מהפכה: קרנות הון סיכון ישקיעו עשרות מיליארדים בארגונים חברתיים

סר רונלד כהן, מייסד קרן אייפקס ויזם הבנק החברתי בישראל אמר בכנס של בכירי קרנות הפרייווט אקוויטי: "בישראל הקמנו קרן שתתמוך בשילוב חרדים וערבים במעגל העבודה"
 | 
סר רונלד כהן, צילום: ישראל הדרי
"אנו נמצאים על סיפה של מהפכה!" כך הכריז סר רונלד כהן, מייסד קרן אייפקס ויזם הבנק החברתי בישראל שמכהן כיו"ר בנק חברתי בריטי, ביג סוסייטי קפיטל, אשר מממן ארגונים שמצליחים ליצר למשקיעים בהן חברתית לצד תשואה פיננסית, בעת שהרצה היום (ה') בפני קהל של בכירי קרנות הפרייבט אקוויטי ושוק ההון על החשיבות של השקעה בעלת השפעה חברתית ותפקידה בהשקעות פרייבט אקוויטי, בכנס שערכה פירמת עורכי הדין הגדולה בעולם, DLA PIPER, שמפעילה בארץ שלוחה בראשות עורך הדין ג'רמי לוסטמן.

סר כהן סיפר כי כבר בשנת 2000, כשסיים את פעילותו בקרן אייפקס שבראשה עמד במשך יותר מ-30 שנה, התבקש על ידי ממשלת בריטניה לבדוק כיצד ניתן לטפל בעוני ובצמצום הפערים ההולכים וגדלים בין עניים לעשירים. "כבר אז היה לי ברור שהמודל הפילנטרופי הנשען על תרומות אינו יעיל מספיק. על רקע ההבנה הזו החלטנו לסייע לאוכלוסיות החלשות ביותר במשק בדרך אחרת והתחלנו ליצור קרנות הון סיכון שמשקיעות רק באיזורים העניים ביותר בבריטניה בתחומי החינוך, הספורט, הנדל"ן והסביבה -והתוצאה היתה מדהימה".

"בשל הדרייב שהיה למקבלי המימון שלנו להצליח, מרבית ההשקעות התבררו כמוצלחות מאוד והמשקיעים ובהם גם גפים מוסדיים וקרנות פרייווט אקוויטי שהשקיעו בפרויקטים אלו שיש להם תועלת חברתית רואים מדי שנה תשואה של 15%. בעצם גילינו שכשמתמקדים בהשקעות באיזורים עניים - התועלת היא רבה יותר למקבלי הכספים והתשואה שההשקעה הזו מניבה היא גדולה יותר מהמקובל בהשקעות אחרות".

"פריצת הדרך התחוללה כשהממשלות הבינו שניתן לכמת בכסף ובתשואות את התרומה של העזרה לאוכלוסיות החלשות. דוגמא מצויינת לכך היא פרויקט שיקום אסירים במסגרתו באנו אל הממשלה בבקשה שתשקיע סכום שיאפשר את הקמת הפרויקט שימנע את חזרתם של אותם אסירים לבתי הכלא. הממשלה הבינה שפרוייקט שיקום האסירים חוסך לה עלויות משמעותיות בהמשך החזקתם בכלא. כמובן שהמרוויחים הגדולים הם האסירי עצמם והחברה כולה".

"לדברי סר כהן "בשנים הקרובות אני מצפה שיופנו עשרות מיליארדי דולרים לתחום התמיכה נושאת התשואה בארגונים חברתיים. זה יהפוך לתחום גדול יותר מתעשיית המיקרו פיימנטס. העולם כבר מתעורר להבנה הזו שארגון חברתי שמציג תוצאות חד משמעיות יוכל להשיג כל הון שבעולם בדיוק כמו שכל עסק אחר יכול להשיג".

על פעילותו בישראל אומר סר כהן "בישראל במסגרת בנק ההשקעות החברתי שכולל תמיכה של מספר רב של גופים מובילים ופיגורות ידועות בעולם העסקי בישראל אמר סר כהן "כבר הקמנו קרן שבתחילה אנו מתכוונים לסייע באמצעותה לשילוב חרדים וערבים במעגל העבודה. בכוונתנו להנפיק לגופים המוסדיים שיושבים על המון כסף שמחפש אפיק שייצר להם תשואה, והן שיממנו את פעילות ההשקעות בעלות ההשפעה החברתית. אני מאמין שאת השינוי התפישתי ביחס להשקעות אלו אנו עושים כרגע. "השקעות אימפקט שלדעתנו יתפסו הכי טוב בישראל הן השקעות בעסקים המונעים למטרת הצלחה ורווחיות תוך השגת מטרות חברתיות".

לסיום צהיר סר רונלד כהן, "אני חושב שאנו נמצאים על סיפה של מהפכה ואי מקווה שבעשור הבא נוכל לחגוג את הצלחת המודל".
תגובות לכתבה(0):

התחבר לאתר

נותרו 55 תווים

נותרו 1000 תווים

הוסף תגובה

תגובתך התקבלה ותפורסם בכפוף למדיניות המערכת.
תודה.
לתגובה חדשה
תגובתך לא נשלחה בשל בעיית תקשורת, אנא נסה שנית.
חזור לתגובה