לקראת החלטת הריבית הערב בישראל - מה צופים הכלכלנים?

החלטת הריבית תפורסם בשעה 17:30. רפי גוזלן מ-IBI: "צפוי פסק זמן של מספר חודשים". צחי ליבוביץ' מאימפקט: "יש מקום להורדת הריבית"
 |  (5)
ד"ר קרנית פלוג, צילום: יח"צ
יפרסם הערב (ב', 17:30) את החלטת הריבית לחודש דצמבר, כאשר מרבית החזאים בשוק מאמינים כי הוועדה המוניטרית בראשותה של הנגידה, ד"ר קרנית פלוג, תבחר גם הפעם להותיר את הריבית במשק על כנה ברמה של 1%, רמה אליה הופחתה הריבית בהחלטה של חודש ספטמבר.

אולם, בשוק ישנם גם קולות אחרים שחושבים שפלוג, שכבר הוכיחה שהיא יודעת להפתיע את השוק, תפחית כבר החודש את הריבית, בעיקר על רקע הפגיעה ביצוא שהובילה לצניחה שקצב הצמיחה ברבעון השלישי לרמה של 2.2%, לעומת צמיחה בקצב של 4.6% ברבעון השני.

"נשלם מחיר כבד על הריבית האפסית"

פרופ' ירון זליכה אמר אתמול בראיון ל-Bizportal: "עוד נשלם מחיר כבד על הריבית האפסית ואוזלת היד של המנהיגים - פיצוץ הבועה יהיה כואב".

זליכה המשיך, "אי אפשר לחלץ משק מהאטה רק באמצעות כלים מוניטארים (הורדות ורכישות ), הכלים הללו אמורים רק לסייע - הצרה היא שהמנהיגים בעולם וגם פה התאהבו בלהתחבא מאחורי הבנק המרכזי. אני אומר לך - המלך הוא ערום. היכולת של הבנקים המרכזיים לחלץ את הכלכלה מהאטה היא מוגבלת, זמנית ובכלל מיצתה את עצמה." לראיון המלא עם פרופ' זליכה

"צפוי פסק זמן של מספר חודשים"

רפי גוזלן, הכלכלן הראשי של בית ההשקעות IBI: הועדה המוניטארית צפויה להותיר להערכתנו את הריבית לחודש דצמבר ללא שינוי ברמה של 1% בהחלטה הקרובה, וסביר שללא הרעה משמעותית בתמונת המצב הגלובלית צפוי פסק זמן של מספר חודשים לפחות בתוואי הפחתות הריבית".

"השיפור היחסי בפעילות היצוא באוקטובר, והצפי להמשך מגמה זו בחודשים הקרובים מפחית את הלחץ להפחתת ריבית נוספת. כמו כן, ההפתעה כלפי מעלה במדד אוקטובר הייתה משמעותית, ובכדי שמשתנה זה יפעיל לחץ מחודש להפחתת ריבית תידרשנה הפתעות משמעותיות כלפי מטה בחודשיים-שלושה הקרובים".

"כמו כן, שער החליפין של השקל נחלש בימים האחרונים מול הדולר לרמה הגבוהה בכ-1% מאז החלטת הריבית הקודמת. אין ספק כי היחלשות זו נבעה בין היתר מהתערבות של משרד האוצר ובנק ישראל. פערי הריביות הנמוכים מאפשרים לבנק ישראל להתערב בשוק המט"ח בעלות נמוכה יחסית, ואנו מצפים כי התערבות זו מצד האוצר ובנק ישראל תימשך.

לפיכך, אנו ממשיכים להעריך כי בשלב זה הריבית צפויה להישאר ללא שינוי ברמה של 1%. אנו מעריכים כי המדיניות המוניטארית תתאפיין, במידת הצורך, בהמשך התערבות בשוק המט"ח ובנקיטת צעדים מאקרו-יציבותיים לשוק הנדל"ן. מעבר לזאת קיימת תלות גבוהה במדיניות המוניטארית בארה"ב, בפרט סביב עיתוי צמצום הרכישות ומידת השפעתו על הדולר בעולם.

"יש מקום להורדת ריבית"

צחי ליבוביץ', מנהל ההשקעות הראשי באמפקט מקבוצת בנק איגוד : "יש מקום להורדת הריבית . לנוכח נתון הצמיחה הנמוך שהתפרסם לפני שבוע העומד על 2.2% כשהצפי עמד על 3%, ולנוכח העובדה שאין לחצים אינפלציוניים - לא סביר שבנק ישראל יעלה את הריבית באופק הנראה לעין".

"עפ"י הנתונים שהתפרסמו לאחרונה נתוני הצריכה הצביעו כצפוי על גידול בצריכה הפרטית, כאשר הירידה קיימת רק במקום אחד - בנתוני היצוא.
ליתר דיוק, הירידה בנתוני הייצוא נובעת מקיטון בפדיון מהיצוא ולאו דווקא מקיטון בהיקפי הייצוא וזאת כתוצאה משער דולר נמוך. שער דולר נמוך פוגע ביצוא ומשפיע לרעה על הצמיחה ולכן הציפייה היא להורדת ריבית כבר החודש. העלאת הריבית פירושה תמיכה בדולר חלש והמשך הפגיעה ביצוא".

"לא צפויות הפתעות"

יוטב קוסטיקה, הכלכלן הראשי של מור קרנות נאמנות : "החלטת הריבית הקרובה אינה צפויה לספק הפתעות, ולהערכתנו תישאר ללא שינוי. למרות נתוני הצמיחה המתונים (2.2%) לרבעון ה-3 וסביבת האינפלציה הנמוכה הצפויה בשנה הקרובה, בנק ישראל לא ימהר להשתמש בכלי הריבית שגם ככה קרוב למיצוי".

"כפי שראינו בהורדות האחרונות, השפעת הורדת הריבית על שע"ח הינה קצרת טווח, ואינה יכולה להתמודד מול המגמות הכלכליות שהביאו את השקל להיות בין המטבעות החזקים בשנה האחרונה. בינתיים ימשיך בנק ישראל להתערב בשוק המט"ח ולרכוש דולרים כפי שעשה בשבוע שעבר".

"העיניים נשואות כרגע לדצמבר הקרוב (פגישת ועידת השוק הפתוח), שם נקבל תמונה ברורה יותר בנוגע למדיניות ההקלה הכמותית העתידית של הפדרל-ריזרב, ואנו סבורים שגם קרנית פלוג תמתין לראות לאן הרוחות נושבות בטרם תבצע מהלך נוסף".

"אין הצדקה לריבית כל כך נמוכה"

לדעת יניב חברון, כלכלן ראשי ומנהל מחלקת מחקר ואסטרטגיה באקסלנס " אין הצדקה לריבית כל כך נמוכה. מנהל מחלקת המחקר של בנק ישראל וחבר הוועדה המוניטרית נתן זוסמן, צוטט לפני כשבועיים בבלומברג כי הריבית תישאר במקום אלא במקרה של הדרדרות נוספת בכלכלה, ובנוסף אמר כי ריבית של 1% הולמת את מצב הכלכלה בישראל. אותה חטיבת מחקר של בנק ישראל שאותה זוסמן מנהל פרסמה לפני חודשיים מחקר שאומד את הסיכונים בשוק הנדל"ן המקומי".

"אנחנו באמת חושבים כי האירועים האחרונים במאקרו המקומי והעולמי אינם תומכים בריבית הנמוכה שבנק ישראל מחזיק, למעט כאב הראש של שער החליפין. בנוסף גם בנק ישראל מעריך שלצמצום הרכישות ע"י הפד תהיה השפעה על כיוון הריבית המקומית. מכיוון שאנו מעריכים שהפד צפוי להתחיל ולצמצם את הרכישות כבר בתקופה הקרובה, אנו מעריכים שתוך מספר חודשים גם הטון של בנק ישראל לגבי הריבית העתידית ישתנה.

"התחזקות הדולר בעולם בעקבות התנאים הגלובליים, תיגרור ככל הנראה גם התחזקות חלקית מול השקל מה שעשוי לזרז את עדכון ציפיות הריבית".
תגובות לכתבה(5):

התחבר לאתר

נותרו 55 תווים

נותרו 1000 תווים

הוסף תגובה

תגובתך התקבלה ותפורסם בכפוף למדיניות המערכת.
תודה.
לתגובה חדשה
תגובתך לא נשלחה בשל בעיית תקשורת, אנא נסה שנית.
חזור לתגובה
 • 5.
  הבועה של הבורסה
  זהבה 25/11/2013 16:42
  הגב לתגובה זו
  0 0
  הנמצאיםהבורסה נמצאים בבורסה כדאי שתעיפו לפני הירידה הגדולה שצפויה לאחר עליות לא הגיוניות
  סגור
 • 4.
  ריבית תרד כתוצאה ישירה מהייצוא
  טלי.פינץ 25/11/2013 11:36
  הגב לתגובה זו
  1 0
  פשוט הפרמטרים הנוכחיים מחייבים הורדת ריבית זה חשוב ונחוץ לתעשיה.
  סגור
 • 3.
  הבועה של הבורסה
  זהבה 25/11/2013 11:13
  הגב לתגובה זו
  0 0
  הנמצאיםהבורסה נמצאים בבורסה כדאי שתעיפו לפני הירידה הגדולה שצפויה לאחר עליות לא הגיוניות
  סגור
 • 2.
  החלטת הריבית
  shalom1960 25/11/2013 10:18
  הגב לתגובה זו
  1 0
  בוקר טוב לכולם רוב הסיכוי הוא שהריבית היות תישאר על כנה אך הנגידה חייבת להוריד אותה כדי לעודד את היצוא והצמיחה במשק אז אם החודש זה לא יקרא בחודש הבא או בעוד חודשיים זה יקרה אלא אם כן פתאום היצוא יגדל והצמיחה תגדל אין מנוס ולכסף אין אלטרנטיבה אלא להיות בשוק ההון וללכת עם השוק שהוא הולך צפונה ולבצע מימושים בריאים מידי פעם יום טוב לעולם וליבי ליבי על אנשים שקנו את תעודת תכלית שורט 25 אוטוטו המדד עובר את 1360 ואז תפסידו 20% מערך התעודה אז להציל כמה שאפשר לפני יום טוב והצלחה לכולם
  סגור
 • 1.
  היתה
  היא...... 25/11/2013 10:12
  הגב לתגובה זו
  7 1
  צריכה להוריד מזמן את הריבית....הריבית בישראל היא הגבוהה ביותר בעולם המערבי....צמיחה לא יכולה להיות בריביות גבוהות ! ואנחנו לא יכולים להדפיס כסף כפי שעושים בארה"ב ! אבל ל- פלוג כאילו יש "תחמושת" ויעני היא לא רוצה לגמור עם התחמושת כדי שיהיה לה עם מה ל "שחק" עלאק שחקנית עלאק ....הריבית צריכה לרדת עד ל- 0 ! אחרת המשק יהיה שווה ל- 0 !
  סגור