האוצר יבדוק: האם מתקיים איזון בין היקף הטבות המס לתרומה למשק?

מנכ"לית המשרד, יעל אנדורן מונתה לעמוד בראש הצוות לבדיקת הטבות המס על פי החוק לעידוד השקעות הון. לפיד: "נפעל לתקן את חוק עידוד השקעות הון"
 |  (2)
יאיר לפיד, צילום: Getty images Israel
יום לאחר שקופת המדינה התמלאה בכ-4.4 מיליארד שקל כתוצאה מגביית מס מופחת ששיחרר רווחים כלואים של כ-214 חברות, מודיע היום (ד') שר האוצר, יאיר לפיד, כי מינה צוות לבדיקת הטבות המס על פי החוק לעידוד השקעות הון, שבראשו תעמוד מנכ"לית משרד האוצר, יעל אנדורן.

הצוות מונה במטרה לבדוק האם מתקיים איזון בין היקף ההטבות הניתנות לחברות על פי החוק, לבין תרומתן למשק הישראלי במישורים השונים. מטרה נוספת היא יצירת מנגנוני מעקב ובקרה אחר יעילות החוק לאורך שנים, תוך שימת לב למידת האטרקטיביות שהחוק מייצר ביחס לתחרותיות הבינלאומית.

הצוות יבחן את מסלולי התמיכה המסורתיים, מינונם והתאמתם לכלכלה הגלובלית ואת המטרות שלשמן נועד חוק העידוד והשגתן בפועל. כמו כן, יבחן הצוות את הקריטריונים ומסלולי ההטבות להשגת מטרות החוק, את היקף ההטבות הניתנות על פיו, המנגנונים להגבלתן במקרים המתאימים, ואת הקריטריונים למדידת יעילות ההטבות ותרומתן למשק הישראלי. בנוסף, הצוות יקבע מנגנוני מעקב ובקרה אחר יישום החוק לאורך שנים.

החוק לעידוד השקעות הון, הינו אחד הכלים המרכזיים לעידוד השקעות במשק הישראלי בתחום התעשייה והטכנולוגיה. לאורך השנים נעשו בחוק מספר תיקונים שהגדירו את מטרות החוק וקבעו את מסלולי ההטבות והתנאים לקבלתן. מנתוני הביצוע לאורך השנים התברר כי רוב הטבות המס הוענקו למספר מצומצם של חברות גדולות, חלקן רב לאומיות. כמו כן, עד היום לא נקבעו קריטריונים לבחינת התועלת למשק הישראלי מהיקף עידוד זה, ולא נקבע מנגנון מעקב ובקרה לאורך שנים לגבי הטבות המס והתועלת למשק.

שר האוצר, יאיר לפיד: "נפעל לתקן את חוק עידוד השקעות הון, להתאימו לצרכי המשק ואזרחי ישראל, ולאזנו עם צרכי החברות".

מנכ"לית משרד האוצר, יעל אנדורן: "הצוות ימצא את הדרכים להבטיח הקצאה נכונה של הטבות המס, וליצור תנאים לכך שמדינת ישראל תמשיך להיות אטרקטיבית להשקעות הון של חברות בין לאומיות גדולות".

כאמור, בראש הצוות תעמוד מנכ"לית משרד האוצר, יעל אנדורן. חברי הצוות הם: מנכ"ל משרד ראש הממשלה, הראל לוקר, מנכ"ל משרד הכלכלה, עמית לנג, מנהל רשות המיסים, משה אשר, ראש אגף כלכלה והכנסות המדינה במשרד האוצר, מיכאל שראל, הממונה על התקציבים במשרד האוצר, אמיר לוי, ומנהל מרכז השקעות במשרד הכלכלה, נחום איצקוביץ'.
תגובות לכתבה(2):

התחבר לאתר

נותרו 55 תווים

נותרו 1000 תווים

הוסף תגובה

תגובתך התקבלה ותפורסם בכפוף למדיניות המערכת.
תודה.
לתגובה חדשה
תגובתך לא נשלחה בשל בעיית תקשורת, אנא נסה שנית.
חזור לתגובה
 • 1.
  שהאוצר יבדוק גם האם החזרת קיצבאות הילדים טובה למשק
  לחמניה אם חד הורית 13/11/2013 18:51
  הגב לתגובה זו
  2 0
  הילדים הם האוצר העתידי של המדינה ויש לטפל בהם בחרדת קודש
  סגור
 • היא צודקת בהחלט (ל"ת)
  סופר 14/11/2013 06:20
  הגב לתגובה זו
  1 0
  סגור