בכירים בבנק ישראל: "ריבית נמוכה לא תסייע לצמיחה ותגביר את הביקוש לדירות"

הוועדה המוניטרית: "קצב התרחבות התוצר המקומי בניכוי השפעות הפקת הגז, ממשיך להיות מתון, בדומה לשנתיים האחרונות"
 |  (2)
קרנית פלוג, צילום: דוברות הכנסת
"קצב התרחבות התוצר המקומי בניכוי השפעות הפקת הגז, ממשיך להיות מתון, בדומה לשנתיים האחרונות", כך קבעו חברי הוועדה המוניטרית של בדיוני הריבית האחרונים במסגרתם הפחיתו את שיעורה ב-0.25% לרמה של 1%. שלושה מחברי הועדה תמכו בהפחתת הריבית לרמה של 1% ושניים הצביעו בעד הותרת הריבית ללא שינוי.

הוועדה קיימה דיון לגבי המשך הפעילות הערה בשוק הדיור הבאה לידי ביטוי בהמשך עליית המחירים בקצב גבוה, היקף עסקאות וקצב נטילת משכנתאות גבוהים. הוועדה ציינה את צעדי המפקח האחרונים בתחום המשכנתאות, אשר לדבריהם טרם באו לידי ביטוי באופן מלא - הנחיות המגבילות את שיעור ההחזר מן ההכנסה, את חלק ההלוואה שניתן בריבית משתנה ואת התקופה המרבית לפירעון ההלוואה - וכן את עליית התשואות הארוכות של האג"ח הממשלתי בחודשים האחרונים (שקוזזה במידה חלקית מאז החליט ה-FED להמשיך ברכישת בהיקף הנוכחי) והשפעתה על שיעורי הריבית על משכנתאות כגורמים מרסנים בשוק זה הצפויים להפחית את הסיכון לציבור נוטלי המשכנתאות. מנגד, הועלה חשש מפני השפעה ארוכת טווח של רמת נמוכה על המשך ביקושים גבוהים בשוק הדיור.

"חברות בולטות בשוק הישראלי סובלות מקשיים"
חלק מחברי הוועדה הדגישו את הפגיעה בייצוא של הייסוף המצטבר בשע"ח בתקופה האחרונה. מנגד, חברי ועדה אחרים הדגישו כי התפתחות שע"ח בתקופה האחרונה תואמת את המגמה העולמית, והינה עקבית עם עודף הולך וגדל בחשבון השוטף. כמו כן צוין כי נתוני הייצוא החלשים הושפעו בין היתר מקשיים פרטניים מהם סבלו חברות בולטות בשוק הייצוא הישראלי לאחרונה.
הוועדה עמדה על שני גורמים נוספים הפועלים לריסון קצב הצמיחה בחודשים הקרובים: ההתמתנות המסתמנת ברבעון השלישי בנתוני הצריכה הפרטית, לאחר שבשני הרביעים הקודמים נרשם קצב צמיחה גבוה במיוחד בנתון זה, וקצב גידול הוצאות הממשלה הנמוך מהצפוי על פי התוואי ל-2013.

הוועדה דנה בהחלטתו של הבנק המרכזי האמריקאי (FED) להמשיך בתוכנית רכישות האג"ח הממשלתי בהיקפה הנוכחי, בשונה מההערכות המוקדמות בשווקים הפיננסיים הגלובליים על צמצום צפוי (tapering) כבר החל בספטמבר, החלטה שהובילה לירידה בתשואות האג"ח בארה"ב ותרמה להתחזקות שע"ח. ברקע לכך עמד הפרסום של נתוני מקרו חלשים יחסית בארה"ב ועדכון כלפי מטה של תחזית הצמיחה; גם בגוש האירו נתוני המקרו החודש היו חלשים, וכן עודכנה כלפי מטה תחזית הסחר העולמי לשנים הקרובות.

הועדה הסכימה כי מסתמנת האטה בקצב ההתאוששות במשקים המפותחים, לצד המשך התמתנות הצמיחה במשקים המתעוררים, וכתוצאה מכך המדיניות המוניטרית בשווקים המפותחים צפויה להמשיך להיות מרחיבה. כמו כן צויין כי ירידה במתח הביטחוני סביב סוגיית התקיפה בסוריה הוסיפה גם היא לכוחות שפעלו לייסוף שער המטבע.

"האינפלציה אינה מהווה מגבלה על הפחתת הריבית"
שררה הסכמה כי סביבת האינפלציה הנוכחית הינה נמוכה ואינה מהווה מגבלה על הפחתת שיעור הריבית. האינפלציה בפועל ב-12 החודשים האחרונים מצויה בחלק התחתון של טווח יעד האינפלציה; הגם שהקצב השנתי צפוי לעלות במעט בחודשים הקרובים, הציפיות לאינפלציה לשנה הקרובה, מהמקורות השונים, נמצאות מתחת למרכז היעד.

חברי הועדה שצידדו בהפחתת הריבית הדגישו את קצב הצמיחה המתון של התוצר המקומי ואת ההערכות שקצב זה צפוי להתמיד גם בחודשים הקרובים. הם הדגישו את הירידה בייצוא על רקע המשך הייסוף בשער החליפין, וציינו כי המדיניות המוניטרית בשווקים המפותחים צפויה להמשיך להיות מרחיבה, כפי שעולה מהחלטת ה-FED לדחות את צמצום רכישות האג"ח, והדבר ימשיך לפעול לייסוף השקל. חברים אלה הוסיפו כי הצעדים שנקט לאחרונה המפקח על הבנקים להקטנת הסיכונים בשוק המשכנתאות יפעלו לקיזוז ההשפעה של הפחתת הריבית על שוק זה.

חברי הועדה שצידדו בהותרת הריבית ללא שינוי העריכו כי ההשפעה של הריבית הנומינלית הקצרה על שער החליפין, הינה נמוכה, וכי קצב הצמיחה הנוכחי הינו עקבי עם רמת הפעילות במשקים בחו"ל. מנגד הדגישו חברי ועדה אלה את השלכות הפחתת הריבית על המשך עליית מחירי הדיור ועל דפוסי החיסכון. כמו כן חברים אלה חשבו כי השפעת הפחתות הריבית שהתרחשו בחודש מאי טרם מוצתה.

כתבות מעניינות נוספות:
למשקיע המרושש: באיזו עיר נמכרה דירת 3 חד' ב-320 אלף שקל?
דירת 2.5 חד' ב-1.6 מיליון שקל - צפו במתחם מגורים חדש ביפו
תגובות לכתבה(2):

התחבר לאתר

נותרו 55 תווים

נותרו 1000 תווים

הוסף תגובה

תגובתך התקבלה ותפורסם בכפוף למדיניות המערכת.
תודה.
לתגובה חדשה
תגובתך לא נשלחה בשל בעיית תקשורת, אנא נסה שנית.
חזור לתגובה
 • 2.
  מתי הועדה תדון בפגיעה בייבוא ובאזרחים ?! חרפה ! (ל"ת)
  אורי 07/10/2013 15:52
  הגב לתגובה זו
  0 0
  סגור
 • 1.
  מתי כבר ביבי יפסיק להזניח את המשק ולבחור נגיד?
  המחליפה של פישר 07/10/2013 15:24
  הגב לתגובה זו
  0 0
  עכשיו כולם רואים שהיא לא ראויה לתפקיד הוכיחה את אזלת ידה את זה שהיא פקידונת מקושרת עם תואר דוקטור. שעושה רושם על פרח השכונה ולא בעולם הגדול. מהר להיפטר ממנה לפני שהנזק יהיה לתמיד היא ולפיד מתכון להתרסקות
  סגור