"יש בבורסה בת"א לא מעט הזדמנויות בבחינת 'מתחת לפנס' - אבל צריך לפזר"

בית ההשקעות IBI ערך היום אירוע לקראת 2014 וסיפק תחזיות, גם למחירי הדירות. איפה ההזדמנויות ומי הסקטורים המועדפים?
 |  (6)
אלה אלקלעי
בית ההשקעות IBI ערך היום את מסיבת העיתונאים השנתית שלו בו דיברו מנהליו על תחזיותיהם לשנה הקרובה בשוק ההון. עדו קוק, מנכ"ל IBI, אמר כי "אנו צפויים לראות גידול במחזורי המסחר במניות עקב הגברת פעילות של משקיעים זרים והמשך זרימת כספים לקרנות נאמנות. ישראל חוזרת לתפוס מקום בפוקוס ההשקעתי של מנהלי ההשקעות בעולם על רקע הירידה בסיכון הגיאו-פוליטי ותמחור אטרקטיבי ביחס לשווקים המפותחים האחרים".

קוק סיכם את שנת 2013 עבור בית ההשקעות וציין כי "היקף הנכסים המנוהל של IBI גדל ב-5.8 מיליארד שקל ל-32.6 מיליארד שקל (נכון לסוף נובמבר). היקף המסחר בחדר העסקאות של חבר הבורסה IBI הסתכם ב-5% מהמחזור היומי בבורסה בת"א. IBI גמל רכשה את קופות הגמל של תמיר פישמן ופועלים IBI, חברת החיתום של הקבוצה, ניהלה ב-2013 כ-100 הנפקות לציבור".

האסטרטג הראשי, אייל קליין, הציג את התחזיות ל-2014 וציין "העולם ימשיך במסע התאוששות איטי. שוק העבודה ימשיך להוות משקולת על הצמיחה וסביבת המאקרו תשתפר, אך תמשיך להיות חלשה. בעולם המפותח אנו צפויים לראות נמוכה שתמשיך לאפשר נמוכה ופעילות יצירתית של הבנקים המרכזיים לשם תמיכה בנזילות. במקביל, בעולם המתעורר הצורך להגן על המטבע ולהוריד אינפלציה ידחוף עוד ועוד בנקים מרכזיים לשקול מחדש את הריבית הנמוכה".

קליין ציין עוד כי "מצבן של החברות המסחריות הגדולות מצוין: רווחי שיא, מינוף ברמת שפל, נזילות גבוהה ועלויות מימון זולות באופן היסטורי".

במסגרת האירוע התקיים פאנל השקעות שהנחתה אלה אלקלעי, סמנכ"ל פיתוח עסקי ב-IBI שציינה כי "העלייה בסיכון שחלה באפיקי השקעה שונים החל מהתחום המכונה סולידי, קרי שוק האג"ח ועד לשוקי המניות, מעלה את הצורך בפיזור שקול יותר של תיק ההשקעות. יש לשים דגש על פיזור ענפי ולאו דווקא גיאוגרפי, דווקא בבורסה של ת"א מתחת לפנס ישנן הזדמנויות לא מבוטלות לפיזור ענפי. מביומד וטכנולוגיה לגז ופיננסים מהנפקה של תנובה למיזוג של פריון וקונדואיט השוק ללא ספק דינמי ומעניין".

"לא צפויה ירידת מחירים בשוק הדיור"

רפי גוזלן, הכלכלן הראשי של IBI, ציין כי "לא קיימת בועה בשוק האג"ח הממשלתי אם כי סביר לצפות לתשואה נמוכה מזו שהתרגלנו אליה. לדבריו, רווחי הון נוספים תלויים בירידת תשואות בארה"ב."

בנוגע למחירי הדירות הגבוהים לגוזלן אין בשורות לחולמים על דירה "ב-2014 לא צפויה ירידת מחירים בשוק הדיור על רקע הריבית שצפויה להישאר נמוכה ושוק תעסוקה חזק באופן יחסי. עם זאת, המחירים רחוקים מאוד משיווי משקל, המשק חשוף לתיקון אגרסיבי במחירים כלפי מטה בתרחיש של הרעה בשוק העבודה".

יאיר שני, מנהל ההשקעות ראשי ב-IBI קרנות נאמנות, אמר כי "לא קיימת בועה בשוק האג"ח הקונצרני אך נראה כי הפוטנציאל לרווחי הון מוגבל וכי כדאי לצפות לתשואה שוטפת נמוכה, עם תנודתיות מסוימת על רקע נתונים כלכליים גלובליים וצמצום ההרחבה הכמותית (QE) בארה"ב".

שני הוסיף כי "בסקטור נדל"ן למגורים אפשר לראות חברות עם שיפור באיכות החוב וכי קונצרניות צריכות להיות רכיב משמעותי בתיק ההשקעות, אבל עם ניהול אקטיבי ובחירה סלקטיבית". שני התייחס בנוסף לבורסה בת"א והעריך כי קיים פוטנציאל להמשך עליות במדד ת"א 25, עם תמחור מעניין למניות מסקטור הבנקאות והגז/נפט."

"נותרו עדיין שווקים שאינם יקרים, למשל באירופה"

רוני פילו, מנהל השקעות ראשי של ניהול תיקים , ציין כי "אנו צפויים לראות עודפת במדדים רחבים מובילים באירופה על פני ארה"ב, בין היתר על רקע המכפיל ביורוסטוקס 600 שנמוך בכ-15% מזה של ה-S&P 500 ותשואת גבוהה בכ-30%; קיימת של 48% ביורוסטוקס 50 מול 148% ב-S&P 500 ממרץ 2009; התייצבות בפרמטרים כלכליים ושיפור בסנטימנט הצרכנים והמשקיעים. בשנים הקרובות כדאי להתרגל לתשואות נמוכות יותר מאלו שהתרגלנו אליהן בשנתיים האחרונות".

ג'רי קוטישטנו, מנהל השקעות ראשי ב- IBI גמל והשתלמות , התייחס לשווקים המתעוררים והעריך כי "לעת עתה ברזיל והודו נראות פחות מעניינות להשקעה, בשל גירעונות גבוהים מאוד והעלאות ריבית החונקות את הצמיחה הכלכלית. סין מעניינת למעקב בגלל ממשל ריכוזי המאפשר שליטה גבוהה, גם בכל הקשור במדיניות כלכלית".

בנוגע לשוקי המניות הגלובליים ציין קוטישטנו כי "ארה"ב כבר מגלמת את השיפור הכלכלי וכי נותרו עדיין שווקים שאינם יקרים, למשל באירופה. ההערכה היא כי הריביות תשארנה נמוכות לאורך זמן והחברות הגלובליות במצב מצוין, עם מאזנים חזקים ורווחיות גבוהה. שוקי המניות עלו השנה 'מהר מדי' - על רקע פער אדיר בין כדאיות ההשקעה בשוק המניות, לעומת שוק האג"ח".

תגובות לכתבה(6):

התחבר לאתר

נותרו 55 תווים

נותרו 1000 תווים

הוסף תגובה

תגובתך התקבלה ותפורסם בכפוף למדיניות המערכת.
תודה.
לתגובה חדשה
תגובתך לא נשלחה בשל בעיית תקשורת, אנא נסה שנית.
חזור לתגובה
 • 6.
  ארץ חלב ודבש יועצא עשקאות
  משה 04/12/2013 16:27
  הגב לתגובה זו
  0 0
  זה יועצי עקיצות ולא אשקאות
  סגור
 • 5.
  אני אלכתי אל ההר ושם גם לא היה מציאות
  משה 04/12/2013 16:26
  הגב לתגובה זו
  0 1
  האם אתה חושב שאנאשים תיפשים בסי הם יקנסו למים רותחים תכנסו אתם כי זה לא כסף שלכם זה כסף של הציבור לכן אתםרוצים לפיל את הציבור בכול מחיר
  סגור
 • 4.
  העים אתה היתה קונה מתחת לפנס
  בית השקעות 04/12/2013 16:19
  הגב לתגובה זו
  0 1
  מה אתה חושב שכסף גדל על העצים וגם לא בחממות לכן אני יושב בחוץ אם כך לכו לעבוד ולא לכבל כסף קל
  סגור
 • 3.
  ב׳ מלירסון אני בהפסד של 20000 ש״ח על הנייר
  זה ראלי? 04/12/2013 16:16
  הגב לתגובה זו
  0 0
  סרטן ומוות למי שמונע ממני להרוויח
  סגור
 • 2.
  שפו לIBI הם ***רואים**** בקפה או באספרסו כפול
  YL 04/12/2013 15:07
  הגב לתגובה זו
  1 0
  כל כך הרבה מלל אפס עובדות ו אמת ומדוע אני בטוח שכל המלל הבל בעיקרו????? מאחר ולא נמצא עכבר קטן אחד בכל חברת IBI שחזה את המפולת***בצניעות**** כמוני ויצא לגמלאות מוקדמות רק מ הפוטים אגב אני ממליץ למשקיעים כבדים בלבד לבקר ב דרום קוריאה ולנסות לעבוד אתם הם הכי רצינים היום בעולם אגב אן מגבלות שפה וישנם ישראלים שעבדו בשרות ממשלתי*****מ משרד מסחר ותעשיה שנשארו שם שווה
  סגור
 • 1.
  עודף הרגולציה מבריח מפה הן את הזרים והן את המקומיים!
  רגולציה = שחיתות! 04/12/2013 14:14
  הגב לתגובה זו
  2 0
  רגולציה לגרש!
  סגור