לפיד: "בני ה-30 של היום חיים פחות טוב מההורים שלהם, והם גם חיים על חשבון ההורים שלהם - צריך לשנות את זה"

שר האוצר נאם הבוקר בכנס קיסריה שבאילת: "יש נתון אחד שאני הולך לישון איתו בלילה וקם איתו בבוקר" - הנה עיקרי הנאום
 |  (48)
יאיר לפיד, צילום: Getty images Israel
שר האוצר, יאיר לפיד, נאם הבוקר בכנס קיסריה: "התחלנו מאפס, היה אתגר אחד שהצבתי בפני הקבוצות השונות שעסקו בזה. אמרתי להם, 'תעשו את זה פשוט' כי הכלכלות המצליחות בעולם, תמיד מבוססות על עקרון פשוט שקל להבין אותו בכמה מילים".

אחת הבעיות שהיו לנו, זה שאיש בעצם לא ידע להגדיר בשני משפטים פשוטים מהי האסטרטגיה הכלכלית של מדינת ישראל? אז זו היתה המשימה הראשונה שלנו. ואחרי חודשים של עבודה אני רוצה להגדיר לכם בשני משפטים את האסטרטגיה הכלכלית שלנו, של משרד האוצר, לשנים הקרובות:

מה אנחנו רוצים? שהישראלים ירוויחו יותר ואיכות החיים שלהם תשתפר.
איך נגיע לזה? ניצור כלכלה המבוססת על חדשנות.


יש נתון אחד שאני הולך לישון איתו בלילה וקם איתו בבוקר, וזה הנתון הבא: בעשר השנים האחרונות 2002-2012, הצמיחה בישראל היתה 26.8% באותן עשר שנים העליה בשכר החודשי הריאלי של אזרחי ישראל היתה רק 2.1%.
במילים אחרות, האנשים שהעלו את הרווחים של המדינה ביותר מ-26%, הרוויחו מזה לכיס הפרטי שלהם 2%. הם בנו את הכלכלה הישראלית, הם הפכו אותה לסיפור הצלחה, הם שמו אותה בטופ של המדינות המפותחות – והם לא הרוויחו מזה כלום.

העשירים התעשרו עוד יותר, העניים עניים יותר, בני ה-30 של היום הם הדור הראשון של הישראלים שחיים פחות טוב מההורים שלהם. ולא רק זה, הם גם חיים על חשבון ההורים שלהם ותקועים עדיין בבית של ההורים שלהם. את זה צריך לשנות.

פשוט לא עובד

הגיע הזמן שנודה שה-trickle down economics "כלכלת החילחול", הרעיון הרייגיניסטי הזה משנות השמונים, שלפיו צריך לתת לעשירים להרוויח בלי הגבלות ואז הכסף יחלחל עד לעניים, פשוט לא עובד. זה נכשל בארה"ב, זה נכשל בבריטניה, זה נכשל בישראל. הכסף מגיע למעלה והכסף גם נשאר למעלה.

הכסף לא צריך להיות למעלה. אנחנו צריכים להשקיע את הכסף במעמד הביניים, באמצע הטבלה. משם הוא יירד למטה, משם הוא יעלה למעלה. אנחנו צריכים שמעמד הביניים ירוויח יותר כסף, מפני שהוא לא מוציא את הכסף הזה בסן טרופה או באקפולקו, הוא מוציא אותו ביוקנעם ובקרית גת ובבאר-שבע. הוא מוציא אותו אצל אנשים אחרים ממעמד הביניים, שמוציאים אותו אצל אנשים אחרים ממעמד הביניים ובדרך גורמים לצמצום הפערים ועוזרים הרבה יותר לאוכלוסיות המוחלשות שזקוקות מאתנו לעזרה.

את הקלות המיסוי הבאות לא צריך לתת לעשירים, אלא למעמד הביניים. את ההשקעה הממשלתית צריך לרכז במה שמעסיק את מעמד הביניים – בחינוך, בתחבורה, בדיור, בהורדת יוקר המחיה. את העוני והפערים לא צריך להנציח במערך של תמיכות וקצבאות, אלא לנצח בזה שנעזור לעניים למצוא עבודה מכניסה ולהפוך בעצמם למעמד הביניים.

סגירת פערים היא אינטרס עליון של המדינה, אבל תרבות הקצבאות לא סגרה את הפערים, להיפך, היא זו שיצרה אותם והיא זו ששמרה עליהם. אנחנו צריכים להחליף אותה בתרבות של חדשנות מערכתית שסוגרת את הפערים בזה שהיא נותנת כלים לאלה שאין להם, ומאפשרת להם לסגור את הפערים בעצמם.

אבל כדי שכל זה יקרה, כדי לממש את זה, יש דבר קטן אחד שאנחנו צריכים: יותר כסף. אנחנו צריכים להגדיל את העוגה. השיח הישראלי הנוכחי עוסק בעיקר בחלוקת העוגה. דיור מול יציבות הבנקים, קביעות בעבודה מול ריווחיות, מערכת הבטחון מול חינוך ובריאות. זה דיון ראוי, אבל קודם כל צריך עוגה, וכדי שיהיה מה לחלק העוגה הזאת צריכה לגדול בהרבה. ואת העוגה אי אפשר להגדיל בישראל.

לשאוף לצמיחה ממוצעת של מעל ל-5%

כדי לעמוד בחזון הבסיסי, ביעד העל שאומר איכות החיים היא המטרה, מדינת ישראל צריכה לשאוף לצמיחה ממוצעת שתעבור את ה-5% בשנה בעשור הקרוב. אנחנו צריכים להגדיל כל שנה את הערך שלנו ב-5%-6%. זה לא בשמיים, היו לנו מספרים דומים בעבר הלא רחוק, אבל צמיחה כזאת יכולה לבוא רק מהשווקים הבינלאומיים. ישראל היא מדינה קטנה ומבודדת והצריכה הפנימית שלה מוגבלת.

אם אנחנו רוצים להגדיל את העוגה, אנחנו צריכים לייצא יותר. אין לנו עוד 6% למכור כאן, אנחנו צריכים למכור את זה בארה"ב ובמזרח הרחוק ובאירופה ובאפריקה. העולם הוא הקליינט שלנו, והצמיחה תגיע רק אם העולם ירצה לקנות את המוצר שלנו.

ומהו המוצר הישראלי האחד שכולם רוצים לקנות? חדשנות. מהו המוצר שלא תלוי במצב הפוליטי, נפגע הכי פחות בתקופות שפל כלכליות ולא נשען על משאבי טבע? חדשנות. מה יכול להתפתח כמעט בלי סוף אם רק ניתן לזה את התנאים הנכונים? חדשנות.

עם הטאבלט

קל לשווק אותנו כ"אומת החדשנות". זה קמפיין שכותב את עצמו: "עם הספר הופך לעם הטאבלט." רק שיש בעיה. והבעיה זה אנחנו - ממשלת ישראל, הבירוקרטיה הישראלית, המגזר הציבורי הישראלי, הרגולציה הישראלית שהפכה לסוג של עריצות בירוקרטית, וגם האווירה בישראל שמרחיקה מפה אנשים וחברות. אלה הסיבות לכך שתוך 6 שנים – רק 6 שנים! – מ-2006 עד 2012 - ישראל הצליחה להידרדר מהמקום ה-14 בדירוג התחרותיות העולמי, למקום ה-26.

זה בורח לנו מבין האצבעות עכשיו

זה הגרף היחיד שאני עומד להעלות פה, מפני שבעיני זה לא פחות מנורא ואיום, מפני שזה אומר שאנחנו מאבדים את היתרון היחסי שלנו בקצב מבהיל. זה בורח לנו מבין האצבעות עכשיו, לא בעתיד, ואנחנו צריכים לעשת משהו עכשיו, לא בעתיד. אנחנו צריכים תוכנית איסטרטגית, ואנחנו צריכים אותה מהר. אנחנו צריכים לקחת את החזון של חברה המבוססת על חדשנות ולבנות סביבו את כל החברה הישראלית והכלכלה הישראלית.

יש ארבעה גורמים שהסינרגיה ביניהם מייצרת חדשנות: תשתיות, חינוך, הון אנושי והון זמין. בואו נלך אחד אחד. תשתיות לחדשנות: - ישראל היום היא לא מדינה דיגיטלית. אנחנו צריכים לזרז את פריסת הסיבים האופטיים על כל המדינה ואנחנו צריכים לעבור לדור-4 בסלולר. לא יכול להיות שחברות בינלאומיות נמנעות מלהביא הנה פרוייקטים גדולים של פיתוח רק כי אין פה תשתית של דור-4 או פריסה מספקת של אינטרנט אולטרה-מהיר. בטווח הארוך, זה יהרוג את התעשייה. והמדינה כמובן לא עוזרת.

המצב היום הוא שבמשרד ראש הממשלה יש את מיזם "ישראל דיגיטלית", במשרד האוצר יש את "אגף התקשוב הממשלתי", במשרד הכלכלה את המדען הראשי, במשרד המדע, הטכנולוגייה והחלל את סוכנות החלל שעוסקת בלוויינים, את מועצת המו"פ שמייעצת לממשלה בנושאי מחקר ופיתוח אזרחי ואת המחקרים בתחום המחשב והסייבר. וכל זה עוד לפני שדיברתי על 8200 ועל מערך הסייבר הצבאי. זה אבסורד ניהולי, וזה משתק אותנו. מה שצריך לעשות במקום זה – וזה מה שנעשה – זה לאחד את כל הגופים האלה במקום אחד, לייצר פלטפורמה אחת לכל המדינה, ואז לתת עדיפות תקציבית וארגונית לתקשוב והנגשה של כל שירותי הממשלה לאזרחיה. החל ממערכת המיסוי וכלה באישורי בניה.

במקביל יש לנו עוד כלי, שנקרא הטבות מס, ולא יעזרו לכל הפופוליסטים כל הצעקות, אנחנו נשתמש בו. כי כשנכנסתי לתפקיד גיליתי שמפעל של אינטל, שהיה אמור לקום בדרום הארץ, עבר במקום זה לאירלנד. למה? כי באירלנד נתנו להם הטבות מס טובות יותר מאתנו. אז הצעקנים היו מאושרים אבל אנחנו הפסדנו מקומות עבודה, ואת החיבור שלנו לשפיץ הטכנולוגי העולמי, ואת ההזדמנות לפתח את הפריפריה, ואלפי עובדי מעגל שני שמשלמים מיסים.

להמשיך בהטבות המס לחברות הבינ"ל

צריך להשגיח על הטבות המס לחברות הגדולות, צריך לייצר מנגנוני בדיקה ויעילות טובים יותר, אבל צריך להמשיך להשתמש בהטבות המס כדי להמשיך להביא הנה את אינטל וסיסקו וסימנס וגוגל, כי גם זה מה שעושה אותנו חדשניים, היחסים האלה עם החברות הטכנולוגיות המובילות בעולם.

כלכלה טובה – לפני הכל – היא הזכות למצות את הפוטנציאל האישי שלך. זה הדבר הכי בסיסי בלהיות אזרח. זה מופיע במגילת העצמאות, "מדינת ישראל... תשקוד על פיתוח הארץ לטובת כל תושביה." לטובת כל תושביה! במקרה הזה, המיקרו והמאקרו זהים. מה צריך כל אדם כדי להרגיש שהוא ממצה את הפוטנציאל האישי שלו? השכלה, הון זמין כדי לצאת לדרך, תשתיות, נגישות בינלאומית ועוד משהו שאיש אינו יודע איך לכמת אותו אבל הוא חיוני. הוא צריך להרגיש שמעריכים אותו, ושרואים אותו, שהוא לא שקוף. זה נכון כשהוא מחפש משקיעים, זה נכון כשהוא יושב בשורה האחרונה בכיתה בפריפריה והמורה מתעלם מקיומו.

וגם אם כל התנאים מתמלאים, יש עוד מרכיב אחד שמאפשר לאנשים למצות את הפוטנציאל שלהם ולמדינות להתפתח – וזו תחושה יסודית של הצלחה, ושל גאווה. זה הוכח אלף פעם באלף מחקרים, אנשים שמרגישים שהם חלק מארגון מצליח – מתאמצים יותר ומצליחים יותר.

מה שמחזיר אותנו לתחילת הדיון. כי החדשנות היא לא המטרה – החדשנות היא הכלי. החדשנות המערכתית היא המנוע המשקי שמייצר כלכלה שבה מעמד הביניים הוא המרכז, ומעמד הביניים מרוויח יותר ויוקר המחיה לא דורס אותו. "איכות חיים" זה דבר רחב, בעיני עולם שבו נשים מרוויחות פחות או אין זכויות להומואים ולסביות, הוא עולם שבו איכות חיי נפגעת, אבל איכות חיים מתחילה בדבר הרבה יותר פשוט. היא מתחילה בזה שאנשים גומרים את החודש. שהם מרוויחים מספיק ואפילו אחרי שהם גמרו לשלם משכנתא או שכר דירה, הם עדיין גומרים את החודש.

כדי שזה יתממש לא מספיק שנייצר פה את התשתית המתאימה לחדשנות, אנחנו צריכים גם לספק את התשתית המתאימה לחיים טובים. זה יקרה אם נגיע למצב שמערכת המיסוי הישראלית תדאג לזה שמעמד הביניים יהיה הנהנה הראשון מהצלחותיה של חברת החדשנות; אם ננצל את הגז הטבעי שמצאנו לא בשביל להגדיל את הבירוקרטיה הממשלתית, אלא כדי לעבור ממדינה המבוססת על דלקים יקרים ומזהמים, למדינה ירוקה, וזולה יותר, שמשתמשת בכספי הגז כדי לפתוח מעונות יום ובתי ספר ולשפר את מערכי הבריאות והרווחה; אם ננהל מלחמה חסרת פשרות נגד יוקר המחיה בישראל באמצעות הסרת מכסים, פתיחת השוק לתחרות אמיתית, מאבק נחוש בהון השחור וטיפול עקבי וחסר פשרות במשבר הדיור הישראלי.

לדאוג, לשם שינוי, שהישראלים יהנו מפירות הצלחתם

התפקיד שלנו – של הממשלה – הוא לטפל בשני צידי המשוואה הזו: לדאוג לזה שבאמצעות הטמעת החדשנות המערכתית נאפשר לישראלים להצליח הרבה יותר ממה שהם הצליחו עד היום, ולדאוג לזה שהפעם – לשם שינוי – הם גם יהנו מפירות ההצלחה שלהם.

אנחנו רוצים – ויכולים - להיות המדינה המובילה בעולם בחדשנות. אתם יודעים שאנחנו יכולים. זה היה נכון בעבר. יש לנו את התנאים, יש לנו את הרצון, כל מה שהיינו זקוקים לו זו המפה. אנחנו רוצים – ויכולים - עד סוף העשור להיות אחת מעשר המדינות המובילות במונחי ייצוא והכנסה לנפש.
אנחנו רוצים – ויכולים – להיות חברת מופת צודקת יותר, וחברת מופת היא חברה שבה לכל אדם יש הזדמנות הוגנת גם להצליח וגם להינות מפירות ההצלחה שלו.

הנאום הזה הוא על כלכלה ואני נושא בתפקיד כלכלי, אז אני אומר לכם שאין דבר כלכלי יותר מחברה שפויה, נאורה, הוגנת, שומרת חוק, לא גזענית, שוחרת שלום, שבה אתה יכול להיות לשמור על הציביון שלך – גיי או סטרייט, גבר או אשה, יהודי או ערבי, דתי או חילוני – ועדיין לדעת שזה לא ימנע ממך שום הזדמנות. אפילו לא אחת.

או במילים אחרות: מה אנחנו רוצים? שהישראלים ירוויחו יותר ואיכות החיים שלהם תשתפר. איך נגיע לזה? ניצור כלכלה המבוססת על חדשנות.
תגובות לכתבה(48):

התחבר לאתר

נותרו 55 תווים

נותרו 1000 תווים

הוסף תגובה

תגובתך התקבלה ותפורסם בכפוף למדיניות המערכת.
תודה.
לתגובה חדשה
תגובתך לא נשלחה בשל בעיית תקשורת, אנא נסה שנית.
חזור לתגובה
 • 38.
  הבטלן שהטיל מסים זועק מתוך בור השומן "צריך לשנות המצב" (ל"ת)
  מותק, מי צריך לשנות? 08/11/2013 15:56
  הגב לתגובה זו
  0 0
  סגור
 • 37.
  שר אוצר תטפל בשוק ההון יהיו לך הרבה מיסים (ל"ת)
  טל 07/11/2013 13:56
  הגב לתגובה זו
  0 1
  סגור
 • 36.
  לפיד
  רון 07/11/2013 13:51
  הגב לתגובה זו
  0 1
  למי בדיוק הוא מדבר הוא בכבודו ובעצמו שר האוצר של מידנת ישראל הגיע הזמן שיהיה מודע לכך -ויעשה מה שהוא מציע . אחרת לא נשאר לנו לאזרחים כל שביב של תקווה .
  סגור
 • 35.
  איך שאני לא מאמין לשר האוצר הערמומי הזה (ל"ת)
  אלוני 07/11/2013 13:31
  הגב לתגובה זו
  1 0
  סגור
 • 34.
  לא מאשים אותו
  מניית יש עתיד צוללת 07/11/2013 13:21
  הגב לתגובה זו
  3 1
  אני מאשים את האספסוף המתלהם שבחר בו. מאשים אותם על שהיו רדודים, טיפשים שבחרו באדם ללא שום כישרון וללא שום יכולת הנהגה והשכלה ראויה כאילו שהיה מדובר בבחירת מתמודד בתוכנית ריאליטי. תחזיקו חזק חזק - הצלילה מטה הולכת להיות כואבת וזה רק ההתחלה עם של פתאטים!
  סגור
 • 33.
  אין מחילה, אנחנו רוצים להחריב את הכנסת. (ל"ת)
  נפגש בקרב יא זבל 07/11/2013 12:38
  הגב לתגובה זו
  2 1
  סגור
 • 32.
  בישראל יש כלכלה קומוניסטית. העם רוצה חופש. (ל"ת)
  קפיטליזם = ליברליזם 07/11/2013 12:35
  הגב לתגובה זו
  1 1
  סגור
 • 31.
  אם רק תוריד את מחירי הדיור, דיינו
  בוחר מאוכזב 07/11/2013 12:09
  הגב לתגובה זו
  1 2
  מחירי הדיור האסטרונומיים הם הבעיה מספר אחת של מעמד הביניים שאתה טוען שאתה מייצג. אך יש יותר מדי כוחות חזקים שלא מעוניינים שמחירי הדיור ירדו: בנקים, קבלנים, משרדי ממשלה, כנראה גם כמה שרים וחכ"ים שיש להם הרבה דירות. תציף את המדינה בדיור להשכרה וקניה, תשבור את הכוחות האלה שעושקים את מעמד הביניים, תוריד את מחירי הדיור ב 20%, ותהיה ראש הממשלה הבא. אם זה לא יקרה, אתה ומפלגתך תעלמו מהמפה.
  סגור
 • 30.
  בורחים בשל בועת הנדל ושאתה מסרב לפוצץ!
  בועת הנדלן היא פשע 07/11/2013 11:36
  הגב לתגובה זו
  3 1
  השלטון לא רוצה להוריד מחיר - הוא רק רוצה להצטייר כ1 כזה.
  סגור
 • עכשיו הצחקת אותי, לאן בורחים מבועת הנדלן? לאנטרטיקה??? (ל"ת)
  עדי 07/11/2013 13:43
  הגב לתגובה זו
  0 0
  סגור
 • טען עוד
 • 29.
  מעמד ביניים של שודדים, מעמד ביניים של קורבנותיהם
  כלכלן 07/11/2013 11:34
  הגב לתגובה זו
  2 0
  מעמד הביניים מורכב משודדי הקופה הציבורית בעלי כוח קרטליסטי: כנופיית הביטחון, כנופיית חברת חשמל ועובדי הנמלים, הגנגסטרים של הרכבות, בעלי זכויות היתר הפנסיוניים עובדי המדינה והגופים הנתמכים. קורבנותיהם הם אנחנו, המשלמים במסים כבדים ומחירי מוצרים מופקעים את תמורת הביזה של אנשי הכנופיות.
  סגור
 • שטויות זה רק 400 מיליארד ש"ח בשנה... (ל"ת)
  פפפפפ 07/11/2013 12:36
  הגב לתגובה זו
  0 0
  סגור
 • 28.
  יא דביל
  חן 07/11/2013 11:27
  הגב לתגובה זו
  4 0
  אתה מקשקש ועוד צעירים טובים ומוכשרים נוטשים הספינה הטובעת תפסיק להתמזמז ותעשה מעשים לטובת הצעירים אחרת תתחיל לסמס לעצמך או לאידיוטים האחרים שיושבים לידך ליד השולחן מתחבקים מחייכים ומגרבצים
  סגור
 • 27.
  הכפלה מידית של תקציב המדען הראשי- מסר קצר וברור
  eliyahalom 07/11/2013 11:25
  הגב לתגובה זו
  3 1
  יאיר אתה עושה גדולות אך החלטה קצרה וברורה אחת שלך יחד עם שר התעשייה ישדרו אמינות כי אכן אתם רוצים חדשנות ומקומות עבודה איכותיים. השקעות דרך המדען הראשי בחברות הזנק. בינתיים קצצתם את התקציב והעברתם כסף שלא נוצל לביטחון... מציעים לכם לתקן את הטעות ! כסף שלא נוצל צריך ללכת להשקעות בצמיחה חדשנית. ישר כח על פעילותך
  סגור
 • 26.
  ההורים שלהם זה הפוליטקאים כמו אבא שלך
  אבי 07/11/2013 11:24
  הגב לתגובה זו
  5 1
  שנתנו לעשירים להיות יותר עשירים ולעניים להיות יותר עניים. הדור של אבא שלך בא מהשואה בלי כלום וגרם לילדים שלנו לעבור לברלין . כי הם לא יכולים לחיות כאן בלי כלום
  סגור
 • 25.
  יש עתיד מתרסקת!!!
  M.R.I 07/11/2013 11:19
  הגב לתגובה זו
  2 0
  איזה כיף יהיה לראות בבחירות הבאות את הפרצוף של יאיר לפיד כשיכריזו: "יש עתיד קיבלה 3 מנדטים!!!"
  סגור
 • אבל לנו יש עם מטומטם העם מסוגל עוד להכפיל את המנדנטים
  אין עתיד 07/11/2013 12:44
  הגב לתגובה זו
  1 0
  כי לפיד שם ג'ל בשיער. והוא מעשן פה ושם קנאביס רפואי.
  סגור
 • 24.
  הדרך לגהנום רצופה כוונות טובות..
  יפי הבלורית 07/11/2013 11:08
  הגב לתגובה זו
  2 0
  נשאר רק לאכול איזה סופגניה פקקטה.
  סגור
 • עלי זה לא עשה רושם ולא נפלתי בפח של הפלייבוי (ל"ת)
  יפה הבלורית 07/11/2013 12:45
  הגב לתגובה זו
  1 0
  סגור
 • 23.
  בוא אני אחדש ואוסיף לך.....
  בן 50 מהסיירת 07/11/2013 11:05
  הגב לתגובה זו
  7 0
  בני גילך שעשו הרבה יותר ממך עבור המדינה חוזרים להורים ונתמכים הם וילדיהם ע"י הדור האחרון שיש לו עדיין פנסיה...המצב הזה יהפוך תוך עשור רוב מוחלט לעניים מרודים,ואז זה יהיה מאוחר מדי לשיפוצים.
  סגור
 • 22.
  הצעירם של היום רוצים את כל תענוגות העולם תכף ועכשיו.
  שלו עזרא 07/11/2013 10:54
  הגב לתגובה זו
  5 4
  הם משוטטים בכל קצוות העולם .מכונית לכל צעיר. עזיבת בית ההורים ומגורים עצמאיים בילוי בפבים ושתיה .ותעשו חשבון כמה כסף זה .הדור הקודם דאג ליום המחר .
  סגור
 • הדור הצעיר מבזבז שנה בהודו . צוחקים על מי שלא עושה את
  אתה צודק 07/11/2013 12:47
  הגב לתגובה זו
  1 1
  זה. גם ההורים אשמים אומרים לילדים קודם תסע ותחזור ותחליט המסכן הקטן צריך להחליט בגיל 22 מה להתחיל ללמוד כשבחו"ל בגיל 24 כבר דוקטורים.
  סגור
 • אח"כ עוד כמה שנים בהתאוששות. (ל"ת)
  עדי 07/11/2013 13:42
  הגב לתגובה זו
  1 0
  סגור
 • 21.
  כשההורים של "פעם" היו שרים בממשלה הם היו יודעים מה
  חיים מיכל - נציג ההו 07/11/2013 10:54
  הגב לתגובה זו
  2 0
  עושים בזה . אתה לא ! יפיוף - שר זה לא מגיש תוכנית טלויזיה שר בא לעשות מעשים לדגום את התוצאה ולתקן את המעשים עד להשגת התוצאה הרצויה . לא בירבורים לא דיבורים - מעשים .היה רק שר אחד בממשלה הזאת שאתה יכול ללמוד ממנו - כחלון .
  סגור
 • 20.
  ללא הבנה בסיסית, לא די לפזר אמרי שפר
  אזרח שמבין משהו בכלכ 07/11/2013 10:53
  הגב לתגובה זו
  3 0
  אדם שלא למד כלכלה מנסה להבין מה שמעטים יודעים לפצח. במקום זה, הוא מפזר כל מיני אמירות שקרא/שמע/חשב/ראה בטלוויזיה. עצוב שהוא הגיע למשרה הכי קריטית בחיינו היום-יומיים. גם את ההיסטוריה הוא לא יודע. להורים שלנו הייתה רמת חיים נמוכה בהרבה מאיתנו! הפרשנות של הנתונים "שמציקים לו" דומה לפרשנות של תלמיד תיכון מהכיתות הנמוכות...
  סגור
 • מאיפה הוא יודע בכלל על מצב קשה או דומה? לא מהבית שלו. (ל"ת)
  עדי 07/11/2013 13:41
  הגב לתגובה זו
  0 0
  סגור
 • 19.
  פקה-פקה (ל"ת)
  עמוס 07/11/2013 10:49
  הגב לתגובה זו
  2 0
  סגור
 • 18.
  תביא כסף ואז לא אקח מהורי-לא סוגר ת'חודש (ל"ת)
  שוקי בן 40 07/11/2013 10:41
  הגב לתגובה זו
  1 0
  סגור
 • 17.
  בני ה30 של אז לא נסעו חודשים להודו ולמדו ל10 תוארים
  א.מ 07/11/2013 10:33
  הגב לתגובה זו
  3 3
  אקדמאיים ללא תכלית וללא צורך ובני ה30 של אז לא העיזו לקנות מכוניות ולבני ה30 של אז לא היו אייפונים חדשים שמוחלפים כמו גרביים ועוד...אז מי חי יותר?
  סגור
 • 16.
  הצעה בחינם ללפיד , כדי שתראה התקדמות ...פנסיה !!
  רן 07/11/2013 10:31
  הגב לתגובה זו
  3 1
  בני ה-30 יהיו עלובים כאשר יצאו לפנסיה הגדל את האג"ח המיועדות כדי שנחיה טוב יותר ואל תשאיר את הפצצה לעוד 30 שנה
  סגור
 • 15.
  טעות בסיסית - אוהבים את הארץ שונאים את המדינה!
  ירושלמי 07/11/2013 10:27
  הגב לתגובה זו
  5 1
  הארץ היפה, על נופיה, בתיה, עציה, פרותיה, נחליה, חוף ימה, הריה, הוא תבנית נוף אצל כל האזרחים ואנו קשורים אליהם בעבותות ברזל! המדינה לעומת זאת על מוסדותיה הרקובים, על השחיתות הפושה בכל, על החזירות, ההתעמרות, הקומבינות, העבדות למשכנתא, האפלייה של קבותות לחץ, האפליה בין דם לדם, כל אלה גורמים לנו לשנוא את המדינה. ויותר ויותר אנשים סביבי עושים את ההבחנה הזאת. המשמעות של הפיצול הזה היא איומה - ניתוק ואדישות של אנשים מהמתרחש במדינה, ורצון רק להתחמק מכל חובה אזרחית - שירות בצבא, תשלום מסים וכל השאר..
  סגור
 • 14.
  הבל שהוא לא סר האוצר - אולי הוא היה יכול לעשות משהו (ל"ת)
  nlev 07/11/2013 10:26
  הגב לתגובה זו
  1 0
  סגור
 • 13.
  הכי מפחיד
  מצביע מאוכזב 07/11/2013 10:25
  הגב לתגובה זו
  4 1
  הכי מפחיד שאתה רוצה בטובת מישהו במדינה הזאת כי אז הוא יודע שהוא הבא בתור שתתלבש עליו.עזוב אותנו בשקט,הכל בסדר איתנו.תמשיך עם הבאנו לעשות,אני אדם אחראי וכל הקומפלימנטים שאתה מרעיף על עצמך לפני שרואים תוצאות.מרגישים פה כאילו רני רהב הוא שר האוצר.
  סגור
 • כל מילה בסלע !!! (ל"ת)
  אנונימי 07/11/2013 11:10
  הגב לתגובה זו
  1 1
  סגור
 • 12.
  בתור אחת שבחרה בך, התעייפתי מהסיסמאות שלך.... (ל"ת)
  אמא 07/11/2013 10:24
  הגב לתגובה זו
  4 0
  סגור
 • 11.
  איך תגדיל את העוגה? טבע מתמוטטת תפטר אנשים בקרוב
  פופוליסט 07/11/2013 10:24
  הגב לתגובה זו
  3 0
  נטפלת לכיל . שמשלמת הרבה מס . הפלת לציבור את חסכונותיו לפנסיה. איך אתה ישן בלילה עיתונאי קטן?
  סגור
 • 10.
  בחרתי בך ועדיין מאמין בנכונותך לתקן אבל
  אמיר 07/11/2013 10:24
  הגב לתגובה זו
  3 2
  הצעה אישית - אם אין לך בטווח הקרוב יכולת לשנות אז לפחות תפחית בדיבור וכתיבה - לפי דעתי זה פוגע בך.
  סגור
 • 9.
  אחד בפה ואחד בחב.......... (ל"ת)
  איתן 07/11/2013 10:23
  הגב לתגובה זו
  3 0
  סגור
 • 8.
  אפס מרובע הרסת משפחות שלמות (ל"ת)
  שרון 07/11/2013 10:23
  הגב לתגובה זו
  1 0
  סגור
 • 7.
  דיבורים לחוד ומעשים לחוד-בלללה בלה בלה בלה (ל"ת)
  אמיר 07/11/2013 10:23
  הגב לתגובה זו
  2 0
  סגור
 • 6.
  קשקשן בלתי נלאה (ל"ת)
  יוסף 07/11/2013 10:21
  הגב לתגובה זו
  3 0
  סגור
 • 5.
  הכל זה בלה בלה בלה בלה לדבר יפה הוא יודע אבל מעשים..... (ל"ת)
  משה 07/11/2013 10:19
  הגב לתגובה זו
  3 0
  סגור
 • 4.
  איזה צפונבון פלספן.......... (ל"ת)
  אבי 07/11/2013 10:14
  הגב לתגובה זו
  4 1
  סגור
 • 3.
  החודשים עוברים דיבורים כמו חול
  ים 07/11/2013 10:11
  הגב לתגובה זו
  4 1
  אם אין לך יכולת אמיתית להוריד מחירי הדירות למיליון שקל 4 חדרים צנועים... אז למעשה כל הברברת לא שווה...דירה זה הכסף הגדול.. באם לא בונים תוך כשנתיים מאה אלף דירות בעידוד ממשלה הכל דיבורי סרק.. הזמן עובר חבל..זה יהיה כשל קדימה..חבל
  סגור
 • זה להרגיע את הציבור האהבל הרבה דיבורים ואין מעשים
  השיטה של הממשלה 07/11/2013 10:18
  הגב לתגובה זו
  4 0
  הדיבורים מייצרים כותרות הציבור חושב שהבעיות נפתרות . אצל לפיד הכל ברברת הוא כל הזמן מייצר כותרת . העם מאמין לו? לפי התנהגות העם הם יבחרו שוב ביבי לפיד בנט כי אין להם תחליף. אז החכמים בורחים מפה ובצדק
  סגור
 • שר כלכלי על מוחק את לפיד עתיד
  ים 07/11/2013 10:57
  הגב לתגובה זו
  2 0
  מפלגת עתיד אם מינוי הראש שלה לשר אוצר..זה תרגיל..כל הגזירות נזקפים על לפיד עתיד..לא יצליח להחזיר לאנשים אפילו מה לקח להם כ15 אלף למשפחה בשנה.. ומחירי הדיור שוחקים הצעירים והבינים..שיעבוד לבנקים משכנתא.. בקיצור שר כלכלי על מחק מפלגה זו מפלגה עם חברי כנסת שטיקת הכבשים רק כסאות חבל שכך
  סגור
 • 2.
  אופל בלאנס רווח נקי 6.5 מיליון שח שנתי שווי שוק 29 מ' (ל"ת)
  שני 07/11/2013 10:11
  הגב לתגובה זו
  1 0
  סגור
 • 1.
  תקים ועדה בזה אתה מומחה עד שתבחר את חברי הועדה
  ללפיד 07/11/2013 09:57
  הגב לתגובה זו
  6 0
  יהיו בחירות חדשות ואתה תעוף. אחד האנשים הכי דוחים שיש במדינה זה יהיר לפיד
  סגור