רפי ניב: "יש גופים מוסדיים שהחליטו לאחרונה להגדיל אחזקות בבורסה בת"א, המשך הראלי תלוי כעת ב-3 גורמים"

מנכ"ל מיטב-דש קרנות נאמנות בשיחה עם Bizportal על הראלי בת"א, הסטת הכספים לבורסה והכיוון לדעתו - "המצב יכול להימשך שנה"
 |  (7)
רפי ניב, צילום: Bizportal
שוק המניות המקומי עובר ימים טובים של ראלי מרשים. אחרי כברת דרך שכללה עלייה של כ-10% במדד המעו"ף, צריך שוב לעצור ולשאול - האם נכון כעת להגדיל את החשיפה?

בשיחה ל-Bizportal התייחס רפי ניב, מנכ"ל מיטב דש קרנות נאמנות, לראלי בבורסת ת"א ולכניסת הכספים המשמעותית לשוק ההון, "יש כאן שילוב של שני גורמים. האחד - מתחילת החודש הקודם הבנו ש"האיום הסורי" ירד מהפרק ויש יותר וודאות גיאופוליטית. כתוצאה מהירידות שנבעו מחשש להתלקחות, אנשים ראו בשערים הנמוכים שהיו כאן עדיפות על השווקים בחו"ל והגדילו את החשיפה למניות כאן."

"הגורם השני שתדלק את השוק הייתה הורדת הריבית המפתיעה. זה היה בניגוד לקונצנזוס. במצב החדש ההשקעה הבטוחה הופכת לפחות טובה והציבור מעביר כספים מאלטרנטיבות בטוחות וכמעט בלי , למקומות עם תשואה גבוהה יותר וגם יותר סיכון."

לאן זורם הכסף ומי בדיוק מזרים אותו?

"אנחנו רואים הזרמה גדולה יותר של כספים לאג"ח הממשלתיות, לקונצרניות וגם למניות. הגידול במחזורי הבורסה נובע מגיוסי הקרנות. מעבר לכך, נראה שגופים מוסדיים החליטו להגדיל החזקה במניות. מדובר בגופים שעד עכשיו הייתה להם החזקה נמוכה והם החליטו להגדיל אותה. אלה הסיבות לגידול במחזורים."

ניב התייחס לעוצמת העליות בשוק המקומי והסביר, "היינו בעמדה ברורה של פיגור מול חו"ל. בנוסף, היו כאן מניות בודדות שהשפיעו לרעה על השוק כולו, כמו כיל וחברה לישראל. רמת השערים הייתה נמוכה וזו הסיבה לראלי האחרון. כשהקונים מגיעים הם מעלים את המחירים. הקונים הגיעו כמו בימים שקדמו לתקופת הדשדוש ולא מצאו מוכרים. השוק נמשך למעלה."

איזה אפיקים אטרקטיביים בתקופה כזו?

"כל הנכסים הסחירים אמורים ליהנות מהורדת הריבית. האג"ח הממשלתיות הופכות לאלטרנטיבה טובה יותר הודות למדד הנמוך שמטיב גם עם השוק הקונצרני (שמושפע משוק האג"ח הממשלתי) והמניות. כל המקומות לרווחי הון בריבית קבועה ובטוחה לא מספקים רווחים. כרגע אנשים מוכנים להגדיל את הסיכון."

אתה יודע שאומרים שכשהציבור נכנס לבורסה, היא נמצאת כבר בישורת האחרונה של העליות, כשיש כבר פחות בשר...


"יכול להיות שיש בזה משהו, אבל ה'ישורת האחרונה' הזו יכולה להמשך אפילו שנה. ברור שככל שהשערים עולים גם באג"ח וגם במניות הסיכון יגדל, אבל בוא נשים את הדברים על דיוקם - לא נעשה כאן מהלך עליות ענק. המדדים עלו בשנתיים האחרונות אולי בעשרים אחוזים, אלא בהחלט לא תשואות פנומנאליות. הכל עניין של אלטרנטיבה, ברור שרמת הסיכון עשויה לגדול, אבל העליות האלה יכולות להמשך גם תקופה ארוכה. תזכור שמהרגע שמדברים על בועה לוקח שנה לפחות עד שקורה משהו, כרגע לא מדברים על בועה בכלל. המחירים אולי גבוהים מאלו שראינו לפני חודש, אבל הם עדיין סבירים."

מה צריך לקרות כדי שהראלי יימשך וכיצד כדאי להשקיע?

"באפיק הקונצרני יש פחות הזדמנויות, אבל מבחינת מניות - אם הסביבה תמשיך להיות טובה כפי שהיא עכשיו, אין סיבה שהעליות לא יימשכו. המשך המגמה תלוי בשלושה גורמים: המשך סביבת נמוכה שנובעת מאינפלציה נמוכה, שקט בגזרה הגיאופוליטית וסביבת צמיחה של 3% ומעלה. התחזיות שלי יכולות להשתנות אפילו תוך חודש, אבל רק אם יחולו שינויים משמעותיים בגורמים האלה. האינדיקטורים הנוכחיים תומכים בהמשך מגמת העליות."

ניב נשמע נחרץ בכל הקשור לאופן ההשקעה, "קודם כל לשים דגש על פיזור. לא להתמקד רק בקונצרני או מניות, יש קרנות מעורבות שמשלבות גם וגם מניות, שם פרופיל הסיכוי-סיכון הוא הטוב ביותר. יש אפסייד מהמניות, רמת המחירים באג"ח הממשלתי סבירה, הייתי ממליץ להשקיע דרך קרנות נאמנות או תעודות סל. יש שם פיזור וידע מקצועי. משקיעים שאינם מקצועיים לא צריכים להסתכן בהשקעה ישירה שמחייבת מחקר מעמיק ושוטף מאוד, שלא כל אחד יכול לעשות."
תגובות לכתבה(7):

התחבר לאתר

נותרו 55 תווים

נותרו 1000 תווים

הוסף תגובה

תגובתך התקבלה ותפורסם בכפוף למדיניות המערכת.
תודה.
לתגובה חדשה
תגובתך לא נשלחה בשל בעיית תקשורת, אנא נסה שנית.
חזור לתגובה
 • 6.
  3 גורמים ,הבורסה באירופה ,בארהב ובישראל .
  בא 03/10/2013 14:32
  הגב לתגובה זו
  0 0
  גאון של אמא .
  סגור
 • 5.
  שתחנקו כבר מאיזה "ראלי". מושחתי העולם. (ל"ת)
  וואצ'ר 03/10/2013 11:34
  הגב לתגובה זו
  1 1
  סגור
 • 4.
  החליטו להשקיע ברציו בגדול ממקורב מאד (ל"ת)
  גופים מוסדיים 03/10/2013 10:51
  הגב לתגובה זו
  2 1
  סגור
 • 3.
  לפי המחזוריות הרב שנתית, הבורסה
  השקולה 03/10/2013 10:50
  הגב לתגובה זו
  4 2
  אמורה לטפס בתוך 3-4 שנים למעל 2000 במעוף. אבל מה שמשבש את העניין זה מס הבורסה, שלא היה בעליות הקודמות, ופוגע בכדאיות. אז אני פחות אופטימית, אבל עליות יהיו לפי המחזוריות הרב שנתית.
  סגור
 • קשקשנית.
  אמיר 04/10/2013 00:08
  הגב לתגובה זו
  0 0
  עליות לא מחזיקות יותר מחמש-שש שנים. כך היה תמיד. עברו כבר 4 וחצי שנים ממרץ 2009. יש עוד מקסימום שנה-שנה וחצי. התאוששות מהירה כמו ב 2009 לא תחזור בקרוב.
  סגור
 • 2.
  המפולת בדלת - מה הוא מבין (ל"ת)
  אבי 03/10/2013 10:45
  הגב לתגובה זו
  4 5
  סגור
 • 1.
  עליות
  חכם 03/10/2013 10:44
  הגב לתגובה זו
  2 4
  אתם יכולים לישון בשקט. הכל טוב.
  סגור