בזכות הגז מ"תמר": מידרוג משנה את אופק הדירוג של חברת החשמל ליציב

דירוג האג"חים נותר על כנו. "בתשעת החודשים הראשונים של שנת 2013 חל שיפור מהותי בהוצאות הדלקים של החברה ובתזרים המזומנים שלה"
 | 
חשמל, צילום: Getty images Israel
חברת דירוג האשראי מידרוג הודיעה היום (ה') כי היא מותירה על כנו את הדירוג לסדרות האג"ח 2022 ו-22 של חברת החשמל בדירוג Aa3, יחד עם זאת החליטה חברת הדירוג לשנות את אופק הדירוג מאופק שלילי לאופק יציב.

לדברי מידרוג "ייצוב האופק הינו פועל יוצא של הזרמת הגז הטבעי הסדירה והמתמשכת ממאגר תמר ליחידות הייצור של החברה, וכן השימוש במצוף הימי כאמצעי אספקת גז טבעי נוסף לצורך ניהול הסיכונים של החברה. כנגזרת מכך, בתשעת החודשים הראשונים של שנת 2013 חל שיפור מהותי בהוצאות הדלקים של החברה ובתזרים המזומנים שלה. בנוסף, בהתאם להחלטת החברה, יתרת הנזילות המינימאלית שתוחזק ע"י החברה בכל עת תהיה בהיקף של 3 מיליארד שקל, במטרה לשמש כרית בטחון בעיתות משבר."

בנוסף, מידרוג מותירה את הדירוג לסדרות 24 ו- 25, שבערבות מדינה, בדירוג Aaa, על כנן, וקביעת אופק יציב.

תמיכת המדינה בחברה והתלות בין המדינה לחברה הינן יסודות משמעותיים לדירוג. מידרוג מעריכה את התמיכה והתלות כגבוהות מאוד, בין היתר, לאור תמיכת המדינה בכל הקשור למשבר הדלקים שפקד את משק החשמל בשנים 2011-2012.

מידרוג כתבה כי תמשיך ותעקוב אחר מידת התמיכה והתלות ומדגישה כי, שחיקה בהערכת מידרוג את התמיכה והתלות עלולה להוביל להורדת דירוג משמעותית. יצוין כי, להערכת מידרוג, הקשר בין החברה למדינה הינו גבוה מאד, אך אינו מוחלט, ולא קיימת זהות אינטרסים מלאה.

דירוג של חח"י מושפע, בראש ובראשונה, מהיות החברה מונופול במשק חשמל סגור, בעל חסמי כניסה גבוהים במיוחד.

נכון למועד הדוח, ניכר כי השפעתו של משבר הדלקים הצטמצמה משמעותית וזאת, לאור תחילת הזרמת גז טבעי נוזלי מהמצוף הימי ב-26 בינואר 2013 ולאור התחלת הפקת גז טבעי ממאגר תמר ביום ב-1 באפריל 2013. החברה חתמה על הסכם אספקת גז טבעי מתמר במהלך חודש מרץ 2013, לרכישת גז טבעי בהיקף מינימאלי כולל של כ- 42.5 BCM.

תגובות לכתבה(0):

התחבר לאתר

נותרו 55 תווים

נותרו 1000 תווים

הוסף תגובה

תגובתך התקבלה ותפורסם בכפוף למדיניות המערכת.
תודה.
לתגובה חדשה
תגובתך לא נשלחה בשל בעיית תקשורת, אנא נסה שנית.
חזור לתגובה