דן פרופר: "בלי הבורסה אין חמצן למשק, ולצערי הבורסה מתייבשת"

יו"ר אסם התייחס בנאומו למצב בבורסה ("אם הייתי צריך להנפיק היום, לא הייתי עושה זאת") וגם להיעדר נגיד בבנק ישראל
 |  (3)
דן פרופר, צילום: בוצ'צ'ו
יו"ר חברת המזון {אסם}, דן פרופר, דיבר היום בכנס הוועידה הכלכלית של כלכליסט על הקשיים של החברות העיסקיות במשק. פרופר פתח ואמר כי, "בלי הבורסה, בעיני, אין חמצן למשק ולצערי הבורסה מתייבשת. המחזור היומי ב-2010 היה פי שניים מהיום ואם זה צינור החמצן - מה קורה לנושם?"

פרופר מתח ביקורת קשה על החמרת הרגולציה בשנים האחרונות, "מכות הרגולציה נחתו חודש אחרי חודש. חלקן מיותר, לא נכון ולא מתאים. חלקן מעוררות השתהות - איך מישהו יכול היה לחשוב שרגולציה כזו תעודד צמיחה?! יש כאן איום על הנהלות ודירקטורים. יש לנו עוד ועוד תקנות שהוסיפו כאן, לדוגמא ה'סוקס' שהונהג בצדק בארה"ב אחרי אירועי אנרון על חברות שבגלל אופיין חייבות לקבל פיקוח חריף - בארץ אין חברות כאלה ואין צורך בתקנות כאלה שדורשות סכומי כסף אדירים שמקשים על החברות."

"הרגולטור החדש, אנטרופי, קובע לנו את הכללים שבהם החברות הציבוריות צריכות לעמוד. הוא הגוף שקובע ללא שום שקיפות את ההמלצות שלו ואין מוסד לערעור על כך. יש גוף שמחליט ובזה נגמר העניין. זה מייתר את הדירקטורין כמעט לחלוטין. גם זה דבר שלדעתי חונק את הבורסה. בתנאים כאלה אם הייתי חושב להיות או לא - לא הייתי מנפיק היום את חברת אסם בתנאים הנוכחים."

"לפי איך שההחלטות שלהם נראות, הם (אנטרופי) גם לא משקיעים יתר חשיבה בהמלצותיהם על גובה שכר הבכירים. ההחלטות שלהם נעשות לעיתים בקלות דעת עם שגיאות חמורות. אני רואה שרוב המוסדיים הולכים אחריהם כי זה מקטין את חשיפתם בפני תביעות, אבל טוב יהיה להקדים את הטיפול בעניין הזה לפני שיהיו עד נזקים."

פרופר המשיך ודיבר על הבעיות של הבורסה המקומית, "המעבר ל-MSCI שווקים מפותחים הבריח את אותם משקיעי חוץ בגלל ההצטרפות הזו ובמקום להיות ראש לשועלים ולקבל חלק נאה מהשקעות אותן קרנת שהתייחבו להשקיע במדינות מתפתחות אנחנו זנב לאריות. היום אנחנו יכולים לומר שזה שאין לנו נגיד יש לזה השפעה חריפה על המטח, ספקולנטים ומעשיהם...כששמעתי שקראו לשר האוצר לישיבה חשובה קיוויתי שזה יהיה בעניין הנגיד, אבל אז הבנתי שלא נוגעים בזה אז כנראה שלא זו הייתה הסיבה לקריאה הזו. יש לעניין הזה משקל גדול מאוד ובהשפעה על ספקולנטים אין לנגיד זמני מה לומר."

אסד עזר לנו ביומיים האחרונים ע"י השפלת השקל בשני אחוז אבל אני מציע לא להסתמך עליו. חייבים נגיד חדש שיראה לנגד עיניו את הצמיחה. יש לנו בעיה של אקזיטים, אנחנו חייבים למצוא דרכי מיסוי כדי להשאיר את פירות האקזיט בארץ. לגבי העתיד, אני חושש שלאור קשיים כאלה ואחרים, אנחנו לא נראה צמיחה ניכרת בשנתיים הבאות. אנחנו במצב של סטגנציה מתקרבים לאבטלה חיכוחית. מקווה שהממשלה תצליח במהלכיה מול הנמלים וחברת החשמל. מקווה שהמלחמה בהון השחור תצליח. זו בעיה תרבותית קשה שאנחנו חייבים להתגבר עליה. מקווה שתהליך השלום יתקדם ויהיה גורם שיקדם את המשק."
תגובות לכתבה(3):

התחבר לאתר

נותרו 55 תווים

נותרו 1000 תווים

הוסף תגובה

תגובתך התקבלה ותפורסם בכפוף למדיניות המערכת.
תודה.
לתגובה חדשה
תגובתך לא נשלחה בשל בעיית תקשורת, אנא נסה שנית.
חזור לתגובה
 • 2.
  ועדת חקירה למחדל עודף הרגולציה!
  ועדת חקירה! 28/08/2013 13:20
  הגב לתגובה זו
  2 0
  על האחראים למחדל לתת את הדין!
  סגור
 • 1.
  כנראה שמישהו יבש אותה . (ל"ת)
  בא 28/08/2013 13:04
  הגב לתגובה זו
  0 0
  סגור
 • מי זה יכול להיות ביבי . (ל"ת)
  בא 28/08/2013 13:32
  הגב לתגובה זו
  0 0
  סגור