצה היה 40.15 דולר.

רוני בירון, אנליסט בכיר ב-UBS:

"תחזיות החברה היו נמוכות מהציפיות שלנו ועדיין אנו מעריכים כי הערכות הנהלת החברה לגבי מכירות הקופקסון נמצאות בסיכון. יתכן שמינוי מנכ"ל חדש ייתן דחיפה למניה, אך חשוב מכך יש להתייחס לתאריך תפוגת פטנט של מספר תרופות גנריות מלבד הקופקסון בהן: Treanda, ProAir, Azilect".

ציפיות המשקיעים והאנליסטים היו לתחזית גרועה יותר וכך המניה עלתה אתמול בבורסה בת"א ב-4.1% ולאחר מכן בבורסה הראשית בניו-יורק ב-2.2% למחיר של 41.03 דולר.

תחת הכותרת "Guidance Is Not Great" מתייחס רוני בירון בחוסר התלהבות למניית טבע ובשורה התחתונה מציב מחיר יעד של טבע 40 דולר לעומת 40.76 בעת כתיבת ההמלצה.
Copaxone
Copaxone

מה זה קופקסון?

תרופת ה-Copaxone הומצאה על ידי פרופ' מיכאל סלע, פרופ' רות ארנון וד"ר דבורה טייטלבאום ממכון ויצמן ברחובות. החוקרים בדקו השפעת פולימרים סינתטיים דמויי חלבון על מערכת החיסון של עכברים וגילו שהחומר גלטירמר אצטט הוא חומר המשפיע על מערכת החיסון ויכול לשמש תרופה לטרשת נפוצה (Multiple Sclerosis).

זוהי מחלה כרונית קשה של מערכת העצבים שבה יש פגיעה בחומר שומני (מיאלין) שמבודד את סיבי העצבים וכך נפגעת תעבורת חשמל בין תאי העצב.
למחלה יש מגוון רחב של תסמינים, ביניהם ראייה מטושטשת, קשיים בהליכה, סחרחורות וניוון שרירים.

התפתחות המחלה מתרחשת לרוב בין גיל 20 לגיל 40 ומספר הנשים הנפגעות מטרשת נפוצה גבוה פי שניים ממספר הגברים. הכקופקסון אינו מרפא את המחלה, אלא מאט את קצב התפתחות המוגבלות הנוירולוגית ומקטין את שכיחות ההתקפים בשלב ההתקפי של המחלה.

התרופה ניתנת בהזרקה בלבד מדי יום. החברה מקווה להשיק ב-2014 גרסה שתינתן בשלוש זריקות בשבוע.

אייל גורביץ, המנתח הטכני של Bizportal, סוקר את מניית טבע לקראת פירסום התחזיות לשנה הבאה - עת יפוג תוקף ההגנה על הקופקסון. מניית העם הורדה מכס המלכות והעתיד הנראה לעין לא מבשר, בשלב הנוכחי, על פניות חיוביות.
Copaxone
Copaxone
תגובות לכתבה(4):

התחבר לאתר

נותרו 55 תווים

נותרו 1000 תווים

הוסף תגובה

תגובתך התקבלה ותפורסם בכפוף למדיניות המערכת.
תודה.
לתגובה חדשה
תגובתך לא נשלחה בשל בעיית תקשורת, אנא נסה שנית.
חזור לתגובה
 • 4.
  לא כתוב כלום
  אלון 12/12/2013 18:01
  הגב לתגובה זו
  1 0
  כל האנליסטים בכתבה מברברים עצמם לדעת ונוקבים פחות או יותר במחיר הנוכחי כמחיר יעד, מדובר באנשים שחלקם היו מאלה שהמליצו על טבע ב 50 ו 60$ ולא הבינו מה קורה עד שב 38$ נזכרו להגיד שכדאי למכור.
  סגור
 • 3.
  ואני
  אנונימי 12/12/2013 14:20
  הגב לתגובה זו
  1 0
  לתומי חשבתי שהצרה הצרורה שלטבע, קופקסון גנרי ,כבר מגולמת במחיר המניה.
  סגור
 • 2.
  טבע חמור מת (ל"ת)
  גל טב 12/12/2013 08:15
  הגב לתגובה זו
  4 2
  סגור
 • 1.
  מיצינו כבר את התרחישים והמניה כבכ 8 שנים יורדת בגלל זה
  טבע 12/12/2013 07:56
  הגב לתגובה זו
  7 2
  מטרת הכתבה להוריד עוד יותר את המניה כדי להצטייד בהרבה הרבה מניות לקראת מכירת טבע ואיחודה עם חברה בינלאומית גדולה אחרת
  סגור