בנק ישראל מזהיר: "עיתוי ה-tapering יגביר את התנודתיות בשווקים"

הפדרל ריזרב צפוי להפסיק או להאט את רכישות האג"ח מדינה על רקע ההתאוששות בכלכלה; ממה חוששים בבנק ישראל?
 |  (2)
ד"ר קרנית פלוג, צילום: יח"צ
פרסם היום את דיוני הוועדה המוניטרית בישיבתם האחרונה (ב-25 בנובמבר). הכלכלנים דנו בחששות מתגובת הבורסות בעולם להפסקה או הפחתת רכישות האג"ח הממשלתי בארה"ב: "חוסר הוודאות בנוגע לעיתוי המדויק של תחילת צמצום ההרחבה הכמותית (tapering), ובנוגע לעוצמתו והשלכותיו, צפוי להגביר את התנודתיות בשווקים הפיננסיים".

חברי הוועדה דנו באומדנים הראשונים של נתוני החשבונאות הלאומית לרבעון השלישי, המצביעים על האטה בקצב הצמיחה. הם ציינו כי האטה זו נובעת מירידה ביצוא ומעלייה ביבוא, בעוד שהצריכה הפרטית המשיכה לגדול במהירות. נוסף על כך הם ציינו את העלייה בהשקעה בענפי המשק. כמו כן הם אמרו כי העלייה שחלה בשיעור התעסוקה ברבעון השלישי התרחשה ברובה בשירותים הציבוריים ולא במגזר העסקי. יחד עם זאת הוועדה הדגישה כי אינדיקטורים ראשוניים לרבעון הרביעי, ובין היתר יצוא הסחורות, מצביעים על התאוששות מסוימת.

המדיניות המוניטרית בעולם נותרה מרחיבה מאוד. חברי הוועדה ציינו כי חוסר הוודאות בנוגע לעיתוי המדויק של תחילת צמצום ההרחבה הכמותית (tapering), ובנוגע לעוצמתו והשלכותיו, צפוי להגביר את התנודתיות בשווקים הפיננסיים. כמו כן הם הזכירו כי השקל נחלש מול הדולר בחודש האחרון אך היחלשותו הייתה מתונה מזו של מרבית המטבעות, והדבר בא לידי ביטוי בהתחזקות שער החליפין האפקטיבי.

בנק ישראל: "יש צורך בצעדים ממשלתיים להרחבת היצע הדירות"

בהחלטת הריבית האחרונה להשאיר את הריבית לחודש דצמבר בגובה של 1% השתתפו חברי הוועדה המוניטרית : ד"ר קרנית פלוג, פרופ' ראובן גרונאו, פרופ' נתן זוסמן, פרופ' רפי מלניק ופרופ' אלכס צוקרמן.

בנק ישראל: "בשוק הדיור נמשכה גם החודש מגמת העלייה במחירי הדירות. יש צורך בצעדים ממשלתיים שמטרתם להרחיב את היצע הדירות. כמו כן דנו חברי הוועדה באופן שבו הצעדים המקרו-יציבותיים שהמפקח על הבנקים נקט עד כה השפיע על המשכנתאות. אמנם היקף המשכנתאות, הנגזר מהיקף העסקאות בדיור ומרמת המחירים, נותר ברמתו הגבוהה, אולם נראה כי הצעדים השפיעו על פרופיל המשכנתאות: הם הפחיתו את הסיכון הגלום בהן, כפי שהוא משתקף בירידה בשיעור המינוף ובשיעור ההחזר מהכנסה".

"במידה שיוחלט על ביטול העלאות מס יהיה צורך בהתאמה בהוצאות"

שר האוצר יאיר לפיד החליט לבטל את העלאת מס הכנסה. . בבנק ישראל מבהירים שבמידה ויוחלט על ביטול חלק מהעלאות המס שאמורות להיכנס לתוקף בינואר 2014, יהיה צורך בהתאמה מקבילה גם בצד ההוצאות, שכן תוואי ההוצאה והמסים המתוכננים בתקציב ל-2014 עקביים עם יעד הגירעון לשנה זו (3% מהתוצר).

לגבי הדולר החלש מול השקל מציינים בבנק ישראל כי בסיכום החודש שחלף מאז ההחלטה האחרונה על הריבית השקל נחלש מול הדולר ב-0.9%, אך היחלשותו הייתה מתונה מזו של מרבית המטבעות. מול השער האפקטיבי התחזק השקל ב-0.5%.
תגובות לכתבה(2):

התחבר לאתר

נותרו 55 תווים

נותרו 1000 תווים

הוסף תגובה

תגובתך התקבלה ותפורסם בכפוף למדיניות המערכת.
תודה.
לתגובה חדשה
תגובתך לא נשלחה בשל בעיית תקשורת, אנא נסה שנית.
חזור לתגובה
 • 2.
  מבקר המדינה -המשטרה -ורשות ניירות ערך
  קולומבו 09/12/2013 14:42
  הגב לתגובה זו
  0 0
  לבדוק את קרנית פלוג למה לא מצליחה לעצור את המפולת בדולר הרי בגלל זה משלמים לה 80000 שח לחודש -קרנית לא היתה אף פעם מנהיגה כלכלית ולא תהיה לעולם -אכלנו אותה עם פקידה ראש קטן -נצנץ
  סגור
 • 1.
  "השקל נחלש"?????
  avi 09/12/2013 12:24
  הגב לתגובה זו
  4 0
  על איזה פלנטה את חיה? הגב' פלוג, רק במדינה שלנו הספקולנטים שולטים על שער הדולר. מדוע אתם לא מצליחים לעצור את ההדרדרות בשער הדולר?
  סגור