עדיין בלי נגיד חדש: הדולר היציג צלל 1% ל-3.537 שקלים

האירו היציג נפל ב-0.97%. הדולר נחלש בסיכום חודש ספטמבר ב-2.2%. FXCM ישראל: "התנודתיות בדולר-שקל עשויה לזנק השבוע על רקע אירועי המפתח בארצות הברית"
 |  (5)
דולר יורד, צילום: Getty images Israel
הטלטלה בשוק המט"ח המקומי נמשכה גם היום (ב') והיא צפויה להימשך כל עוד נמשכת חוסר הוודאות ביחס לפתרון בעיית אישור התקציב ותקרת החוב בארה"ב. כוחו של השקל התעצם היום עוד יותר גם לאחר שהלמ"ס פירסמה את נתוני האבטלה בארץ, שהמשיכו להצביע על שיפור בשוק העבודה, כשאחוז הבלתי מועסקים ירד ל-6.1%.

בינתיים, לבנק ישראל עדיין לא מונה נגיד חדש מבין 3 המועמדים שאישרה ועדת טירקל. בזמן שראש הממשלה שאמור להודיע על הבחירה נמצא בארה"ב בעניינים מדיניים, תצטרך ממלאת מקום הנגיד, ששלפה בשבוע שעבר את נשק הריבית, להתמודד עם התחזקות השקל שממשיכה לפגוע בכושר התחרות של היצוא הישראלי.

שעריהם של המטבעות המרכזיים, הדולר והאירו, נפלו היום כנגד השקל ובעת קביעת השערים היציגים על ידי נרשמה ירידה של 0.95% בשערו היציג של השקל שנחלש ל-3.537 שקלים. האירו היציג נפל ב-0.97% ונקבע ב-4.734 שקלים, זאת לאחר הראלי המרשים שרשמו הצמדים הנ"ל לאחר הורדת הריבית במשק בשבוע שעבר.

סיכום חודשי: לאחר חודש מלא תהפוכות הסתכמה התזוזה בשערו של הדולר בירידה של 2.2%. כאשר במהלך החודש בחן הצמד למעלה את הרמה 3.63 שקלים ב-3 בספטמבר ונפל עד לשפל של 3.504 ב-20 בספטמבר. האירו סיכם את חודש ספטמבר בירידה זניחה של 0.15%, אולם במהלך החודש נרשמה בצמד זה תנודה של כ-10 אגורות.

אתמול הפילה המפלגה הרפובליקנית פצצה על הנשיא אובמה כשהעבירה הצעת חוק אשר דוחה את יישום תוכנית הבריאות של הנשיא בשנה וקושרת בינה לבין אישור התקציב. בכך למעשה קטנו הסיכויים שממשלת ארה"ב תצליח להימנע מנפילה מהמצוק הפיסקאלי ב-17 באוקטובר. מחר (ג') יהיה היום האחרון בו יכול הקונגרס להצביע על השינויים בתקציב הדרוש הרחבה. במידה והתקציב לא יעבור צפוי הממשל הפדרלי בארה"ב להיכנס לראשונה מזה 17 שנה למצב של הקפאת תקציבים (SHUTDOWN).

FXCM ישראל העריכו הבוקר כי "התנודתיות בדולר-שקל עשויה לזנק השבוע על רקע אירועי המפתח בארצות הברית. הדולר-שקל טיפס מעלה בחוזקה בשבוע האחרון והוסיף לערכו בסיכום שבועי כמעט 5 אגורות. המהלך הזה ראוי לציון על רקע העובדה שבעולם הדולר דווקא דשדש ונסחר בטווחים צרים מול המטבעות המרכזיים".

"את העוצמה היחסית של הדולר בזירת המט"ח המקומי יש לייחס ליחסי הכוחות בשוק המקומי בין הקונים למוכרים. אין ספק שמהלכיו האגרסיביים של בנק ישראל, ובכלל זה הורדת הריבית המפתיעה, הצילו את שער החליפין מקריסה מתחת ל-3.5 שקלים".

"שבוע המסחר נפתח על רקע המבוי הסתום בדיוני התקציב בארצות הברית. אי אישור התקציב בקונגרס עד יום שלישי יביא להשבתה של הממשל ולהשלכות חמורות על הכלכלה, לרבות עיכוב משכורות ופיטורים של המוני עובדים במגזר הציבורי. זהו תסריט שחוזר על עצמו לכל אורך כהונתו של אובמה, כאשר אי ההסכמה בין הרפובליקנים לדמוקרטים מאיים לשתק את הכלכלה האמריקנית ולטלטל את השווקים וראינו זאת כבר בסוגיית המצוק הפיסקאלי והעלאת תקרת החוב".
תגובות לכתבה(5):

התחבר לאתר

נותרו 55 תווים

נותרו 1000 תווים

הוסף תגובה

תגובתך התקבלה ותפורסם בכפוף למדיניות המערכת.
תודה.
לתגובה חדשה
תגובתך לא נשלחה בשל בעיית תקשורת, אנא נסה שנית.
חזור לתגובה
 • 5.
  הדולר
  רון סביר 30/09/2013 21:34
  הגב לתגובה זו
  0 0
  לפני כמה שנים הדולר הגיע לרמה של 3.22 עם נגיד בפועל ומאז טיפס לרמה של 4.22 שח
  סגור
 • 4.
  חקירה פלילית מדוע הדולר נופל והאוצר לא מטיל מיסוי
  כהנוביף 30/09/2013 18:40
  הגב לתגובה זו
  2 0
  חקירה פלילית מדוע הדולר נופל והאוצר לא מטיל מיסוי על הספקולנטים. ועדת חקירה אולי מישהו משוחד? יתכן שכן או לא. שווה בדיקה
  סגור
 • 3.
  לפיד עדיין לא הבין את הסכנה שבשקל חזק (ל"ת)
  שמישהו יסביר לו 30/09/2013 17:56
  הגב לתגובה זו
  2 0
  סגור
 • 2.
  ספקולנטים זרים משחקים עם השקל ועושים ממנו צחוק
  שלומי 30/09/2013 14:00
  הגב לתגובה זו
  2 0
  איזה שלטון איפוטנתי. לא מסוגלים לשמורעל המטבע. למה זה כל כך מסובך ? מיד להחריז כל פיחות של % 20 וזהו בדויק כמו שמדינות אחרות יודעים לשמור על המטבע שלהם
  סגור
 • 1.
  איזו כותרת לאבסורד !! שקל / עוצמה הכיצד ?
  מקווה לטוב 30/09/2013 12:55
  הגב לתגובה זו
  4 0
  סך הכל בישראל במדיניות הכלכלית שלה, ניתן לעשות הרבה כסף במעט זמן , ללא עבודה, ללא סיכון .... ממש גן עדן של שוטים.... זה מה שצריכים ספקולנטים.... כזאת ממשלה, כזה בנק מרכזי, והרבה טיפשים במיוחד בצמרת הכלכלית.
  סגור