ג'רי קוטישטנו מ-IBI: "מהלך העליות בת"א מיצה את עצמו" - איפה להשקיע?

בשיחה עם Bizportal מנהל ההשקעות סבור שהמעו"ף יתנהל במקביל לשווקים בעולם. על אישור תקרת החוב: "הדבר מגולם בשווקים"
 |  (18)
ג'רי קוטישטנו, צילום: יח"צ
המשקיעים בשווקי העולם יכלו לשחרר אנחת רווחה עם אישור התקציב והעלאת תקרת החוב ביום חמישי האחרון ע"י הסנאט ובית הנבחרים בארה"ב, מספר שעות לפני הדד-ליין שיכול היה לדרדר את כלכלת ארה"ב לפי תהום של חדלות פירעון. עם זאת, ולמרות החששות כי המפלגה הרפובליקאית תמשיך להתעקש על שינויים ברפורמת הבריאות של הנשיא אובמה, מדד ה-S&P500 ומדד הדאו ג'ונס עדיין שוברים מדי יום ביומו את רמות שיא כל הזמנים ושועטים קדימה. האם ההתפתחות החיובית בארה"ב הייתה כבר מגולמת בשווקים או שמא אנחנו עומדים בפני המשך הראלי האדיר בשווקי המניות?

"אני רואה את זה כמקרה קלאסי של לקנות בשמועה ולמכור בידיעה", אמר ל-Bizportal ג'רי קוטישטנו, מנהל השקעות ראשי ב- IBI גמל והשתלמות, "הרוב המכריע של הפעילים בשוק כבר צפה שהרפובליקאים והדמוקרטים יגיעו להסכם בזמן וגם ההצהרות בימים האחרונים של מנהיגי המפלגות בארה"ב גיבו את זה. גם הנשיא אובמה וגם הרפובליקאים אמרו שזה יהיה אסון גדול אם לא יגיעו להסכם, ולכן ניכר כי הדבר היה מגולם בשוק".
מימין לשמאל: ג'ון ביינר וברק אובמה קרדיט: Gettyimages
מימין לשמאל: ג'ון ביינר וברק אובמה קרדיט: Gettyimages

לאחר אישור התקציב והעלאת תקרת החוב באופן זמני, מהו להערכתך כיוון השווקים לאחר הסרת עננת אי הוודאות?

"נראה כי כעת מדדי המניות בעולם יתנהלו על פי שני דברים: האחד - לפי עונת הדו"חות של החברות בארה"ב שהחלה לפני כשבוע והשני - לפי נתוני המאקרו במדינות מרכזיות בעולם, כאשר נתוני המאקרו בארה"ב צפויים להיות מושפעים מעט לרעה בגלל ההשבתה של הממשל הפדראלי במשך 16 ימים".

"לעומת זאת, נתוני המאקרו באירופה ממשיכים להצביע על כך שראינו כבר את התחתית בגוש האירופי. כך, מדדי המניות המרכזיים באירופה שרשמו על מדדי וול סטריט בחודשיים האחרונים (לשם המחשה, מדד הדאקס מה-17 באוגוסט עלה ב-5% לעומת עלייה של 3.6% במדד ה-S&P500 באותו פרק זמן - ח' ד')".

בכירי ה'פד' מצהירים כבר מספר חודשים כי בכוונתם לצמצם את היקף ההרחבה הכמותית בהיקף של 85 מיליארד דולר בחודש. מתי לדעתך נראה צמצום ראשון במדיניות רכישת האג"חים וכיצד זה ישפיע על השווקים?

"ברור שיהיה צמצום של תוכנית ההרחבה הכמותית בארה"ב, הרי אי אפשר לקנות אג"חים לנצח. ה'פד' יעשה את זה באופן מדורג וזה ישפיע בצורה מינורית על השווקים. אני מעריך שצמצום תוכנית הרכישה תחל בעוד שלושה-ארבעה חודשים והיא תהיה בקצב מתון של 10 מיליארד דולר כל חודש (היקף רכישות כולל של 75 מיליארד דולר בחודש - ח' ד'), כך שלפחות עד אמצע-סוף שנת 2014 תהיה עדיין הרחבה כמותית בהיקף כלשהו בארה"ב".

בשעה שרבים כבר הספידו את הבורסה בת"א, האחרונה "חזרה מהקבר" ורשמה תשואת יתר על בורסות העולם בחודשיים האחרונים בליווי גידול חד במחזורי המסחר (המעו"ף עלה 8.3% בחודשיים האחרונים - ח' ד'). למרות הביקורת החריפה שנשמעה מצידם של גורמים רבים בשוק ההון בכל הנוגע לרגולציה החונקת מצד הרשויות הרגולטוריות והקיטון במחזורי המסחר, ניכר כי הארכת שעות המסחר בת"א מוכיחה את עצמה לפי שעה, כאשר גם הפגת החששות בגזרה הגיאופוליטית עשתה את שלה.

המעו"ף לא עוצר בתקופה האחרונה ורחוק מרחק פסיעה מרמת שיא כל הזמנים שנקבעה בשנת 2011. מהם הגורמים שהביאו למהלך העליות המרשים?

"העלייה במדד המעו"ף לאחרונה נבעה משני גורמים עיקריים: האחד - השיפור בתנאים הגיאופוליטים. רק לפני חודשיים חששנו מעימות עם סוריה והיום (ארה"ב ומדינות המערב - ח' ד') מנהלות מגעים דיפלומטיים עם אירן, המשקיעים עברו מפסימיות לאופטימיות".
מדד המעו"ף בהשוואה למדד הדאקס וה-S&P500. קרדיט: בורסהגרף
מדד המעו"ף בהשוואה למדד הדאקס וה-S&P500. קרדיט: בורסהגרף

"הדבר השני - המשך הורדות הריבית אשר מקטינות את האלטרנטיבות להשקעת כספים סולידיים, כמו פקדונות ומק"מים, מגמה אשר מעודדת הזרמה של כספים לשוק המניות המקומי. אנו מזהים כניסה של הציבור לקרנות נאמנות מנייתיות וגם ניצנים של כניסת זרים לבורסה באחד העם. מדובר בהיקפים משמעותיים של מאות מיליוני שקלים אשר דחפו את השוק מעלה".

מהי אלוקציית הנכסיים המנייתיים של IBI בין בורסות חו"ל לישראל, והאם הוא צפוי להשתנות לטובת השוק המקומי על רקע תשואת היתר שרשם המעו"ף למול המדדים המובילים בעולם בחודשיים האחרונים?

"בחלק המנייתי, IBI מחלק את החזקותיו באופן הבא: 60% מניות בחו"ל לעומת 40% מניות בישראל. אני מאמין שנמשיך באלוקציה זו. השוק בישראל ביצע מהלך עליות משמעותי ולדעתי הוא יתנהל מעתה במקביל לשווקי המניות בעולם. להערכתי, השוק הישראלי לא ימשיך לרשום תשואת יתר על המדדים המובילים בחו"ל. מהלך העליות בת"א, שנבע מהפגת החששות הגיאופוליטיים והורדות הריבית, פחות או יותר מיצה את עצמו".

מאז ה-29 ביוני, עת פרופ' פישר סיים את תפקידו כנגיד , מדינת ישראל מתנהלת ללא נגיד קבוע. בנוסף, הנהלת הבורסה צפויה להתחלף לאחר התפטרות המנכ"לית ויו"ר הדירקטוריון. מהי מידת ההשפעה של אירועים אלה על הכלכלה הישראלית?

"לדעתי, ההשפעה של הנגיד היא די שולית מבחינה כלכלית אבל היא מהווה פגיעה תדמיתית במדינת ישראל. כל נגיד שייבחר צפוי למשיך את דרכו של פרופ' פישר. פישר הוא אישיות יוצאת דופן, וניכר כי הנגיד החדש צפוי להמשיך את דרכו. לאחר מכן, נצטרך לבחון וללמוד את הנגיד החדש על פי פעולותיו בפועל".

"לגבי בכירי הבורסה, הרי שלמנכ"ל הבא של הבורסה יש הרבה עבודה. הוא יידרש לנקוט בפעולות שיביאו לגידול במחזורי המסחר וכן לשפר את מיצובה של הבורסה בישראל ובעולם".

מהם השווקים והסקטורים המומלצים להשקעה בעת הנוכחית?

"בסה"כ אני ממשיך להיות חיובי על השווקים ובעיקר על שוק המניות האירופי. אני מעדיף להשקיע במדינות הפריפריה באירופה כגון איטליה וספרד, שם תמחורי המניות נמוכים וניתן לזהות במדינות אלה שיפור משמעותי בחודשים האחרונים. בראייה סקטוריאלית, אני מעדיף את סקטור הפיננסים באירופה כיוון שהשיפור בכלכלות שם יתבטא בסקטור זה בצורה הטובה ביותר. הבנקים באירופה נמצאים במגמה מתמדת של שיפור".
תגובות לכתבה(18):

התחבר לאתר

נותרו 55 תווים

נותרו 1000 תווים

הוסף תגובה

תגובתך התקבלה ותפורסם בכפוף למדיניות המערכת.
תודה.
לתגובה חדשה
תגובתך לא נשלחה בשל בעיית תקשורת, אנא נסה שנית.
חזור לתגובה
 • 16.
  אם המהלך המהלך מיצה את עצמו
  עמיחי 20/10/2013 11:10
  הגב לתגובה זו
  0 0
  האם אתם מוכרים את המניות בארץ ועוברים לחול ? או שיורדים בחשיפה ?
  סגור
 • 15.
  אחד אומר חשיפה מלאה השני אומר מיצה את עצמו,מה אתם לא
  א.מ 20/10/2013 10:19
  הגב לתגובה זו
  0 0
  מאותו הכפר?
  סגור
 • 14.
  הכותרת איננה מתאימה לדברי המרואין. (ל"ת)
  אנונימי 20/10/2013 04:20
  הגב לתגובה זו
  0 0
  סגור
 • 13.
  ספרד ואיטליה
  מאור 19/10/2013 16:56
  הגב לתגובה זו
  1 0
  נו בטח שזול שם, מצב רע מאוד. באשר לבנקים ארופאיים, מישהו בשוק ההון באמת באמת חפר במאזנים לעומק לבדוק מה קורה ? או שזו תחושת בטן ?
  סגור
 • 12.
  שימו לב לסתירות
  מירה 19/10/2013 16:53
  הגב לתגובה זו
  5 1
  מהלך העליות מיצא את עצמו + בסך הכל אני חיובי על השווקים. בקיצור פרסומת בחינם, ללא כל תוכן משמעותי . חבל .
  סגור
 • 11.
  על איזה עליות אתה מדבר יהזוי
  רמי כהן 19/10/2013 16:44
  הגב לתגובה זו
  5 3
  כוס אמא שלכם אם יש אחד טוב בכם ילבנים מושחתים
  סגור
 • מערכת
  משטרת היושר 19/10/2013 18:17
  הגב לתגובה זו
  3 0
  אני עדיין לא מבין איך אף אתר לא זרק את השרץ רמי כהן מעל במותינו! הוא טינופת תת אנושית ויש להקיאו משורותינו!
  סגור
 • 10.
  אני רוצה לגייס הון לחברה שלי והמוסדיים לא מאפשרים
  יופיטר שוקי הון 19/10/2013 16:29
  הגב לתגובה זו
  1 0
  זה חוסר צדק !!! החברה שלי עוסקת במסחר מקצועי בבורסת תל אביב ואני חייב מזומנים כדי לגדול לכן אני רוצה להנפיק אגח
  סגור
 • 9.
  החתמים הישראלים לא מאפשרים לי לגייס שקל הון
  יופיטר שוקי הון 19/10/2013 16:25
  הגב לתגובה זו
  0 1
  למה הם ככה? אני רוצה לגייס הון באמצעות אגח ותשובה שאני מקבל מהם היא לא אכזבה ועצב והרבה כעס
  סגור
 • 8.
  ג'רי
  ניסימיקו 19/10/2013 16:06
  הגב לתגובה זו
  3 3
  הטיעון שלך לפיו מהלך העליות מוצה חוטא למציאות. הזרמת הכספים הניכרת פנימה ממשקיעים זרים,כמו גם הפסקת מעבר הכספים מצד המוסדיים לעבר חו״ל,וכמובן כניסת משקי הבית לבורסה בת״א לאור מיעוט האלטרנטיבות.. אני מעדיף את מרתה..
  סגור
 • 7.
  מנהל השקעות ראשי ? זה לא רוני פילו ? (ל"ת)
  עמית 19/10/2013 15:09
  הגב לתגובה זו
  0 0
  סגור
 • 6.
  אלוקציית הקרצייה!בלתי ניתפס...מטורף!!!
  קליפ 19/10/2013 15:07
  הגב לתגובה זו
  0 0
  אין מילה ביהודית לתמהיל.....
  סגור
 • 5.
  גם בארה"ב הפרשנים אמרו-"מיצה את עצמו" שהיה 1550 -
  מיץ פטל 19/10/2013 14:55
  הגב לתגובה זו
  2 0
  ועכשיו 1750
  סגור
 • 4.
  לדעתי המעוף יתן תשואת יתר מול העולם . נראה מי צודק (ל"ת)
  דן 19/10/2013 14:41
  הגב לתגובה זו
  0 1
  סגור
 • 3.
  הגיון רב בדברו
  דוד מירושלים 19/10/2013 14:40
  הגב לתגובה זו
  2 3
  ההגיון אומר שהוא צודק. ימים יגידו. שבוע טוב
  סגור
 • 2.
  כל "המקצוענים" האלה מסרבים ללמוד
  אחיתופל 19/10/2013 13:08
  הגב לתגובה זו
  4 0
  כ"כ הרבה גורמים משפיעים על המסחר שאין מי שיכול לומר דברים כה נחרצים על מהלך המסחר העתידי לא מחר,מחרתיים,חודש,שנה וכו'.הם קיימים בעקר בשביל דמי ניהול ועמלות וכל השאר הם רעשי רקע. אני ורבים אחרים מנהלים תיקים סבירים באופן עצמאי בתשואה העולה במידה נכרת על זו של קופות הגמל הטובות ביותר.
  סגור
 • גם רוחיהן אינם בשיא וחלקם שעריהם גבוהים מאוד . (ל"ת)
  שומן 20/10/2013 12:06
  הגב לתגובה זו
  0 0
  סגור
 • 1.
  הרבה מניות מתחת לשיא בזן, פועלים , לאומי, אגוד,
  קשקושים 19/10/2013 13:06
  הגב לתגובה זו
  5 1
  אל על, אפריקה טבע ואפילו בזק. כיל ח"ל..... הבורסה פה מתה המחזורים עלו בגלל חדשות רעות אנשים מכרו ואחכ קנו. אנשים גם מכרו בהפסד.
  סגור