סוגרים רבעון: "הבנקים זה אחד הענפים המועדפים" - ומי המניות המומלצות?

ערן יעקובי מדש ברוקראז' ומוטי ברלינר מאלטשולר-שחם מסכמים את הרבעון השני בשיחה עם Bizportal, ומתייחסים לסקטורים השונים
 |  (5)
מניות
בסוף השבוע האחרון הסתיימה עונת הדוחות לרבעון השני של שנת 2013 ומאות החברות הציבוריות הנסחרות בבורסה של ת"א פירסמו את תוצאותיהן הכספיות. Bizportal שוחח עם בכירי מחלקות המחקר של בתי ההשקעות מיטב-דש ואלטשולר שחם ושמע מהם תובנות ביחס לרבעון השני והתיחסות לעתיד לבוא, תוך בחינת הסקטורים השונים והמניות הבולטות בהם.

יעקבי - "הבנקים זה עדיין אחד הסקטורים המועדפים להשקעה"

לדברי ערן יעקובי, מנהל מחלקת המחקר של דש ברוקראז', "הרבעון בסה"כ עמד בציפיות שלנו ולא היו בו הפתעות יוצאות דופן וגם לא נתקלנו באזהרות רווח קיצוניות, בטח לא בסקטורים שנחשבים לכלכלה מסורתית כמו בנקאות, נדל"ן וקמעונאות. באופן טבעי בחברות הטכנולוגיה היו יותר סטיות ורוב ההפתעות שם לא היו לטובה, דוגמא לכך קיבלנו בדוחות של מלאנוקס. אני חושב שהציפיות שלנו היו ריאליות ובסה"כ הרבעון היה סביר לגמרי מבחינת התוצאות שפירסמו החברות הנסחרות במדד ת"א 100".

על סקטור הבנקאות אמר יעקובי, "הבנקים מתמודדים עם סיכון לירידה בהכנסות בגלל הריבית הנמוכה, שמקטינה את הכנסות המימון השוטפות, וגם בשל הרפורמות בנושא העמלות. ובכל זאת הבנקים הראו יכולת התמודדות טובה מאוד והציגו בסה"כ תוצאות טובות".

"במבט קדימה, לדעתנו הבנקים ימשיכו להתמודד עם ירידת הריבית שנמשכה גם ברבעון השלישי וגם עם ירידה ברווחים משוק ההון, אבל אנחנו חושבים שאם המצב הכלכלי בישראל ישאר דומה למצב הנוכחי (בלי כניסה למלחמה רצינית או ארועים אקסוגניים מאקרו כלכליים אחרים), התוצאות של הבנקים ימשיכו להיות טובות, בעיקר בשל ירידה להפרשות להפסדי אשראי. אנחנו חושבים שזה עדיין אחד הסקטורים העדיפים להשקעה במדד ת"א 100. בנק מזרחי ובנק הפועלים הם הבנקים המועדפים עלינו".

בהתייחסו לסקטור הביטוח אמר יעקובי, "באופן כללי החברות בענף הביטוח מראות שיפור בעסקי הביטוח, הנכסים המנוהלים צומחים בקצב מהיר והרווחיות גדלה. התוצאה היא שהמחצית הראשונה היתה טובה מאוד בסקטור הביטוח. עם זאת, אנחנו חושבים שבמחצית השניה הרווחיות צפויה קצת להישחק, מאחר והתוצאות בטווח הקצר תלויות במצב בשוק ההון ובמדד המחירים לצרכן. הראל היא המניה המועדפת עלינו בענף הביטוח".

על ענף הקמעונאות אמר מנהל המחקר של דש ברוקראז', "דווקא בתחום הקמעונאות יש שונות (דיפרנסיאציה) גבוהה בין החברות. ראינו ברבעון השני את שופרסל שואפת לשפר מרווחים תוך שמירה על רמת ההכנסות, ומנגד ראינו את הרשת של רמי לוי מעוניינת להגדיל כמה שיותר את שורת ההכנסות (נתח השוק), גם על חשבון רווחים. ריבוע כחול, בעלת השליטה ברשת מגה, עסוקה בהבראת החברה על ידי גיבוש אסטרטגיה חדשה. תהליכים אלה המשיכו ברבעון השני לאחר שבלטו גם ברבעון הראשון ואנו מצפים שהחברות השונות ימשיכו במגמות אלו גם במחצית השניה של השנה. מבחינתנו שופרסל היא המניה הבטוחה יותר להשקעה. היא פשוט יותר יציבה לעומת האחרות שרגישות יותר ותלויות יותר בהתרחשויות השונות בענף".

על ענף התקשורת אותו מסקר יעקובי ישירות הוא אומר, "אם מסתכלים על תוצאות המחצית הראשונה - לדעתנו צפינו בשיא הפגיעה, או בנקודת השפל מבחינת התוצאות של חברות הסלולר. זאת, כתוצאה מירידה בהכנסות והפרשי עיתוי בפירות ההתייעלות, שעדיין לא ראינו את כולם ולכן הרווחיות שהוצגה היתה מאוד נמוכה, למרות שהתוצאות בסה"כ עמדו בצפי".

"אפשר להבחין די בבירור כיום שרמת התחרות בשוק הסלולר ירדה בכמה מדרגות והשוק קרוב לרגיעה. המבצעים האגרסיביים של המתחרות הקטנות יותר עדיין חיים ובועטים שם בחוץ, אבל מידת האפקטיביות שלהם על הציבור נחלשה בצורה שמעותית ורואים את זה בנתוני הניוד שפחתו מאוד. ה-MVNO לא רלוונטי במפת התחרות הנוכחית. מדובר בשחקני נישה שצומחים בשוליים בלבד".

"בזק - סגרה מחצית ראשונה חזקה מאוד ביחס לצפי שהיה בתחילת השנה. החברה עומדת בצורה מעוררת כבוד בהנחיות האגרסיביות שנתנה בפברואר, שהובילו ללא מעט הרמות של גבות".

"לדעתי לא נראה שום שינוי עד סוף דצמבר. אף אחת מהרפורמות המתוכננות בענף התקשורת לא תבוא לידי ביטוי בדוחות של 2013 ולכן אנחנו צפויים לראות מחצית שניה משופרת במידה מסויימת בתוצאות של חברות הסלולר. לגבי בזק - אין סיבה שהחברה לא תעמוד ביעדים שהציבה לעצמה בתחילת השנה.

לדברי יעקובי, "מעניין לראות שהתנהגות מניות התקשורת לא תאמה לתוצאות שהן פירסמו. בעוד שמניות חברות הסלולר נסקו בעשרות אחוזים התוצאות הכספיות שלהם נפלו לשפל, והסיבה לכך היא ששוק ההון כבר התחיל לזהות את המגמות של ירידה בתחרות ושל היציאה מהמשבר, כלומר שנקודת השפל כבר מאחורינו, ולכן התחיל להסתכל לכיוון שנת 2014 שם אנחנו צפויים לראות תוצאות הרבה יותר טובות של חברות התקשורת. ברבעון השלישי אנחנו לא מצפים להפתעות חריגות. בשלב הזה אנחנו מעדיפים חשיפה גדולה יותר לחברת הסלולר".

ברלינר - "תוצאות הרבעון השני היו בסה"כ בהתאם לציפיות"

מוטי ברלינר ממחלקת המחקר של בית ההשקעות אלטשולר שחם סיכם גם הוא את הרבעון החולף והתייחס לרבעון הבא. לדבריו, "תוצאות הרבעון השני היו בסה"כ בהתאם לציפיות ללא הפתעות משמעויות".

"בחברות מוטות הצריכה הפרטית כמו פוקס ורמי לוי אפשר היה לראות תוצאות נמוכות יחסית, בהתאם לתחזית, וזאת בשל עיתוי חג הפסח שנפל כולו ברבעון הראשון. חברות התקשורת פרסמו תוצאות סבירות שהפתיעו מעט בעליית ההכנסות ממנוי, דבר אשר עשוי להעיד על התייצבות.
בחברות המשתמשות בגז טבעי בפעילותן (דוגמת נייר חדרה) חל שיפור בתוצאות לעומת הרבעון הראשון, והרבעון השלישי צפוי להמשיך את המגמה היות ולא סופק גז באופן מלא לאורך כל הרבעון השני".

"להערכתנו הרבעון הבא יתאפיין בהוצאות מימון גבוהות יותר אצל חברות הנדל"ן, דבר שלא צפוי להשפיע על ההערכות ברמה השנתית. רשתות האופנה צפויות להציג מכירות גבוהות יותר כתוצאה מהמעבר לאופנת חורף ומעיתוי החגים. הדבר נכון גם לרשתות שיווק המזון (למעט אופנת החורף...).

לסיום ממליצים באלטשולר שחם "להיזהר מאפיק האג"ח הקונצרני שבו המרווחים נמוכים ולא ממש משקפים את הסיכון בהשקעה. אפסייד אפשר למצוא באפיק המנייתי שבו חברות נהנות כיום מגיוסים בעלויות מימון נמוכות. כמו כן, אפיק זה שעשוי ליהנות מעליות כתוצאה מהתמעטות באלטרנטיבות השקעה ראויות".
תגובות לכתבה(5):

התחבר לאתר

נותרו 55 תווים

נותרו 1000 תווים

הוסף תגובה

תגובתך התקבלה ותפורסם בכפוף למדיניות המערכת.
תודה.
לתגובה חדשה
תגובתך לא נשלחה בשל בעיית תקשורת, אנא נסה שנית.
חזור לתגובה
 • 5.
  חסרי בושה, הבנקים כמעט בגבוה מזה 52 שבועות
  ליאון 03/09/2013 07:12
  הגב לתגובה זו
  0 0
  אסופה של נכלולים.
  סגור
 • 4.
  אנסה להיות פחות שגרתי אבל עדיין סולידי
  שחרזדה 02/09/2013 23:58
  הגב לתגובה זו
  1 0
  קניה לתקופה של 2-3 שנים נייר חדרה , אורמת , דיסקונט ,ריבוע ,בזן ומניה אחת בעלת פרופיל גבוה אלקטרה נדלן
  סגור
 • 3.
  תודה על השחלה (ל"ת)
  דעתי 02/09/2013 23:05
  הגב לתגובה זו
  0 0
  סגור
 • 2.
  קמהדע 40%, כיל 20%, דלק ק 20% וקרן 20% מהתיק
  סטולי 02/09/2013 20:47
  הגב לתגובה זו
  0 0
  ולשבת ולנוח. רבעון אחרון של 2013 שייך לקמהדע, לא לפספס. איתותי קנייה מובהקים. הייתי בכנס שהציגו עתיד ורוד.
  סגור
 • 1.
  דיסקונט השקעות השלימה גיוס של 550 מיליון שקלים (ל"ת)
  יכיח 02/09/2013 20:42
  הגב לתגובה זו
  0 0
  סגור