ליברמן: "ההשקעה במיתוג ישראל שווה לתקציב הפרסום של מילקי"

שר החוץ בכנס ארגון הקבלנים ת"א: "אירן על סף גרעיני תהיה קטסטרופלית למחירי הגז והנפט"
 |  (2)
אביגדור ליברמן, צילום: בוצ'צ'ו
"כשמדינת ישראל משקיעה במיתוג שלה פחות מתקציב הפרסום של מילקי אי אפשר ככה להתקדם. המנוף הראשון במדיניות חוץ הוא המוסרי, כשאתה מגיע לבר שיח במדינה הכי מתקדמת בעולם המערבי ומנסה להסביר למה אתה צודק ומביא עובדות היסטוריות, זה כמעט ולא עובד", כך אמר אביגדור ליברמן, שר החוץ בכנס של ארגון הקבלנים והבונים תל אביב-יפו- בת ים.

"מדינות לא עובדות על בסיס ערכים אלא על פי אינטרסים שלהם. מה שמכתיב את העמדה בזירה הבינלאומית זה האינטרס. כשלוקחים גוף שצריך לפעול על פי צדק אבסולוטי כמו המועצה לזכויות האדם, היינו מאמינים שתפעל במנותק מפוליטיקה. 49 החלטות התקבלו נגד ישראל, 12 נגד סוריה, 6 נגד אירן ו-3 נגד צפון קוריאה."

לדבריו, ישראל חייבת למצוא פרטנרים מעניינות עבורן – "מדינות במצב טוב כלכלית שאינן זקוקות לנפט הערבי, מדינות שזקוקות לידע וטכנולוגיה בתחום המדע, יש הרבה מדינות כאלה, שם אנחנו יכולים לייצר בעלי ברית חדשים. צריך להתמקד שם בעדיפות ראשונה. אני לא יכול ללכת למדינה שיש בה בעיות כלכליות והיא מצפה להשקעות ממדינות המפרץ הפרסי והמיעוט המוסלמי בה גדול."

"אירן על סף גרעיני - סיוט יותר גדול מכל סרט הוליוודי"
ליברמן התייחס להסכם עם אירן שאמור להיחתם היום בג'נבה – "הויכוח העיקרי הוא על ההכרה של העולם בזכותה של אירן לאנרגיה גרעינית, קרי להכיר בה כמדינת סף גרעינית. כיום יש הרבה מדינות בעולם שבהחלטה פוליטית יכולה לייצר פצצה גרעינית, כמו גרמניה ויפן. יפן יכולה לייצר פצצה גרעינית תוך 5-6 שבועות. אף אחד לא מוטרד מהמדינות האלה כי הן בעלות הנהגה אחראית שוחרת שלום, מה שאין באירן ואסור לנו להסכים שהיא תגיע למצב שבכל רגע נתון היא תוכל לייצר פצצה גרעינית."

"ברגע שהעולם מכיר בזכות הלגיטימית להעשיר אורניום כל המדינות במזרח התיכון ידברו על זכותן הלגיטימית לייצר אורניום, באותו הרגע אנחנו מתחילים מירוץ חימוש גרעיני מטורף. גם בסרטי הוליווד הכי נוראיים לא מתקרבים למציאות הזאת, זה איום על העולם כולו. מדינת ישראל חזקה ויודעת להתמודד עם האיום הגרעיני האירני, גם היא תישאר לבד. ההשלכות על המפרץ הפרסי וסעודיה, על מחירי הנפט והגז הם קטסטרופליים. אני מקווה שמשא ומתן יסתיים עם הבנה של ההשלכות על העולם כולו, נעקוב מקרוב ונפעל בהתאם להחלטות שיתקבלו בג'נבה."

"מנצלים את הנושא הפלסטיני נגד ישראל"
בנוגע למשא המתן הפלסטיני, אמר ליברמן – "הנושא הפלסטיני הוא משהו שמנסים לנצל כנגד מדינת ישראל, יש מעט מאוד אנשים שדואגים לפלסטינים, אחד מהם הוא אבו . כ-1,500 פלסטינים נטבחו ליד דמשק בחודש האחרון, לא ראיתי כל דיון בנושא, לאף אחד לא היה אכפת. אין יום במזרח התיכון שלא נהרגים בו 100 איש, לא ראיתי שמכנסים כל דיון בנושא, על כל בית שבונים באלקנה יש כינוס באו"ם. שטחם של כל ההתנחלויות ביחד הוא 1.5% משטחי יהודה ושומרון, שום דבר לא יוצא מהקווים הקיימים של הגושים. יש פה הרבה אינטרסים וצביעות. לא ברור את מי מייצג אבו מאזן, מעולם בהיסטוריה לא היה שום קשר בין עזה ליהודה ושומרון אין היום רשות פלסטינית."

ליברמן ממשיך: "הסדר מדיני הוא לא משהו מלאכותי, לא מאמין בכל הניסיונות שראינו לכפות שלום, אפשר לייצר אותו וזו עבודה קשה, אפשר לייצר הסדר מדיני, אי אפשר לכפות אותו. מה שמעניין אותנו זה הביטחון, את הפלסטינים זה הכלכלה. השטחים זה לא העניין, אלא הפער ברמת החיים – כדי שמדינה תהיה שוחרת שלום היא צריכה להיות עם תוצר של למעלה מ-10 אלף דולר, הוא עומד כיום על 3,000 דולר, וכאן הוא עומד על 33 אלף דולר. פיתוח הכלכלה הפלסטינית זה גם האינטרס הישראלי וחייבים להתייחס לזה ברצינות. היום לדבר על הסדר מדיני כשכל המזרח התיכון בוער, כשהליגה הערבית לא קיימת, זה כמו להתחיל לשים יסודות לבניין חדש בעיצומה של רעידת אדמה."

בנוגע ליחסים המתערערים עם ארצות הברית, אמר ליברמן: "אנחנו לא יכולים להתנהל בעולם המודרני ללא תיאום וסיוע של ארצות הברית, זה הפרטנר האסטרטגי החשוב ביותר לישראל, אנחנו במידה רבה לא בסדר כי כנודניקים אנחנו מגיעים עם כל בעיה. יש לנו בעיה עם האירנים, עם הפלסטינים, עם המועצה לזכויות האדם. צריך להבין שיש להם בעיות משלהם, ישראל חייבת להבין שהיא לא הבת היחידה של ארצות הברית, הקשב בין ישראל וארצות הברית הולך ומצטמצם. אנחנו צריכים ליצור עוד בריתות ולראות מה אנחנו יכולים לתת, אי אפשר להעמיס עליהם יותר מדיי. היום יש לנו המון הזדמנויות וצריך להיות ערים להן."
תגובות לכתבה(2):

התחבר לאתר

נותרו 55 תווים

נותרו 1000 תווים

הוסף תגובה

תגובתך התקבלה ותפורסם בכפוף למדיניות המערכת.
תודה.
לתגובה חדשה
תגובתך לא נשלחה בשל בעיית תקשורת, אנא נסה שנית.
חזור לתגובה
 • 2.
  צבוע
  העולם 23/11/2013 18:03
  הגב לתגובה זו
  0 2
  ודו פרצופי בכל הנושא הישראלי - ערבי.....הוא ישלם על כך ביוקר ! זה כמו לירות לעצמך ברגל ולהגיד שאתה לא יודע מי ירה לך .....ראו הוזהרתם !
  סגור
 • 1.
  ליברמן - אדם חכם - ברור - וענייני !
  אוהד 23/11/2013 11:32
  הגב לתגובה זו
  3 0
  שאר הפוליטיקאים כל כך עלובים וחדלי אישים לידו...
  סגור