בארי טאף: "הועדה המוניטרית שמה דגש רב מדי על חו"ל ולא על המצב בארץ"

טאף שימש כמנהל מחלקת המט"ח בבנק ישראל ולאחר מכן ניהל את חטיבת השווקים בבנק. "הריבית לא תשמש ככלי לשליטה בשוק הנדל"ן"
 |  (3)
בארי טאף
"סיכוי נמוך שהמשק הישראלי יחזור לקצב הצמיחה של העשור האחרון", כך אמר היום (ו') בארי טאף, מי שהיה עד לא מזמן יועץ בכיר לנגיד בנק ישראל וחבר בוועדה המוניטארית. טאף אמר את הדברים במסגרת כנס לקוחות של בית ההשקעות מיטב דש.

טאף התייחס בהרצאה לשיקולים העיקריים שמנחים את הועדה המוניטארית ולסוגיות של המדיניות מוניטארית בעת הנוכחית. הוא הדגיש כי בדיוני הועדה המוניטארית בתקופה האחרונה מוקדש משקל גבוה מאוד להתפתחויות בחו"ל, זאת להבדיל מדיונים דומים שהתקיימו בעבר בהם דנו בעיקר בפרמטרים המקומיים.

כמו כן, טאף התייחס למתח שקיים בהחלטות הריבית בתקופה האחרונה בין השיקולים של שער החליפין והיצוא לבין שוק הנדל"ן, והעריך כי בנק ישראל ימשיך לפעול בשוק הנדל"ן בכלים מאקרו יציבותיים ולא ישתמש בכלי הריבית כדי להתמודד רק עם עליית המחירים בשוק הדיור, כאשר יתר הגורמים יתמכו בהורדת הריבית.

טאף, ששימש כמנהל מחלקת המט"ח בבנק ישראל מספר שנים בעשור האחרון, לא סבור שהסיבות להתחזקות השקל נובעות מהתקפת ספקולנטים זרים, אלא שעוצמת השקל משקפת קודם כל את הסיבות הכלכליות האמיתיות והתייחס לדרכים שונות להתמודדות עם הבעיה של שקל חזק. "הסיכוי להגדלת התערבות בשוק המט"ח, בדומה לצעדים שנקטו לאחרונה מספר בנקים מרכזיים בעולם, קיים, אך הוא תלוי במידת המחויבות וגיבוי של כל מקבלי ההחלטות במשק", אמר טאף.

"בהתייחס לצמיחה ולגירעון הממשלתי מצבנו לא כל כך טוב כפי שלפעמים מוצג, כאשר אנחנו בוחרים לעיתים להשוות את עצמנו לפי פרמטרים לא הכי רלוונטיים או לפי קבוצות מדינות לא בהכרח רלוונטיות", הוסיף היועץ הבכיר. טאף הדגיש במיוחד את הפריון הנמוך של המשק לעומת הפריון במדינות המפותחות. באשר לאפשרות של המשק הישראלי לחזור לקצבי הצמיחה שאפיינו אותו בעשור האחרון, טאף גורס שהסיכויים לכך נמוכים.

לדעתו, אם הממשלה תשחרר את הרסן התקציבי יותר מדי הסיכוי להורדות ריבית נוספות ירד. כמו כן, טאף הפריך כמה מיתוסים שקיימים לגבי שיקולי המדיניות המוניטארית. לדוגמה, הוא אמר שכמות הכסף במשק אינה פרמטר חשוב בקבלת החלטות ריבית. בתשובה לשאלה האם ההפסדים שנצברים בהון עצמי של הבנק אמורים להטריד את בנק ישראל, אמר טאף שבדומה לבנקים מרכזיים אחרים בעולם, בנק ישראל לא מונע משיקולי רווח בחשבונות שלו, אלא מרווחת כלל המשק ולכן אינו מתחשב בהפסדים שנובעים מפערי ריבית ותנודות מטבע .
תגובות לכתבה(3):

התחבר לאתר

נותרו 55 תווים

נותרו 1000 תווים

הוסף תגובה

תגובתך התקבלה ותפורסם בכפוף למדיניות המערכת.
תודה.
לתגובה חדשה
תגובתך לא נשלחה בשל בעיית תקשורת, אנא נסה שנית.
חזור לתגובה
 • 3.
  תרמה לכלום חוץ
  הריבית הנמוכה לא 06/12/2013 15:29
  הגב לתגובה זו
  2 0
  מפיננסיירים שבעים וחזירים
  סגור
 • 2.
  סטנלי פישר ויובל שטייניץ תחזרו בבקשה
  קולומבו 06/12/2013 15:23
  הגב לתגובה זו
  0 1
  ותצילו אותנו מצמד הלא יוצלחים יאיר לפיד את קרנית פיגי -פלוגי הריסות בעמ
  סגור
 • 1.
  המאקרו מעניין-לא המיקרו-אין בעיה שמעמד הביניים יקרוס (ל"ת)
  לא מעניין מחיר הנדלן 06/12/2013 13:55
  הגב לתגובה זו
  0 0
  סגור