לקראת המדד: איך ישפיעו עליות מחירי המזון בחגים הדיור והדלק?

עפר קליין, ראש אגף כלכלה ומחקר בהראל ביטוח ופיננסים: "המדד בספטמבר יעלה ב-0.2%. האינפלציה ב-5 המדדים הבאים תסתכם ב-0%. יאפשר לבנק ישראל להיות יותר אגרסיבי ברכישות המט"ח"
 |  (1)
מחכים ללמ"ס
כמדי 15 בחודש, תפרסם הערב (18:30) הלשכה המרכזית לסטטיסטיקה את לחודש ספטמבר. הקונצנזוס בשוק הוא כי המדד יעלה בשיעור של 0.2% בדומה לעלייה שנרשמה בו בחודש שעבר. במונחים שנתיים מניחים הכלכלנים כי האינפלציה בישראל ב-12 החודשים האחרונים תסתכם בשיעור של 1.7% בלבד, ותמשיך להיות נמוכה מאמצע טווח היעד של שנע בין 1%ל-3%.

המדד לחודש ספטמבר יושפע גם מעליית מחירי הדלק וגם מהעליות המחירים של מוצרי צריכה שונים, כגון ירקות ופירות, בחודש בו חגגו הישראלים את החגים ראש השנה, יום כיפור וסוכות. שוק הדיור יוסיף לרכז עניין.

עפר קליין , ראש אגף כלכלה ומחקר בהראל ופיננסים התייחס היום בסקירתו למדד ואמר כי: "היום צפוי להתפרסם מדד המחירים לצרכן לחודש ספטמבר. למרות שעל פי רוב, מדדי חודש ספטמבר שלילים, להערכתנו המדד יעלה ב- 0.2%".

"המדד היום צפוי להיות מושפע מהעלייה החדה במחירי הדלק (3.2%), מעלייה במחירי הפירות והירקות הטריים (כ-3%-5%), ועלייה באגרות החינוך".

"להערכתנו, האינפלציה לא תהווה כותרת כלכלית בחודשים הקרובים, כאשר האינפלציה בחמשת המדדים הבאים תסתכם באפס. האינפלציה ב-12 החודשים הקרובים תהיה 1.8%-1.7% בלבד. נתונים אלה יאפשרו לבנק ישראל להיות יותר אגרסיבי ברכישות המט"ח במקרה שהשקל ימשיך להתחזק".

תתכן הפתעה: מדד שלילי

צחי ליבוביץ מנהל ההשקעות הראשי באימפקט מקבוצת בנק איגוד: "מדד חודש ספטמבר שיתפרסם הערב צפוי להישאר ללא שינוי עם צפי להפתעה כלפי מטה קרי מדד שלילי".

"האינפלציה בישראל דורכת במקום ולמעשה מותאמת למה שקורה בעולם כלומר שליטה במדד ללא לחצים אינפלציוניים. לאחרונה היה חשש מפני התפרצות אינפלציונית בגלל כל נושא ההרחבות הכמותיות בארה"ב. בארץ הנתונים מצביעים על מגמה הפוכה של האטה והתקררות בפעילות המשק בהשוואה לאשתקד וזאת כמובן בניכוי הגז".

"לצד הצלחתו בשמירה על נמוכה, למעשה בנק ישראל לא מספק את הסחורה בשלושת הנושאים הבוערים העומדים על סדר היום במשק הישראלי: דולר חלש. צריכה פרטית ממותנת. מחירי נדלן גבוהים".

"הורדת מחיר הכסף לא עוררה את הצריכה הפרטית אלא הסיטה אותו להשקעות בנדל"ן ולאחרונה ישנם סימנים שהכסף חוזר להשקעות גם בבורסה. אנו סבורים שהעצירה במחירי הנדל"ן תתרחש בקרוב ואילו שוק המניות כפי שהוא נראה כרגע צפוי ליהנות מתקופה יותר משגשגת".
תגובות לכתבה(1):

התחבר לאתר

נותרו 55 תווים

נותרו 1000 תווים

הוסף תגובה

תגובתך התקבלה ותפורסם בכפוף למדיניות המערכת.
תודה.
לתגובה חדשה
תגובתך לא נשלחה בשל בעיית תקשורת, אנא נסה שנית.
חזור לתגובה
 • 1.
  מדינה של שקרנים הכול עולה בעשרות אחוזים והמדד לא זז
  שלום 15/10/2013 15:05
  הגב לתגובה זו
  1 0
  רק בישראל " ישראבלוף "
  סגור