פלוג: "חשוב שפירות הצמיחה יתחלקו שוויונית באוכלוסייה; להגביר תחרות"

הנגידה הנכנסת נשאה דברים בטקס מינויה אשר התקיים היום במשכן הנשיא בירושלים
 |  (6)
ד"ר קרנית פלוג, צילום: יח"צ
נגידת החדשה, ד"ר קרנית פלוג, נשאה דברים היום בטקס ההכתרה שהתקיים במשכן הנשיא בירושלים.

ד"ר פלוג פתחה ואמרה "אני מבקשת להודות לנשיא המדינה שקיבל את המלצת הממשלה למנות אותי לנגידה התשיעית של בנק ישראל. תודה רבה לראש הממשלה ולשר האוצר על הדברים שאמרו לפניי. אני רוצה גם להוקיר תודה מיוחדת לקודמי בתפקיד, פרופ' סטנלי פישר, שהותיר אחריו מורשת מפוארת בבנק ישראל. כבוד גדול הוא לי, וזכות גדולה, לשמש בתפקיד הזה, ואעשה כל מאמץ על מנת להצדיק את האמון שממשלת ישראל ונשיא המדינה נתנו בי, ולשרת את המשק הישראלי כמיטב יכולתי"

"מטרות רבות וחשובות ניצבות בפני המשק ובפני בנק ישראל – שהינו אחד המוסדות החשובים במשק. החוק החדש מגדיר את מטרותיו ותפקידיו באופן ברור וחד משמעי. המטרה העיקרית של הבנק הנה לשמור על יציבות המחירים. בשנים האחרונות מטרה זו מושגת בדרך כלל, אולם אל לנו לראות זאת כדבר של מה בכך. כולנו זוכרים היטב את ההשלכות של גבוהה על המשק הישראלי. בנק ישראל ימשיך לשמור על יעד האינפלציה, ולא פחות חשוב מכך, על אמון הציבור במחויבות הבנק ליציבות המחירים. הספרות הכלכלית והניסיון ההיסטורי מראים, שבטווח הארוך יציבות המחירים היא תנאי הכרחי למשק משגשג וצומח".

הנגידה התייחסה למטרות אשר ניצבות במרכז הבנק כעת "בראש ובראשונה, עלינו למצוא את הדרכים להגדיל את קצב הצמיחה של הפריון במשק הישראלי. העובד הישראלי טומן בחובו פוטנציאל גדול, אולם התוצר לעובד אינו מצליח להדביק את זה של המשקים המפותחים ביותר, וכתוצאה מכך המשק אינו מצליח לאפשר לאזרחים רמת חיים כמו זו של אזרחי המדינות המתקדמות ביותר. עלינו למצוא את הדרך להגדיל את האטרקטיביות של ההשקעה במשק ולהגדיל את מלאי ההון; לשפר את הסביבה התחרותית בה פועל המגזר העסקי, ולהקטין את הנטל הבירוקרטי. עלינו להמשיך במאמץ להגביר את ההשתתפות בתעסוקה של אותם מגזרים המתאפיינים, עדיין, בשיעורי תעסוקה נמוכים. המגמות הדמוגרפיות הצפויות אינן תומכות בקצב צמיחה גבוה בשנים הבאות, ויהיה עלינו לפעול לקיזוז השפעתן של אותן מגמות על הצמיחה כדי להמשיך לצמוח בקצב משביע רצון."


הנגידה הוסיפה "אין די בשיעורי צמיחה גבוהים; חשוב מאוד שפירות הצמיחה יתחלקו בצורה שוויונית יותר בין כל חלקי האוכלוסייה, כך שיתמכו בצמצום העוני ואי השוויון בחלקות ההכנסות. אנו רוצים בצמיחה מכלילה, שמחזקת את הלכידות בין קבוצות האוכלוסייה השונות ובתוך הקבוצות עצמן. הלכידות החברתית היא תנאי לחוסן לאומי, וליצירת חברה שגם ילדינו ירצו לחיות בה ולגדל בה את ילדיהם. להגברת ההשתתפות בכוח העבודה יש תפקיד חשוב גם בהקשר זה,.

ד"ר פלוג התייחסה למצב שוק הדיור ואמרה "מחירי הדיור עלו בשנים האחרונות בקצב מואץ והיוו גם הם מרכיב משמעותי בעליית יוקר המחיה. בנק ישראל, במסגרת הייעוץ הכלכלי לממשלה, מסייע באבחון החסמים ובהמלצות למדיניות הנדרשת לצורך הגדלת היצע הדיור, בקצב שיוכל לענות על הביקוש. במסגרת קביעת המדיניות המוניטרית, ואחריותו על היציבות הפיננסית ויציבות המערכת הבנקאית, מתמודד בנק ישראל עם ההשלכות של סביבת נמוכה, הנגזרת במידה רבה מהמדיניות המוניטרית הננקטת במשקים הגדולים בעולם. הצעדים הרגולטוריים בהם נקט בנק ישראל סייעו להפחית את הסיכון, אליו נחשפים הן הלווים והן המערכת הבנקאית. בסופו של דבר, הפתרון יצטרך לבוא מהתאמת היצע הדירות לביקוש הבסיסי לשירותי דיור, ויש לקוות שהצעדים הננקטים כעת על ידי הממשלה בתחום זה יישאו פרי."


הנגידה עסקה גם בנושא יציבות המערכת הפיננסית "המשבר הכלכלי העולמי לימד אותנו שיעור נוסף בדבר חשיבות היציבות של המערכת הפיננסית. למדנו שעלינו למפות ולהבין את הקשרים בין הגופים הפיננסיים השונים, ולהשקיע מאמץ באיתור נקודות כשל אפשריות שעשויות להשפיע על יציבות המערכת הפיננסית כולה. הפיקוח על המערכת הפיננסית בישראל מפוזר בין כמה גופים שונים. מצב זה עלול ליצור פרצות במערכות הפיקוח, ולהביא לכך שסיכונים המגודרים היטב בחלק אחד של המערכת הפיננסית, צומחים בענף אחר של המערכת. המפקחים השונים פועלים תוך שיתוף פעולה ובאופן מקצועי והדדי. עם זאת, עלינו למסד את התיאום והשיתוף במידע במסגרת ועדה ליציבות פיננסית בהשתתפות האוצר, בנק ישראל ורשות ניירות ערך. ועדה כזו תסייע להקטין באופן משמעותי את ההסתברות לערעור היציבות הפיננסית במשק הישראלי בעתיד.".

שר האוצר יאיר לפיד עלה על הפודיום לאחר פלוג ואמר "אני מאמין ששנינו הינו רוצים לראות שער שקל חלש יותר, על מנת לעודד את הייצוא והתעשייה המקומית. מפני שאם השקל החזק יפגע בתחרויות ובייצוא יהיה קשה מאוד להחזיר את הגלגל אחורה ולהיכנס שוב לשווקים שנאבד. אנחנו צריכים לעבוד יחד כדי לעודד את התחרותיות בסקטור הבנקאי ולהוריד את עמלות הבנקים. עלות השירותים הבנקאים למשקי הבית ולעסקים הקטנים היא גבוהה מדי וצריך להוריד אותה."

לפיד המשיך ואמר "יציבות זה דבר חשוב, אבל גם תחרותיות זה דבר חשוב והציבור משלם יותר מדי על השירותים הבנקאיים שהוא מקבל.
דווקא בהסתמך על התחזיות של בנק ישראל אנחנו צריכים להסתכל יחד על נושאים קריטיים למשק, כמו השקעה בהון אנושי ליצירת תעסוקה במפעלי תעשייה חדשניים שיש להם פריון גבוה; כמו השקעות בתשתיות אינטרנט אולטרה מהיר ודור 4 בסלולר; כמו השאלה איך אפשר ליצור יותר למעמד הביניים הישראלי.כדי שכל זה יקרה אנחנו צריכים רגולציה פחות מכבידה, אנחנו צריכים הסרת חסמים אנחנו צריכים מענקים ובעיקר אנחנו צריכים לדעת לעבוד יחד.כשנכנסתי לתפקיד דיברו איתי לא מעט על זה שיש " בדידות בצמרת". בהתחשב בכמות החבטות שחטפתי מאז אני לא ממש מרגיש בצמרת, אבל מה שמפצה על זה הוא שאני גם לא מרגיש בדידות.
הצמרת הכלכלית הישראלית היא חבורה חכמה, אכפתית, ציונית, שעובדת מהמקום הנכון ומהסיבות הנכונות, וקרנית היא אולי הדוגמא הכי מובהקת לזה".
תגובות לכתבה(6):

התחבר לאתר

נותרו 55 תווים

נותרו 1000 תווים

הוסף תגובה

תגובתך התקבלה ותפורסם בכפוף למדיניות המערכת.
תודה.
לתגובה חדשה
תגובתך לא נשלחה בשל בעיית תקשורת, אנא נסה שנית.
חזור לתגובה
 • 6.
  הדיבורים עושים את הנגידה לאנושית יותר ? צריך מעשים (ל"ת)
  עתיד ורוד הווה.... 14/11/2013 09:49
  הגב לתגובה זו
  0 0
  סגור
 • 5.
  הערה אחת לעניין (גם לנגידת הבנק)
  האזרח ק' 14/11/2013 07:27
  הגב לתגובה זו
  1 0
  הכרחי ולא רק חשוב שפרי הצמיחה יחולק בין כלל אזרחי המדינה ולא יוותר כפי שנוכחנו לדעת בידי מיעוט . בהצלחה.
  סגור
 • 4.
  איזה באסה מכרתי טבע אתמול ...... (ל"ת)
  יופיטר שוקי הון 14/11/2013 07:04
  הגב לתגובה זו
  0 0
  סגור
 • 3.
  אפילו לא מצחיק (ל"ת)
  ברקט 13/11/2013 22:13
  הגב לתגובה זו
  1 0
  סגור
 • 2.
  יאיר לפיד מה עם הדולר ?
  קולומבו 13/11/2013 21:37
  הגב לתגובה זו
  2 1
  הבטחת לחזק אותו אבל אתה לא עושה שום דבר בכוון -יש להלחם בספקולנטים בדרכים יצירתיות ומפתיעות לטיפולך כבוד השר
  סגור
 • 1.
  דיבורים כמו חול ואין מה לאכול כי כול יום יותר יקר בסופר
  מיטל 13/11/2013 21:28
  הגב לתגובה זו
  3 0
  אפילו שהוציאו עכשיו 3.5 מיליארד מכמה חברות, אנחנו לא מקבלים כלום, לא מחזירים את המעמ לרמה הקודמת, לא מורידים את מס ההכנסה למסכנים שעובדים וסוחבים על גבם את כול טפילי המדינה וכאלו יש מכול הסוגים. חייבים להקל על האדם העובד, הנטל גדול מידי. חייבים לתת תוספת נקודות זיכוי לזוגות צעירים שלוקחים משכנתה לדירה ראשונה. חייבים להאכיל את החמור, הורדתם מהאבוס עוד ועוד ועוד, והוא ימות מרעב.
  סגור