עתיד "חברות הארנק": מי ישלם מס מלא, מי ישלם חצי ממנו ומי רק 1%?

הצוות המליץ על מודל משולב לשם צמצום התופעה והתמריץ המיסוי הקיים בהתאגדות ובפעילות באמצעות חברות - המנוצל במקרים מסוימים לרעה
 |  (1)
ארנק, צילום: Getty images Israel
הסוף למקלט המס של הבכירים? צוות "חברות הארנק" בראשותו של מנהל רשות המסים, עו"ד ורו"ח משה אשר, פרסם היום (ב') את המלצותיו להערות הציבור. הצוות ממליץ להטיל מס מידי שנה על רווחים בלתי מחולקים ב"חברות הארנק" ולשם כך גיבש מספר המלצות שמטרתן לצמצם את התמריץ המיסוי הקיים בהתאגדות ובפעילות באמצעות חברות, המנוצל במקרים מסוימים לרעה. לשאלה למי משלם להיות חברת ארנק - קראו בכתבה המלאה .

מהלך זה צפוי להגדיל את הכנסות המדינה ממסים בהיקף של מאות מיליוני שקלים בשנה שייגבו מאותם שכירים שמשכורתם עולה על 30 אלף שקל בחודש ומתחמקים כיום מתשלומי מס באמצעות חברות הארנק.

הצוות ערך מיפוי של סוגי "חברות הארנק" השונים על פי סוג הפעילות ומבנה הבעלות, והמליץ על מודל משולב לשם צמצום התופעה והתמריץ המיסוי הקיים בהתאגדות ובפעילות באמצעות חברות המנוצל במקרים מסוימים לרעה.

מתי תשלמו מס מלא, 50% או 1%?

המודל המשולב מבחין בין מספר קטגוריות קובע את אופן המיסוי לכל קטגוריה בנפרד:

קטגוריה ראשונה , מתייחסת ליחידים הנותנים בפועל שירותים של נושאי משרה באמצעות חברת מעטים בבעלותם ו/או יחידים שמתקיימים לגביהם, בפן המהותי, יחסי עובד- מעביד מול חברת המטרה אך בפועל מקבלים את שכרם באמצעות חברת מעטים בבעלותם. יחידים אלו יחויבו במס מלא כאילו הפיקו את הכנסתם במישרין ולא באמצעות .

קטגוריה שנייה , מתייחסת לחברות מעטים שעיקר הכנסתן הינה הכנסה פאסיבית (דיבידנדים, דמי שכירות ועוד). במקרה זה, יראו 50% מהכנסתן החייבת כאילו חולקה לבעלי מניותיה היחידים מידי שנה כדיבידנד.

קטגוריה שלישית , מתייחסת לכלל החברות שאינן כלולות בקטגוריות הקודמות, שלהן רווחיות גבוהה ואשר אינן מחלקות רווחים לבעלי מניותיהן. במקרה זה, חברות אלו תחויבנה במס בשיעור של 1% לשנה מהרווחים הבלתי מחולקים שצברו מעל לתקרה מסוימת עד למועד חלוקת הרווחים לבעלי המניות כדיבידנדים.

בנוסף וכצעדים משלימים לקטגוריות השונות, המליץ הצוות כי משיכות של כספים על ידי יחידים בעלי מניות מהחברות שלהן שלא יוחזרו לחברה תוך 3 חודשים, יחשבו כדיבידנד או משכורת, לפי העניין, בידי אותם יחידים.

כמו כן, המליץ הצוות לתקן את הוראות סעיף 77 לפקודת מס הכנסה כך שיתאפשר לפקיד השומה ביתר קלות, ביחס למצב הקבוע בחוק כיום, לקבוע כי יראו רווחים מסוימים כמחולקים כדיבידנד לצורכי מס.

ההמלצות הסופיות יוגשו לשר האוצר

המלצות הצוות נשלחו לתגובת נציגי הלשכות המקצועיות ופורסמו באתר רשות המסים לקבלת הערות הציבור. לאחר בחינת ההערות שיתקבלו, יוגשו לשר האוצר ההמלצות הסופיות.

צוות "חברות הארנק" מונה בשעתו בהמשך לדו"ח ועדת טרכטנברג, שהמליץ לבחון את היבטי המס הכרוכים בהתאגדותם של יחידים במסגרת "חברות ארנק" והקמת חברות החזקה פרטיות, תוך שמירה על עקרון "השקילות המיסוית". בראשות הוועדה עומד מנהל רשות המסים עו"ד ורו"ח משה אשר, וחברים בה פרופ' יוג'ין קנדל - יו"ר המועצה הלאומית לכלכלה, עו"ד אבי ליכט - המשנה ליועץ המשפטי לממשלה, "ח פרידה ישראלי – מינהל הכנסות המדינה, וחברים נוספים מרשות המסים ואגף התקציבים באוצר.

תגובות לכתבה(1):

התחבר לאתר

נותרו 55 תווים

נותרו 1000 תווים

הוסף תגובה

תגובתך התקבלה ותפורסם בכפוף למדיניות המערכת.
תודה.
לתגובה חדשה
תגובתך לא נשלחה בשל בעיית תקשורת, אנא נסה שנית.
חזור לתגובה
 • 1.
  בסוף הם יחכו לניסים כל החכמולוגים רק הורסים הכל.
  ממשלת המיסים 28/10/2013 11:39
  הגב לתגובה זו
  2 1
  טרכטנברג ראוי היה להיות נגיד הרס את הבורסה הגיע הזמן שיהרוס את בנק ישראל ואת המשק הכלכלי למה רק חברות ארנק? קדימה להרוס גם חברות ענק
  סגור