'פיץ' אישררה את דירוג האשראי של ישראל "A" והעלתה התחזית לחיובית

שר האוצר, יאיר לפיד: "נמשיך ביישום מדיניות אחראית ומאוזנת ששמה במרכז את מעמד הביניים העובד ומחוללת צמיחה במשק"
 |  (6)
יאיר לפיד, צילום: Getty images Israel
חברת הדירוג Fitch הודיעה היום כי אישררה את דירוג מדינת ישראל ברמה "A" והעלתה את תחזית הדירוג ל"חיובית". 'פיץ' אשררה את דירוג האשראי של ישראל לטווח ארוך במטבע חוץ ובמטבע מקומי לדירוג "A" ו- "A+" בהתאמה. תחזית הדירוג על החוב במטבע חוץ הועלתה מ"יציבה" ל"חיובית". התחזית על החוב במטבע מקומי נותרה "יציבה".

מסכונות הדירוג נמסר כי העלאת הדירוג מיציבה לחיובית נובעת מהגרעון הממשלתי שצפוי להיות נמוך משמעותית מהיעד השנתי בשנת 2013. בהתאם לנתונים של 10 החודשים הראשונים של 2013 חברת הדירוג צופה כי הגרעון יעמוד על כ- 3.4% מהתוצר לעומת יעד שנתי של 4.3% וגרעון של 3.9% בשנת 2012. התוצאות החיוביות נבעו משילוב של הידוק המשמעת הפיסקלית, ביצוע חסר של ההוצאה התקציבית והכנסות חד-פעמיות.

סיבה נוספת להעלאת התחזית היא שהממשלה החדשה שינתה לחלוטין את המצב הפיסקלי והיא מחויבת להמשך הקטנת הגרעון בטווח הבינוני. העלייה במסים, הקיטון בהוצאות מתוכננים לשנת 2014. בנוסף, בימים אלה נבחנת הצעה להידוק תקרת ההוצאה הראלית (כלל ההוצאה). השינוי הצנוע שבוצע לאחרונה במסים הישירים (ביטול העלאת המיסים בחודש ינואר 2014) לא משנה את השקפת חברת הדירוג בדבר המחויבות של הממשלה להמשך הפחתת הגרעון.

החברה מציינת לטובה את הירידה ביחס חוב תוצר שנבעה משילוב של ביצועים פיסקליים חיוביים ותוצר שעלה עקב שינוי שיטת המדידה. החברה צופה שיחס חוב תוצר יעמוד על כ- 65.4% בשנת 2015, קרוב מאד ליעד לטווח הבינוני שעומד על 60%.

באשר לשוק היצוא המקומי מציינת החברה כי יצור הגז החל בצורה חלקה, נמצאו תגליות חדשות והושגו הסכמות לגבי היצוא. היצור אפשר את הפחתת יבוא האנרגיה ותרם לירידה של 0.8% תוצר בגרעון המסחרי במהלך 10 החודשים הראשונים של 2013 וצפוי להגדיל את התוצר באותו יחס במהלך השנה. ודאות ויציבות גבוהות יותר בהיצע האנרגיה יתמכו בסקטור היצרני. ההכנסות מגז הן כרגע נמוכות מאוד.

בנוסף מציינים בסוכונות כי הסיכונים לעימות צבאי עם איראן בטווח הקרוב קטנו לאחר ההסכם שהושג. ישראל תעמוד על המשמר שאיראן אכן עומדת בהסכם שהושג עמה. כל הפרה של ההסכם עשויה להוביל לתגובה צבאית.
ההשפעות מהעימות הפנימי בסוריה על ישראל הן מינימליות למרות שעדיין לא ברור כיצד עלול להתפתח עימות זה ואיזו השפעה על המדינות השכנות. בשיחות השלום עם הפלסטינאים הושגה התקדמות מועטה בלבד מאז שאלו חודשו מוקדם יותר השנה.

באשר לתחזית הדירוג החיובית, זו משקפת את הגורמים הבאים אשר עשויים, ביחד או לחוד להוביל להעלאת הדירוג: צמצום מתמשך בגרעון הממשלה ועמידה בכללים הפיסקליים. בפרט עמידה ביעד הגרעון, המשך הפחתת יחס חוב תוצר לעבר החציון של קבוצת הייחוס, ירידה בסיכון הגיאופוליטי.

תחזית הדירוג הנוכחית הינה חיובית, ובהתאמה לכך חברת הדירוג אינה מצפה בשלב זה להתפתחויות מהותיות העשויות להוביל, ביחד או לחוד להורדת דירוג. אולם, שינוי תחזית הדירוג ל"יציבה" עלולה לנבוע מהתפתחויות עתידיות, כגון: הדרדרות ביחס חוב תוצר, השלכות שליליות מהעימות הפנימי בסוריה או התדרדרות ביחסים עם איראן.

בתגובה לאמור שר האוצר, יאיר לפיד, אמר: "נמשיך ביישום מדיניות אחראית ומאוזנת ששמה במרכז את מעמד הביניים העובד ומחוללת צמיחה במשק".

החשבת הכללית במשרד האוצר, מיכל עבאדי- בויאנג'ו הוסיפה: "כפי שמצוין בדו"ח, מגמת הירידה שחלה בשנים האחרונות ביחס חוב-תוצר ומדיניות ניהול חוב אחראית ומקצועית המתבצעת על ידי יחידת החוב בחטיבת המימון באגף החשב הכללי, מאפשרת גמישות באפיקי המימון השונים, מוכיחה את יעילותה ותורמות לדירוג האשראי הגבוה של מדינת ישראל".
תגובות לכתבה(6):

התחבר לאתר

נותרו 55 תווים

נותרו 1000 תווים

הוסף תגובה

תגובתך התקבלה ותפורסם בכפוף למדיניות המערכת.
תודה.
לתגובה חדשה
תגובתך לא נשלחה בשל בעיית תקשורת, אנא נסה שנית.
חזור לתגובה
 • 6.
  עים הכול טוב אפו הציבור
  דוד 30/11/2013 09:15
  הגב לתגובה זו
  1 2
  אם הכול טוב למה הוא לא מוריד את מה שהוא לקח יש פו מחלבות לכן מה שהו לקח הוא לא מחזיר לכן לממשלה קוראים מחלבות הממשלה ואת הבורסה קוראים מחלבות הבורסה
  סגור
 • 5.
  מהיום קוראים מחלבות אחד העם לבורסה
  דוד 30/11/2013 09:10
  הגב לתגובה זו
  1 2
  מהיום קוראים מחלבות הממשלה אם אחד העם הם יודעים רק אך לחלוב את הציבור הם לא יודעים לתת לציבור שהמשק יתערר הם חשבים שהמשק טוב אבל הם טועים כי הם נמצאים למעלה הם לא ירדים לציבור לכן מהיום נקרא להם מחלבות
  סגור
 • 4.
  חסרה מילה אחת
  הבורר 30/11/2013 06:31
  הגב לתגובה זו
  1 2
  לא נמשיך ביישום מדיניות......
  סגור
 • 3.
  כל הכבוד ללפיד-כעת נותר לטפל בהחלשת השקל
  אלון 30/11/2013 06:29
  הגב לתגובה זו
  2 0
  קשה/לא לא ניתן להיות יצואן בישראל. במקום לטפל בעבודה השוטפת----מטפל בהגנות על שער המטבע. ישנם ספקולנט ים שמרסק את הדולר-צריך למסות אותם. אי טיפול מיידי יביא לאבטלה משמעותית. עד להיום,לא שר האוצר ולא הנגיד טיפלו בנושא. קרנית חייבת לקחת יוזמה בנושא . שבת שלום
  סגור
 • 2.
  שם דגש על מעמד הביניים?
  בדיחה? 30/11/2013 02:01
  הגב לתגובה זו
  2 2
  הכל דיבורים האיש ממשיך להיות מנותק וגם הוא אדם רע המדינה ממש מתאכזרת לאזרחיה חרא של מנהיגות
  סגור
 • 1.
  יחס חוב דירה
  יחס חוב תוצר 29/11/2013 21:59
  הגב לתגובה זו
  0 0
  בזמן שיחס חוב תוצר יורד יחס חוב דירה גדל ,למרבית האנשים יחס חוב דירה קובע הרבה יותר מיחס חוב תוצר. זו הבעיה האמיתית שאין לה פתרון באופק. וזו בושה מאוד גדולה לכל השרים שיושבים בממשלה. כמו גם למיכל עבאדי.
  סגור