מסכמים שבוע: הבנקים מסמנים אפיקים מומלצים, מה אומרים על הגז-נפט?

האנליסטים בבנק הפועלים, בנק לאומי ובנק אגוד סוקרים את הנעשה בשוק המניות המקומי ובחו"ל, ונותנים את המלצותיהם לטווח הקרוב
 |  (3)
סוחרים, צילום: Getty images Israel
כלכלנים משלושה מהבנקים הגדולים בארץ, פועלים, לאומי ובנק אגוד, מספקים את סיכום השבוע שלהם לנעשה בשווקים בארץ ובעולם ונותנים את האפיקים המומלצים שלהם להמשך. לאחר שבוע תנודתי בשוק המקומי, סגר מדד המעו"ף בירידה שבועית של 0.8% ומדד ת"א 100 סיכם ירידה של 0.55% בשבוע. בגזרת המט"ח, הדולר סוגר כעת שבוע ללא שינוי מול השקל.

במחלקת המחקר של בנק הפועלים מציינים כי "שוק המניות המקומי סגר שבוע מעורב, כשרמת הפעילות ממשיכה להיות גבוהה יחסית לשנה האחרונה. אנו עדים זה מספר שבועות למחזורי מסחר הגבוהים מ-1.1 מיליארד שקל ביום, גידול של כ-40% בהשוואה לרמת הפעילות בחודשי הקיץ". הכלכלנים מסבירים שהתחזקות האפיק המנייתי באה משיפור בסביבה הגיאופוליטית ומהריבית הנמוכה של בנק ישראל המקטינה את האטרקטיביות של אפיקי ההשקעה האלטרנטיביים.

יחד עם זאת, מדגישים בפועלים, "אין לשכוח את גורמי הסיכון לשוק המניות, ובראשם המגמה המעורבת של הכלכלה המקומית. היצוא הישראלי עדיין מתקשה להתרומם ושערי החליפין מקשים על היצואניות. בהקשר זה ראוי לזכור, כי למעלה ממחצית מהכנסותיהן של חברות המעוף מקורן מחו"ל, מה שמדגיש את האיום מצד היצוא על ביצועי חברות אלו".

"נוכח האמור לעיל ולאור נסיון העבר המלמד כי הרבעון האחרון של השנה מאופיין עפ"י רוב במומנטום חיובי, אנו סבורים כי ניתן להגדיל את החשיפה המנייתית בתיקי ההשקעות בראיה לטווח קצר ובינוני. אנו סבורים כי את הסיכון בחשיפה לחברות עדיף ליטול באמצעות מניות על פני אג"ח קונצרניות. בנוסף, אנו סבורים כי בשלב זה עדיין ישנה עדיפות לחשיפה לשוק המניות באמצעות חשיפה למדדים, בעיקר ת"א 75, ופחות דרך מניות בודדות" מסכמים בפועלים.

לאומי: אי הוודאות בסקטור הגז-נפט ירדה, ממליצים על חשיפה

הכלכלנים בבנק לאומי מציינים שאי הוודאות בסקטור האנרגיה ירדה מעט השבוע בעקבות החלטת בג"ץ לדחות את העתירה נגד יצוא הגז. נמרוד צ'סניק ממערך יעוץ ההשקעות של הבנק כותב: "החלטת בג"ץ הסירה את אי הוודאות בנוגע לסוגיית היקף הגז שיופנה לייצוא, ותמכה במחירי המניות בסקטור האנרגיה ובמיוחד בשותפויות מאגר לוייתן. בעקבות הפסיקה חודש המו"מ בנוגע לכניסת שותפים נוספים למאגר הגז לוויתן, ובראשם וודסייד האוסטרלית אשר חתמה בעבר על הסכם שהותנה בקביעת מדיניות ייצוא ברורה. עתה צפוי פיתוח המאגר לצבור תאוצה כאשר כניסת וודסייד עשויה לסייע בידי השותפים במאגר לייצא את הגז בהנזלה, תחום בו מתמחה החברה האוסטרלית. על רקע התפתחות זו בלט מדד ת"א נפט וגז בעליות שערים ועלה בכ- 3.2% בסיכום שבועי. להערכתנו, השקעה במניות של שותפויות המחזיקות במאגרים מאומתים, מתאימה כחלק מהאפיק המנייתי המקומי בתיק ההשקעות".

לגבי האפיקים המומלצים, גם בלאומי מאמינים שאנו נכנסים לתקופה טובה לשוק המניות. "אנו ממליצים על חשיפה גבוהה לאפיק המנייתי, תוך הערכה שרמת המחירים של שוקי המניות בעולם ובישראל עדיפה ביחס לאג"ח הקונצרני. יחד עם זאת, הסיכון באפיק המנייתי עולה ככל שנמשכת העלייה במכפילי הרווח בשוקי המניות. לנוכח הנתונים המתפרסמים לגבי הפעילות הריאלית במשק, והצפי לצמיחה מתונה בלבד במהלך השנה הקרובה, ניתן להמשיך ולהסיט כספים בחלק המנייתי של תיקי ההשקעות מן השוק המקומי לעבר שוקי חו"ל. בשוק המקומי קיימת עדיפות להשקעה במדד המעו"ף על פני מדד תל אביב 75", מוסרים ממחלקת המחקר של הבנק.

האנליסטים אורלי אברהם, דורון דגול ואלי פנסקי מבנק אגוד כותבים בסקירתם השבועית כי הם ממליצים על חשיפה של כ-20% לרכיב המנייתי בתיק מייצג וחשיפה של 32% בתיק הספקולטיבי, עם חלוקה שווה בין השוק המקומי לשווקי חו"ל. במחלקת המחקר בבנק מסבירים זאת "על רקע חולשתו של הדולר/ שקל והן על רקע הפוטנציאל הטמון עדיין בשוק בישראל לעומת האלטרנטיבות בחו"ל. בטווח הקצר בינוני רמת הריביות הנמוכה הצפויה להישמר תומכת בשוק המניות".

בבנק אגוד ממשיכים להמליץ בחו"ל בעיקר על השוק האמריקני ובנוסף ממליצתים על כניסה לשוק האנגלי. "מבחינת סקטורים מומלצים בארה"ב: סקטור הפיננסיים, המזון וצריכה בסיסית, הקמעונות וסקטור הבניה. אנו ממליצים גם על סקטור הביוטכנולוגיה הטומן בתוכו פוטנציאל לעליות .בנוסף מומלצת השקעה במניות דיבידנד אמריקאיות גלובאליות בעלות תזרימי מזומנים יציבים".

מהבנקים מבקשים להדגיש כי אין לראות בניתוח זה משום המלצה לביצוע פעולות כלשהן בניירות ערך או כל מצג שניתן על מנת שגורמים מחוץ לבנק יסתמכו עליו. כל הסתמכות על ניתוח זה תעשה על אחריותו של המשקיע בלבד.
תגובות לכתבה(3):

התחבר לאתר

נותרו 55 תווים

נותרו 1000 תווים

הוסף תגובה

תגובתך התקבלה ותפורסם בכפוף למדיניות המערכת.
תודה.
לתגובה חדשה
תגובתך לא נשלחה בשל בעיית תקשורת, אנא נסה שנית.
חזור לתגובה
 • 3.
  חברים רציו השבוע שער 55 לפחות לקנות ומהר ג.נ אני בפנים
  סוחר גז 25/10/2013 16:08
  הגב לתגובה זו
  1 0
  עם ים של כסף ואני לא מוכר לפני שער 80 שהוא גם נמוך מאוד
  סגור
 • 2.
  המניות לא יורדות הם מתרסקות שימו לב
  אפיקים מומלצים? 25/10/2013 14:39
  הגב לתגובה זו
  1 1
  מזור, בבילון, כיל, איזיציפ, טבע. חברה לישראל, בזן. כל המניות הללו התרסקו ביום אחד עשרות אחוזים אז מה השתנה?
  סגור
 • 1.
  כנראה יאכלו אותה והרבה (ל"ת)
  שורטים 25/10/2013 12:42
  הגב לתגובה זו
  5 0
  סגור