מעט מתחת לתחזיות: מדד המחירים לצרכן עלה ב-0.2% בחודש אוגוסט

איילון: "בנק ישראל ימשיך להתמקד בנטרול פצצת מחירי הדיור הגואים". הלמן אלדובי: "מחירי הנדל"ן הגבוהים יתגלגלו גם אל שוק השכירויות"
 |  (4)
קמעונאות, צילום: Bizportal
הערב (א') פירסמה הלשכה המרכזית לסטטיסטיקה את מדד המחירים לצרכן לחודש אוגוסט. שלא כמו התחזיות, עלה המדד ב-0.2%, כאשר הציפיות המוקדמות חזו כי המדד יעלה בטווח שבין 0.3% ל-0.4% ויושפע בעיקר מסקטור הדיור, הנופש וההלבשה.

הסקטורים שהשפיעו באופן ניכר על המדד בחודש זה היו הדיור שטיפס ב-0.7%, דלק ושמנים לכלי רכב שעלו 2.2% ונופש וטיולים שהתחזקו ב-9.5%.

עליות מחירים נרשמו במיוחד בסעיפי התרבות והבידור (1.6%), הדיור (0.7%), הבריאות (0.5%), התחבורה (%0.3) והמזון (0.2%). ירידות מחירים נרשמו במיוחד בסעיפי הירקות הטריים (3.9%), ההלבשה וההנעלה (3.7%) והתקשורת (0.4%).

המדד ללא ירקות ופירות עלה אף הוא ב-0.2% והגיע לרמה של 102.2 נקודות. המדד ללא אנרגיה עלה ב-0.1% והגיע לרמה של 102.3 נקודות והמדד ללא דיור נותר ללא שינוי ברמה של 101.6 נקודות.

ב-12 החודשים האחרונים (לעומת אוגוסט 2012) עלתה האינפלציה ב-1.3%. מתחילת השנה עלתה האינפלציה ב-1.8%, כאשר המדד ללא ירקות ופירות עלה ב-1.6% והמדד ללא דיור טיפס ב-1.3%.

יניב פגוט מאיילון: "האינפלציה במשק הישראלי בשנה הקרובה צפויה לעמוד במרכז יעד האינפלציה של בנק ישראל ולפיכך הבנק המרכזי יוכל להמשיך ולתמקד בנטרול פצצת מחירי הדיור הגואים ותמיכה בצמיחה הכלכלית במשק".

איילת ניר, כלכלנית ואסטרטגית ראשית בפסגות: "בהעדר סיכונים אינפלציוניים ולמרות התחזקות השקל מאז פחת הסיכון לתקיפה אמריקנית בסוריה, אנו צופים כי הועדה המוניטרית תבחר להותיר את הריבית לחודש אוקטובר ללא שינוי ברמה של 1.25%. זאת לאור ההתייצבות ברמת הפעילות הכלכלית במשק, ההתאוששות האיטית ברמת הפעילות הכלכלית העולמית, ולאור העלייה הנמשכת במחירי הדירות בישראל".

אילן ארצי, מנהל השקעות ראשי בהלמן אלדובי: "בהסתכלות קדימה, המחירים הגבוהים בשוק הנדל"ן מעלים את הסבירות שאלו יתגלגלו לשוק השכירויות וישפיעו על המדדים הבאים. מגמה זו עשויה להימשך כל עוד לא יגיע לשוק מלאי גדול של דירות. מנגד, הסיכויים להמשך ההרחבות המוניטאריות ירדו באופן משמעותי מה שעשוי למתן את האינפלציה".

שמואל בן אריה, מנהל מחקר שוק מקומי בפיוניר תכנון פיננסי: "מדד המחירים לצרכן מצביע על האטה כלכלית במשק הישראלי. נראה כי הצרכן הישראלי התחיל להפנים את הגזרות הכלכליות שנפלו עליו ואינו מוכן לבזבז כמו פעם. לאור תוצאות המדד נראה כי לחצים אינפלציוניים הם נחלת העבר. הורדת ריבית נוספת מתבקשת אך אינה צפויה ללא נגיד חדש".

נשיא להב, רו"ח אהוד רצאבי: "הורדת ריבית הינה משמעותית ביותר עבור העצמאים והעסקים הקטנים. הוזלת האשראי תהווה בשורה של ממש עבור כחצי מיליון עסקים קטנים בישראל ותעניק גלגלי עזר לאותם עסקים שעתידם הפיננסי מתנדנד".
תגובות לכתבה(4):

התחבר לאתר

נותרו 55 תווים

נותרו 1000 תווים

הוסף תגובה

תגובתך התקבלה ותפורסם בכפוף למדיניות המערכת.
תודה.
לתגובה חדשה
תגובתך לא נשלחה בשל בעיית תקשורת, אנא נסה שנית.
חזור לתגובה
 • 3.
  הנה קונספציה: הבנקים למשכנתאות גורמים לעליית המדד כדי ש
  חי במינוס 16/09/2013 09:45
  הגב לתגובה זו
  0 0
  וכלו לגבות יותר . איך מעללים מדד? מעלים את מיחרי הדיור.
  סגור
 • 2.
  בלוף המדד, דמי השכירות בלבד מהוים מעל 25% ממשקל המדד
  בלוף 15/09/2013 22:10
  הגב לתגובה זו
  2 0
  מדוע אינו מתבטא במדד השנתי גם הדלק והתחבורה מהוים משקל גדול מהממדד, אז כיצד משקל הבגדים מצליח לאזן על פי הלמ"ס את ההתיקרויות???? שימו לב כבר מספר שנים שכל הזמן מחירי הסמרטוטים על פי הלמ"ס יורדים!!!!
  סגור
 • העקר לא לשלם תוספת יוקר. המעסיקים יכעסו ולא יתרמו
  זה בסדר 16/09/2013 09:46
  הגב לתגובה זו
  0 0
  למפלגות השלטון.
  סגור
 • 1.
  מדד - אין מה להגיב מעלים ומורדים אך שרוצים (ל"ת)
  אלי- תראו אין תגובות 15/09/2013 21:39
  הגב לתגובה זו
  1 0
  סגור