מירב בר קימא: "אנחנו מחפשים מניות מתחת לראדאר, זה נותן ערך מוסף"

מנהלת חדר עסקאות ניירות ערך ישראלים של לאומי שוקי הון, בשיחה עם Bizportal על הסיטואציה בחדר המסחר נוכח המצב בבורסה
 |  (2)
מירב בר-קימא, צילום: יח"צ
חדרי העסקאות בבנקים הגדולים בישראל הם מרכזי העצבים האמיתיים של שוק ההון הישראלי. אל עשרות הסוחרים המקצוענים, שרוב היום לא מרימים את הראש מהמסכים ולא עוזבים את הטלפונים, פונים מדי יום מאות לקוחות שמוגדרים ככאלה שכשירים לפעול באמצעות חדרי העסקאות השונים, וביניהם כל סוגי הגופים המוסדיים וגם משקיעים גדולים אחרים, מקומיים וזרים, שעושים עסקאות במיליונים רבים.

על רקע הטלטלה שעוברת על הבורסה הישראלית בשנה האחרונה בכלל ובימים האחרונים בפרט, שוחחה כתבת Bizportal עם מירב בר-קימא, מנהלת חדר עסקאות ניירות ערך ישראלים של לאומי שוקי הון, על המצב של הבורסה, על התחרות הגוברת בין חדרי המסחר ועל מה שהיתה רוצה לראות את המנכ"ל החדש שיבחר לבורסה מקדם.

בר-קימא מספרת על החשיבות של השירותים שניתנים בחדרי העסקאות ללקוחות הגדולים של הבנק, "חדר מסחר בבנק גדול הוא חלק ממערך שלם של חדרי עסקאות שמתמחים שתחומים שונים - ניירות ערך ישראלים, ניירות ערך זרים וחדר העסקאות במט"ח וריביות. בעצם במקום אחד מרוכזת קבוצה מאוד גדולה של סוחרים מקצועיים שמתמחים כל אחד בתחומו וזה מאפשר לנו להתאים לכל לקוח את השירות המקצועי הנדרש לו באופן ספציפי".

"לדוגמא, לקוח ישראלי שהוא יצואן שמקבל תקבולים בדולרים, אשר פועל אצלנו בחדר העסקאות במט"ח, יכול לבוא לחדר העסקאות בני"ע ישראלים עם הכסף שהמיר ולהשקיע אותו למשל במק"מ. חדר העסקאות של הבנק בהחלט מייצר ללקוחות עסקאות שמשלבות מוצרים שונים הנסחרים בחדרי עסקאות מקבילים בהתאם לצרכיהם ביעילות ובנוחות המירבית".

לחץ גדול על כל חדרי העסקאות

לאחרונה נרשמת התאוששות מסויימת במחזורי המסחר בבורסה, אבל השנה האחרונה בהחלט התאפיינה בהתייבשות של הבורסה ובבריחה של הרבה מאוד כסף ישראלי להשקעה בשווקים בחו"ל, איך זה משפיע על הפעילות שלכם? "ההתייבשות גרמה להתעצמות התחרות בין כל חדרי המסחר, לנוכח המסחר הדל שיש בארץ. ברור שתהליך של ירידה במחזורים בשוק ההון הישראלי ויציאה מאסיבית של כספים מהשוק המקומי לשווקים הזרים יצר לחץ גדול על כל חדרי העסקאות בני"ע ישראלים. המרוויח הגדול הוא הלקוח, שמקבל שירותים משודרגים בעלויות נמוכות יותר מאלה שהיו נהוגות בעבר".

איך אתם מתמודדים עם התחרות? "זה גורם לנו לנסות ולייצר ערך מוסף ללקוחות בכל דרך אפשרית. למשל, בחדר עסקאות בני"ע ישראלים אנחנו מחפשים בעבור הלקוחות מניות מעניינות שנמצאות מתחת לרדאר של השוק, כדוגמאת מניות קטנות שנסחרות במדד היתר, כשגם צוות האנליסטים שלנו מסקר אותן בעבור הלקוחות שלנו וזה נותן ערך מוסף ללקוחות שמחפשים בנרות איך להשיג תשואה עודפת".

"למעשה אנחנו כל הזמן מנסים ליצור הזדמנויות רווחיות בעבור הלקוחות והרבה פעמים זה משלב יותר מחדר עסקאות אחד. למשל, הצענו ללקוח לבצע השאלה בני"ע ישראלי שנסחר גם בוול סטריט באמצעות חדר העסקאות של ני"ע ישראליים, להמיר אותו לני"ע זר ולמכור אותו בשורט בחו"ל לאחר ההמרה, כשהמכירה בחו"ל מן הסתם מתבצעת בחדר העסקאות של ני"ע זרים. בשורה התחתונה - אנחנו כל הזמן ממציאים את עצמנו מחדש על מנת להביא ערך מוסף ללקוחות".

"בעידן של תחרות אנחנו משקיעים את כל המאמצים שלנו על מנת לספק ללקוחות שירות איכותי ומקצועי ברמה הגבוהה ביותר, לספק להם את הנזילות הנדרשת, להציע Deal Flow גבוה, תוך הבטחה של דיסקרטיות מירבית ואנליזה ברמה גבוהה עם מגוון רחב של מוצרים. היתרון שלנו הוא גם שאנחנו נחשבים לידים חזקות בשוק".

"רוצים לראות פה בורסה מעניינת"

מה היית רוצה שישתנה בבורסה של תל אביב? "הבורסה הישראלית נמצאת במצב שבו גם החברות שרוצות לגייס כספים וגם המשקיעים נושאים את עיניהם לחו"ל. הייתי שמחה לראות את הבורסה חוזרת להיות מקור לגיוס הון וחוב של החברות העסקיות במשק. הלוואי שיותר חברות היו מעדיפות לגייס את הכספים שלהם בשוק המקומי, היות וזה מנוע צמיחה בעבור אותן החברות וכמובן בעבור הכלכלה המקומית - צריך לעודד את זה הרבה יותר.

"אנחנו רוצים לראות פה בורסה מעניינת עם עומק מבחינת מחזורי המסחר. בורסה מתקדמת טכנולוגית, בורסה צבעונית עם חברות קטנות וגדולות שנסחרות באופן רציף ושוטף. אני קווה שבעתיד הבורסה פה תמשוך את המשקיעים המקומיים חזרה הביתה ותתן להם לסחור בשוק משוכלל ומתקדם".

בתקופה האחרונה מתפרסמים מדי יום דיווחים על מקרים של עבירות על חוקי ני"ע, כמו הרצות של מניות וני"ע אחרים, איך סוחרי הבנק נמנעים מלפול בפינות בעייתיות כאלה ואחרות שהמסחר האינטנסיבי מזמן? "מבלי להתייחס לכל הכתבות שמתפרסמות בעיתונות, אנחנו בלאומי מקפידים על תהליכי עבודה שכוללים הפרדת "רשויות" מלאה. כלומר כל תהליכי הבקרה והתפעול של העסקאות המבוצעות בחדרי העסקאות מבוצע על ידי יחידות חיצוניות לחדרי עסקאות כמו חדר המידל אופיס וחדר הבק אופיס. זאת בנוסף לבקרות והבלמים שמוטמעים בתוך מערכות המסחר. כל העסקאות שמבוצעות בחדר העסקאות נעשות על פי הגדרות שנקבעו מראש מול הלקוח".

איך עבר עליכם יום המסחר ביום רביעי האחרון שהיה דרמטי במיוחד עם התמוטטותה של מניית בבילון ופיטוריו של מנכ"ל טבע? " כמובן שכל ארוע חריג בבורסה ובשוק מלווה בפניות רבות של הלקוחות לחדר המסחר על מנת להתייעץ ולשמוע את דעתנו ומה אנחנו יודעים. המחזורים משתוללים וחוסר הוודאות היא גדולה מאוד בד"כ בסיטואציות כאלה והלקוחות צריכים לקבל החלטה כיצד לפעול. אין ספק שהאתגר לסוחרים הוא גדול. בשוק כזה הוצאת העסקאות לפעול למשל במניה סחירה כמו טבע היא פשוטה יותר מאשר במניה כמו בבילון. ימים כאלה הם מאוד דינמים אבל לפעמים האתגר הוא גדול עוד יותר בעבור הסוחר דווקא בימים שבהם הבורסה מיובשת וכל עסקה מזיזה את השוק".
תגובות לכתבה(2):

התחבר לאתר

נותרו 55 תווים

נותרו 1000 תווים

הוסף תגובה

תגובתך התקבלה ותפורסם בכפוף למדיניות המערכת.
תודה.
לתגובה חדשה
תגובתך לא נשלחה בשל בעיית תקשורת, אנא נסה שנית.
חזור לתגובה
 • 2.
  רדיפת בצע מהלידה עד המוות (ל"ת)
  קליפ 02/11/2013 15:54
  הגב לתגובה זו
  2 1
  סגור
 • 1.
  לרציו אותה כמות גז כמו לישרמקו ובשווי שליש מישרמקו
  דר הירש 02/11/2013 15:02
  הגב לתגובה זו
  3 1
  ועכשוו שאושר יצוא השווי שוק עומד להשתוות
  סגור