שווי תיק הנכסים הפיננסי של הציבור גדל ב-54 מיליארד שקל ב-Q3

הציבור - IN, המוסדיים - OUT: זרם ההשקעות נטו של הציבור במניות בארץ היה אפסי – השקעות נטו של קרנות הנאמנות ושל הציבור במישרין, קוזזו במימושים נטו של המשקיעים המוסדיים
 |  (1)
קרנית פלוג, צילום: דוברות הכנסת
בזמן שהציבור נכנס לשוק המניות, המשקיעים המוסדיים דווקא יצא ממנו. הגידול שחל בתיק המניות בישראל נובע כולו מהעליות בבורסות, כך עולה מנתונים שפרסם היום על ההתפתחות בתיק הנכסים הפיננסים של הציבור ברבעון השלישי של 2013.

אולם מהנתונים עולה כי למרות הקיזוז שחל בשווי תיק המניות בשוק המניות המקומי, ברבעון השלישי של שנת 2013 נרשמה עלייה ריאלית בסך שווי תיק הנכסים הפיננסיים של הציבור בשיעור של כ-1.9% והציבור התעשר בכ-54 מיליארדי שקלים כשתיק הנכסים שלו עמד בסוף ספטמבר על כ- 2.8 טריליוני שקלים, בעיקר בשל העליות שנרשמו בתקופה זו בבורסות בעולם ובארץ.

מניות בארץ

הגידול בשווי תיק הנכסים ברבעון השלישי נבע בעיקר מעלייה של 8.7% בשווי תיק המניות בארץ שהסתכם בכ-36 מיליארדי שקלים שהסתכם בסוף ספטמבר בכ-452 מיליארד שקל.

בבנק ישראל מציינים כי ברבעון השלישי זרם ההשקעות נטו של הציבור במניות בארץ היה אפסי – כאשר השקעות נטו של קרנות הנאמנות ושל הציבור במישרין, קוזזו במימושים נטו של המשקיעים המוסדיים.

מניות בחו"ל

שוויו של תיק המניות שמחזיקים תושבי ישראל בחו"ל עלה ב-8.4%, עלייה של כ-17 מיליארדי שקלים והוא עמד בסוף ספטמבר על כ-355 מיליארדי שקלים. עיקר העלייה שהייתה ברכיב המניות בחו"ל מוסברת משילוב של זרם השקעות נטו בחו"ל בהיקף של כ-8 מיליארדי שקלים, והפעם בעיקר של המשקיעים המוסדיים, ושל עליית המחירים בשוקי המניות.

מתחילת שנת 2013 שווי תיק המניות בחו"ל עלה בכ-30 מיליארדי שקלים, עלייה של 16.2%. הגידול ביתרת המניות בחו"ל נבע מהשקעות נטו במניות של המשקיעים המוסדיים בחו"ל ועלייה במדדי הבורסות בעולם, אולם אלו קוזזו חלקית ע"י השקל מול הדולר (בשיעור של 5.3%) שהקטין את השווי השקלי של התיק.
תגובות לכתבה(1):

התחבר לאתר

נותרו 55 תווים

נותרו 1000 תווים

הוסף תגובה

תגובתך התקבלה ותפורסם בכפוף למדיניות המערכת.
תודה.
לתגובה חדשה
תגובתך לא נשלחה בשל בעיית תקשורת, אנא נסה שנית.
חזור לתגובה
 • 1.
  הבורסה פחד גבעים (ל"ת)
  tאבי 24/11/2013 17:19
  הגב לתגובה זו
  0 1
  סגור