נשארו בחוץ: בזן הפסיקה את עבודתם של כ-1,000 עובדי קבלן

תגובת בזן: "הודעה מקדימה על המהלך נמסרה לנותני השירותים החיצוניים. בתקופה הקרובה יקיימו עמם נציגי הקבוצה מגעים להיקף ההתקשרות עמם"
 |  (1)
בתי הזיקוק בחיפה, צילום: Getty images Israel
המצב המשברי בו נמצאת חברת בזן +0.21% בזן 189.9 +0.21% בזן בסיס:189.5 פתיחה:191.3 גבוה:191.3 נמוך:189.4 תמורה:4,425,423 לעמוד ציטוט חדשות גרפים פרופיל חברה המלצות כתבות נוספות בנושא: שבשליטת החברה לישראל ופטרוכימיים הובילה לכך שכ-1,000 עובדי קבלן של חברות חיצוניות, שנתנו עד כה שירותים מקצועיים לחברה המנהלת את בתי הזיקוק בחיפה, מצאו את עצמם הבוקר מחוץ לגדר - לאחר שכרטיסי הכניסה שלהם למתחם נחסמו.

את תפקידיהם ימלאו מעתה העובדים הקבועים של החברה, שמנסה להימנע מפיטורים המוניים של עובדיה במסגרת תהליך ההתייעלות עליו הכריזה לאחר שהחברה שמעסיקה כ-1,500 עובדים קבועים נקלעה למשבר פיננסי, שנובע מהשקעות העתק שביצעה החברה בהקמת פרויקט המידן ומהפסקת הזרמת הגז למשק בשנתיים החולפות בשל המשבר עם מצרים, בעוד שתשלומי האג"ח הלכו וגדלו, מה שהגדיל את חשש המשקיעים כי החברה לא תוכל לעמוד בהתחייבויותיה ותיקלע להסדר חוב. לבזן חוב פיננסי של 1.3 מיליארד דולר ברמת הסולו וחוב נוסף של 640 מיליון דולר אצל החברות הבנות.

הצעד בו נקטה הנהלת החברה הינו בתיאום עם ועד עובדי החברה, והודעה מוקדמת עליו ניתנה מראש לחברות הקבלן העובדות עם בזן. בפועל לא מדובר בצעד מפתיע ומעט מאוד עובדי קבלן הגיעו היום לשערי החברה.

מקבוצת בזן נמסר: "קבוצת בזן, בשיתוף מלא של ההנהלה ונציגות העובדים, החלה בפעולות לצמצום השימוש בשירותי חברות חיצוניות ומקסום היקף ביצוע עבודות על-ידי עובדי הקבוצה.

"צעד זה נעשה כחלק ממכלול צעדי ההתייעלות אליהן נדרשת החברה בימים אלה. הפעולות כוללות בין היתר צמצום מטות ועבודות והפחתת עלותן. הצעד נעשה במסגרת תהליך בחינה יסודי הנערך בקבוצה לקביעת מתכונת והיקפי העבודה הקבלנית החיוניים.

"הודעה מקדימה על המהלך נמסרה לנותני השירותים החיצוניים. בתקופה הקרובה יקיימו עמם נציגי הקבוצה מגעים להיקף ההתקשרות עמם. בתקופת המעבר עלולים להיווצר קשיים או אי הבנות והקבוצה תעשה כל מאמץ למצוא את הפתרונות המתאימים".

"המהלך איננו מפתיע"

האנליסטית ליאת גלזר מאקסלנס ברוקראז' אומרת בתגובה לפרסומים על כך שבז"ן מצמצת את עבודתם של כ-1,000 עובדי קבלן, כי "המהלך איננו מפתיע - החברה ציינה כי יש בכוונתה לצמצם את מצבת העובדים שלה. בשל העובדה כי העובדים הקבועים מאוגדים, ועל מנת להוציא אותם לפרישה או לפטרם, יש צורך בתהליך מורכב של מו"מ והסכמה בין הצדדים. זאת, בעוד שהתהליך מול עובדי הקבלן הרבה יותר פשוט. עם זאת, החיסכון אף הוא יותר נמוך, בהנחה שעלות עובד קבלן נמוכה יותר מעובד קבוע".

"השאלה העיקרית כעת היא האם אלו יכולים לבצע את עבודות של אלו או האם יש בכך הפסקה זמנית של חלק מהעבודות, עד הגעה להסכמה בנוגע לעובדים הקבועים. כך או כך, תהליך ההתייעלות בקבוצת בז"ן הינו נדרש לאחר ההפרטה ב- 2007 ועם סיום ההשקעות האדירות בקבוצה ולא רק בפן כוח האדם".
תגובות לכתבה(1):

התחבר לאתר

נותרו 55 תווים

נותרו 1000 תווים

הוסף תגובה

תגובתך התקבלה ותפורסם בכפוף למדיניות המערכת.
תודה.
לתגובה חדשה
תגובתך לא נשלחה בשל בעיית תקשורת, אנא נסה שנית.
חזור לתגובה
 • 1.
  ומה עם משכורת המנכל ,איפה ההתיעלות שם . (ל"ת)
  בא 17/11/2013 12:44
  הגב לתגובה זו
  1 0
  סגור