לקראת החלטת הריבית: החלשות הדולר מול מחירי הדירות - מה יכריע?

בנק ישראל יפרסם מחר את החלטת הריבית כאשר הכלכלנים חלוקים באשר לסיבות שיכריעו לגבי שינוי או הותרת הריבית על כנה
 |  (4)
קרנית פלוג, צילום: דוברות הכנסת
צפוי לפרסם מחר (15:00) את החלטת הריבית לחודש אוקטובר. בנק ישראל הותיר את הריבית ללא שינוי, בשיעור של 1.25%, בארבעת ההחלטות האחרונות. שני גורמים עיקריים שוודאי יעמדו לנגד עיני הועדה המוניטרית של בנק ישראל בהחלטה מחר הם הנפילה האחרונה בשער הדולר שלוחצת לביצוע צעדים של ייצובו מול השקל מצד אחד, ומנגד העלייה הבלתי פוסקת במחירי הדירות מאידך. השאלה היא: מה יכריע את הכף בהחלטה מחר?

הכלכלן הראשי של בית ההשקעות, IBI, רפי גוזלן , כתב כי, "החלטת הפד עשויה להיות זו שתטה את הכף לכדי הפחתת הריבית מחר ל-1%. אין ספק כי ההחלטה האחרונה לא מוסיפה נקודות לאמינות של הפד, והיא יכולה להתפרש כאילו הפד רואה התפתחות שלילית שהשוק אינו מפנים או לחילופין חשש מפני השלכות חמורות על השווקים עם תחילת צמצום הרכישות בעיקר בשל פגיעה באפקט העושר."

גוזלן ממשיך וכותב, "לאחר ההחלטה המפתיעה של הבנק המרכזי בארה"ב, שלא לצמצם את תוכנית רכישות האג"ח בחודש ספטמבר על רקע הנתונים החלשים מהצפוי, נרשם שינוי משמעותי בשוקי ההון בעולם ועיקרו היחלשות הדולר, בעיקר מול מטבעות של שווקים מתעוררים, במקביל לירידת תשואות בשוקי האג"ח בעולם."

מנגד, הכלכלן הראשי של מיטב דש, אלכס ז'בז'ינסקי , כתב, "אנו מעריכים שבנק ישראל יותיר את הריבית ללא שינוי. הנתונים הכלכליים במשק מעורבים, אך ממשיכים להצביע על צמיחה מתונה ויציבה. המדד המשולב של בנק ישראל המשיך לעלות בקצב של כ-0.2%, כאשר עליית המדד לחודש אוגוסט משקפת עלייה במדד הייצור התעשייתי וביצוא הסחורות, כמו גם עלייה קלה במדדי הפדיון בענפי השירותים והמסחר. עליות אלו מותנו על ידי ירידות ביבוא מוצרי צריכה וחומרי גלם, ביצוא השירותים ובשיעור המשרות הפנויות."

ז'בז'ינסקי הוסיף וכתב כי, "שיעור האבטלה ירד ותקבולי המסים מצביעים על היציבות בפעילות. לכאורה, אחרי החלטת ה-FED והיחלשות הדולר יש לבנק ישראל סיבה להוריד את הריבית. אולם, המשך עלייה במחירי הדירות בבעלות, כמו גם השפעה מועטה שהייתה להורדות האחרונות על שע"ח יגרמו להערכתנו לריבית להישאר ללא שינוי בסופו של דבר."
תגובות לכתבה(4):

התחבר לאתר

נותרו 55 תווים

נותרו 1000 תווים

הוסף תגובה

תגובתך התקבלה ותפורסם בכפוף למדיניות המערכת.
תודה.
לתגובה חדשה
תגובתך לא נשלחה בשל בעיית תקשורת, אנא נסה שנית.
חזור לתגובה
 • 3.
  להוריד
  אהרון 22/09/2013 16:43
  הגב לתגובה זו
  1 2
  צריך להוריד את הריבית בחצי אחוז . הדבר יעזור הן לייצוא והן לשוק ההון . מחירי הדירות מושפעים בעיקר מהיצע וביקוש ובריביות כאלה אין לשוק השפעה . לעומת זאת ריבית נמוכה ועליות בבורסה יפנה הרבה כסף לבורסה במקום לנדלן .
  סגור
 • 2.
  גם למיטב ידעתי הריבית תרד למאזן נכון בשוק
  ארז , מלומניס בע"מ 22/09/2013 13:10
  הגב לתגובה זו
  2 1
  אין ברירה חייבים לתקן את המעוות.
  סגור
 • רוקמת ולא מהמרת הריבית תרד
  נעה גרישפון 22/09/2013 14:14
  הגב לתגובה זו
  3 1
  צפי גבוה להורדת ריבית אין לא נחסל לגמריי את הייטק
  סגור
 • 1.
  מאמין (ל"ת)
  שיורידו 22/09/2013 12:55
  הגב לתגובה זו
  3 1
  סגור