האוזר: "יש היום עליהום על החברות והטייקונים - זה צריך להיפסק"

יו"ר רשות ני"ע פתח הבוקר את כנס אונו לשוק ההון והתייחס לחלקה של הרגלוציה במצבו הנוכחי של שוק ההון המקומי
 |  (7)
שמואל האוזר, צילום: אריאל שרוסטר
"אני רוצה לשאול את השאלה האם הרגולציה הלכה רחוק מדי והאם יש מקום למצוא נקודת שיווי משקל חדשה בסדר הרגולטורי בין עודף רגולציה לבין מחסור ברגולציה", כך אמר פרופ' שמואל האוזר, יו"ר רשות ני"ע בהרצאת הפתיחה בכנס שוק ההון והרגולציה לאן שנערך היום (ג') בקריה האקדמית אונו.

"יש טענות שאנחנו, כל הרגולטורים, הגזמנו. במיוחד בשוק ההון אני מאמין שחשוב שתהיה רגולציה חזקה, אבל לפעמים, למרות הכוונות הטובות, התוצאה עלולה להיות בעייתית ולפעמים גם בלתי אפשרית. ההנחה הבסיסית בכלכלה, ששוק ההון תורם לרווחתם של האנשים, עומדת למבחן כיום יותר מאי פעם".

"מי שמכיר את תיקון 20 שממשטר את כל עניין השכר בחוק החברות שאותו קידמה ח"כ שלי יחימוביץ' שטענה שבעל השכר הגבוה ביותר לא צריך להשתכר יותר מ-50 פעם מעל השכר של העובד המשתכר את השכר הנמוך ביותר בארגון. יש חשיבות למוסר בעניין זה".

"פרופ' זינגלס בספריו טוען שהבעיה היא לא הקפיטליזם אלא הקפטליסטים. זה חוזר לשאלה הבסיסית שלנו וצריך להבין שאנחנו כרגולטורים צריכים לקיים רגולציה חכמה ומידתית עם כוונה ליצירת שוק הון הוגן ויעיל תוך יכולת אכיפה חזקה".
שמואל האוזר בכנס; צילום: אריאל שרוסטר
שמואל האוזר בכנס; צילום: אריאל שרוסטר

"על מנת להביא לשיפור במצבו של שוק ההון צריך את הסיוע של כל הגורמים, גם הרגולטורים, גם החברות וגם הציבור שכולם אינם חפים מטעויות. יש כיום איזה עליהום על החברות והטייקונים ואת זה צריך להפסיק. משק שרוצה יזמות והשקעות חייב להפסיק את הפופוליזם הזה".

"חוק ההקלות שעבר לאחרונה הוא שורה ארוכה של הקלות במגוון חוקים, למשל איפשרנו הארכת מדף שמורידה את העלויות לחברה ועדיין לא פוגעת במשקיע. עוד דוגמאות לכך הן הקלות על חובת הדיווח של בעלי רשיון, הקטנת העיצומים הכספיים והקלות גם על מנהלי תיקים קטנים ומשקיעים קטנים – שיוכלו לקבל טובה יותר, הבנקים כנראה לא כל כך יאהבו את זה אבל זה נכון להפחית את העלויות שפוגעות בתשואה של המשקיעים הקטנים".

"תחום נוסף שאנו מקדמים במסגרת מפת הדרכים הוא חוק המו"פ שבא לצמצם את תרבות האקזיטים שאנחנו חייבים להתעשת כולנו על מנת שלא יובילו לבריחה של מוחות ושל יכולות מהמשק הישראלי וזאת על ידי סיוע לחברות הנדרשות להון לצורך מחקר ופיתוח."

לסיום התייחס פרופ' האוזר להשקת הסרטונים שהשיקה הרשות אתמול עם "הפולניות" בעזרתם בכוונת הרשות להגביר את המודעות של הציבור לשוק ההון, והקרין בפני ציבור הנוכחים בכנס לראשונה את אחד מתוך 20 הפרקים שהופקו והיה בעניין השתתפות באסיפה כללית אותן ניתן כיום לבצע גם באמצעות האינטרנט – בלי לצאת מבית.
תגובות לכתבה(7):

התחבר לאתר

נותרו 55 תווים

נותרו 1000 תווים

הוסף תגובה

תגובתך התקבלה ותפורסם בכפוף למדיניות המערכת.
תודה.
לתגובה חדשה
תגובתך לא נשלחה בשל בעיית תקשורת, אנא נסה שנית.
חזור לתגובה
 • 7.
  איזה עליהום?
  עמיר 26/11/2013 17:05
  הגב לתגובה זו
  0 0
  כולם יושבים פה על משכורות בלתי הגיוניות, מסתפרים כאילו אין מחר - מה את מצפה? שהחברות יפסידו, המשקיעים ישלמו וכולנו נשב בשקט?
  סגור
 • 6.
  שיפסיקו להיות חזירים ואז נרד מהם
  אבי 26/11/2013 14:33
  הגב לתגובה זו
  1 1
  אנשים מושכים כספים בטירוף, חיים בעושר מנקר עינים, ויש להם כבר כסף לנכדי-הנינים, ועוד שואלים למה יש עליהום?
  סגור
 • 5.
  מה לעזאזל אתה מצפה מהציבור:
  רשף רפאל מאירי 26/11/2013 14:27
  הגב לתגובה זו
  1 0
  יונס אמר בכנס: "בעלי ההון חיים באי וודאות"... במילים אחרות בעלי ההון התרגלו לחיות בוודאות מלאה, שהציבור יסתכן. מגייסים מהציבור בהנפקה שמשמעותה למעשה שותפות אבל בפועל זה רק למראית עין. כשיש רווח בעלי ההון שותים את הכל במשכורות, עסקאות סיבוביות והסדרי מימון צולבים וכשיש הפסד הכל נופל על הציבור. במקום לרסן את העסק עם שקיפות הרגולטור הכניס רגולציה וייבש את השוק, זו נבלה וזו טרפה... בכל מקרה הרגולטור הוא או שותף או עיוור ובשני המקרים הוא שותף, הציבור לעולם אינו נהנה לגישתם של חונטת ההון שלטון.
  סגור
 • 4.
  יפסק אם החברות והטייקונים לא ישתמשו בכספי ציבור לטובתם
  paznadav 26/11/2013 13:53
  הגב לתגובה זו
  0 0
  להפסיק להזיל דמעות תנין תוך כדי טיסות המטוסים פרטיים ע"ח הציבור
  סגור
 • 3.
  היור הזה תותח (ל"ת)
  יונה 26/11/2013 11:52
  הגב לתגובה זו
  0 2
  סגור
 • 2.
  יש לבטל באופן מיידי 90% מהרגולציה - רק חורבן זה גרם!
  רגולציה = שחיתות! 26/11/2013 10:40
  הגב לתגובה זו
  3 0
  מרוב רגולציה אין פה כבר שוק הון! די! נמאס! רק הביא לכיסתוח ושחיתות!
  סגור
 • 1.
  נכון, יש עליהום על הטייקונים. אבל תסביר למה?
  דני 26/11/2013 10:36
  הגב לתגובה זו
  0 0
  ברור שלא תסביר, תמשיך להבחביא את האמת שכולם מרגישים
  סגור